آغاز جلسه کنگره آمریکا با موضوع جلوگیری از پرداخت های نقدی به ایران

سیب موز کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی طرحی با هدف مقابله با تکرار پرداخت های نقدی به ایران، تشکیل جلسه داده است.

آغاز جلسه کنگره آمریکا با موضوع جلوگیری از پرداخت های نقدی به ایران

سیب موز: آغاز جلسه کنگره آمریکا با موضوع جلوگیری از پرداخت های نقدی به ایران به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه تشکیل جلسه داد تا طرحی را که هدف از آن جلوگیری از پرداخت های نقدی به ایران در آینده اعلام شده، بررسی کند.

این طرح را «اد رویس» عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان که ریاست کمیته امور خارجی را هم بر عهده دارد، پس از آن ارائه کرد که مشخص شد واشینگتن در فرآیند تبادل زندانیان با ایران، 1.7 میلیارد دلار مربوط به یک پرونده قضایی میان دو کشور را به صورت نقدی به تهران پرداخت کرده است.

به گزارش سیب موز نمایندگان جمهوری خواه با هدف تحت فشار قرار دادن دولت آمریکا، این اقدام را «باج دهی» به ایران توصیف کرده و قصد دارند با تصویب قوانین جدید از پرداخت نقدی یا تسویه بدهی های واشینگتن به تهران بدون نظارت کنگره، جلوگیری کنند.

در بخشی از طرح شماره 5931، موسوم به «قانون جلوگیری از باج دهی به ایران در آینده»، عنوان شده است که از این پس هرگونه پرداخت به ایران در ارتباط با دعاوی قضایی میان دو کشور، باید به صورت مورد به مورد و بر اساس مجوز مشخصی که از سوی دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری صادر شده، انجام گیرد.

علاوه بر این، دولت باید فهرستی از پرداخت های انجام شده به ایران و همچنین مجموعه دعاوی ایران علیه آمریکا و ارزش تخمینی هریک از آن ها را به کنگره ارائه کند.از این پس هم هرگونه پرداخت به ایران باید دستکم از 30 روز قبل به اطلاع کنگره برسد.

طرح مشابهی هم در سنای آمریکا در دست بررسی است که مفاد آن سخت گیرانه تر از طرح ارائه شده در مجلس نمایندگان است.

هریک از این طرح ها باید پیش از ارائه در صحن اصلی، در کمیته های مربوطه بررسی و تصویب شوند.