نقش تعاون در مردمی کردن اقتصاد حائز اهمیت است

نقش تعاون در مردمی کردن اقتصاد حائز اهمیت است

سیب موز: نقش تعاون در مردمی کردن اقتصاد حائز اهمیت است

ساری- استاندار مازندران، مردمی کردن اقتصاد را از مولفه های اقتصاد مقاومتی و نقش تعاون را در پیاده سازی این هدف مهم دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، ربیع فلاح جلودار پیش از ظهر چهارشنبه در جشنواره تعاونی های برتر استان، تعاون را از بخش های مهم اقتصادی در کنار سایر بخش ها برشمرد و گفت: تعاون در دنیا با پیشرفت های زیادی مواجه بوده است و در آموزه های دینی نیز تعاون نقش والا و ارزنده ای دارد.

به گزارش سیب موز وی عنوان کرد: معیشت بیش از سه میلیارد نفر در جهان از طریق تعاون تامین می شود و غیراداری کردن و برون سپاری وظایف به بخش های غیردولتی از برنامه های مهم به شمار می رود.

وی مردمی کردن اقتصاد را از مولفه های اقتصاد مقاومتی بیان کرد و گفت: تعاونی ها در مردمی کردن اقتصاد نقش بسزایی دارند و باید این هدف با محوریت بخش تعاونی صورت گیرند.

استاندار مازندران، تصدیگری دولتی را عامل بسیاری از مشکلات و موانع موجود بیان کرد و گفت: طبق برنامه توسعه 25 درصد اقتصاد کشور باید به بخش تعاون اختصاص داشته باشد و در این زمینه عقب ماندگی و فاصله داریم.

فلاح جلودار با بیان اینکه تعاون و بخش تعاون در جایگاه واقعی قرار ندارد یادآور شد: حدود پنج درصد از سهم تعاونی ها در اقتصاد محقق شده است و باید بیشتر روی این مقوله کار کرد.

استاندار مازندران تصریح کرد: باید جمعی کارکردن را یاد بگیریم و فعالان اقتصادی و نخبگان باید در کنار یکدیگر قرار گیرند زیرا با رویکرد اجتماعی، توزیع ثروت و منافع در سطح گسترده صورت می گیرد.

وی یادآور شد: تعاونی ها باید از اولویت های بالایی برخوردار باشند و دولت برای رونق بخشی تعاون، بانک اختصاصی با نام توسعه تعاون را راه اندازی کرده است و 130 میلیارد تومان تسهیلات با نرخ مناسب به بخش تعاونی استان ارائه شده است.

استاندار مازندران خواستار گسترش تعاونی ها شد و گفت: هرجا که تعاونی مطرح می شود باید از آن حمایت و سرمایه گذاری لازم روی آن صورت گیرد.

وی با تاکید بر آموزش اعضای شرکت های تعاونی عنوان کرد: 14 هزار تعاونی در استان مازندران شکل گرفته که 900 شرکت در دولت تدبیر و امید بوده است.

وی خواستار ایجاد تشکل های صادراتی از سوی شرکت های تعاونی برای توسعه تبادلات با کشورهای هدف و همسایه شد.

استاندار مازندران، ضرورت کارآفرینی و افزایش مهارتها برای توسعه فضای کسب و کار را مهم برشمرد و گفت: اگر تعاونی های مازندران منسجم ،هماهنگ و با برنامه عمل کنند می توانند در توسعه استان بسیار اثربخش باشند.