اختلاف نظر وزرای خارجه و دفاع آمریکا بر سر مفاد توافق آتش بس در سوریه

سیب موز نیویورک تایمز در گزارشی از اختلاف نظر وزرای خارجه و دفاع امریکا بر سر مفاد توافق آتش بس مسکو- واشینگتن در سوریه خبر داد.

اختلاف نظر وزرای خارجه و دفاع آمریکا بر سر مفاد توافق آتش بس در سوریه

سیب موز: اختلاف نظر وزرای خارجه و دفاع آمریکا بر سر مفاد توافق آتش بس در سوریه به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داد توافق آتش بس بین آمریکا و روسیه اختلافات بین جان کری و اشتون کارتر، وزرای خارجه و دفاع آمریکا در دولت این کشور را بیشتر کرده است.

«اشتون کارتر» نسبت به «جان کری» نگاه محافظه کارانه تری درباره انجام عملیات مشترک با روسیه برای هدف قرار دادن تروریست ها در سوریه که جزء مفاد توافق جدید است، دارد.

به گزارش سیب موز آقای کارتر هفته گذشته در واقع، در یک ویدئو کنفرانس با کاخ سفید، مخالفت خود را هم با این طرح ابراز کرد؛ موضوعی که باعث مأیوس شدن جان کری شد که لحظاتی بعد به این بحث پیوست. علی رغم این، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا پس از ساعت ها بحث و جدل، سرانجام طرح حمله مشترک واشینگتن و مسکو به مواضع تروریست ها در سوریه را تأیید کرد.

با وجود این، مقام های پنتاگون، کماکان به این طرح به دید تردید می نگرند.

نیویورک تایمز نوشت مقام های وزارت دفاع آمریکا رو زگذشته در نشستی در ساختمان پنتاگون حتی بر سر اینکه اگر توافق آتش بس هفت روز پایدار بماند (بخش اولیه توافق آتش بس)، در روز هشتم وزارت دفاع وظیفه خودش در این توافق را به انجام برساند، با یکدیگر موافق نبوده اند.

طبق توافق آتش بس، در صورت توقف خشونت در سوریه برای هفت روز، آمریکا و روسیه در روز هشتم بایستی همکاری گسترده ای با یکدیگر را آغاز کنند و ارتش آمریکا بایستی اطلاعات خود در زمینه مواضع داعش در سوریه را در اختیار روسیه قرار دهد.

«جفری هاریگیان»، فرمانده ستاد مرکزی نیروی هوایی آمریکا در یک کنفرانس ویدئویی در پاسخ به سوالی در همین مورد به خبرنگاران گفت: من نمی گویم بله یا خیر. اینکه ما بگوییم به یکباره وارد چنین طرحی می شویم، شتابزده است.

مقام های کاخ سفید هم تردیدهای خاص خود را درباره طرح مذکور اعلام کردند. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت: من فکر می کنم ما دلایلی داریم برای اینکه مظنون باشیم به اینکه روس ها بتوانند این توافق را به همان صورت گفته شده اجرا کنند. اما باید ببینیم چه می شود.

نیویورک تایمز معتقد است اختلاف بین «کری» و «کارتر»، منعکس کننده چالش هایی است که در سیاست های «اوباما» در خصوص سوریه وجود دارد. برخی منتقدان اوباما، از او به دلیل عدم استفاده زودهنگام از زور نظامی در سوریه انتقاد می کنند.