تقاضای کمک های نظامی در سفر اشرف غنی به هند مطرح نمی شود

سیب موز رئیس ستاد ارتش افغانستان در حالی از عدم درخواست کمک های نظامی کشورش در سفر اشرف غنی به هند خبر می دهد که پیش از این برخی مقامات افغان همکاری نظامی را یکی از موضوعات مهم گفت وگوهای دو طرف اعلام کرده بودند.

تقاضای کمک های نظامی در سفر اشرف غنی به هند مطرح نمی شود

سیب موز: تقاضای کمک های نظامی در سفر اشرف غنی به هند مطرح نمی شود به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، ژنرال «قدم شاه شهیم» رئیس ستاد ارتش افغانستان همزمان با سفر رئیس جمهور این کشور به هند گفت که در این سفر تقاضای کمک های نظامی و سلاح مطرح نخواهد شد.

رئیس ستاد ارتش افغانستان که چند روز قبل به هند رفته بود؛ اظهارداشت که کشورش نیاز جدی به تجهیزات نظامی هندی ندارد زیرا تکنیک های سلاح های این کشور با افغانستان متفاوت است.

به گزارش سیب موز وی به رادیو آزادی گفته است که تجهیزات نظامیان افغان آمریکایی و محصول شرکای ناتو است بنابراین در شرایط کنونی نیاز به تجهیزات هند نداریم.

گفته می شود که رئیس جمهور افغانستان در سفر دو روزه به هند در مورد همکاریهای امنیتی و اقتصادی همچنین مبارزه با تروریسم گفت وگو خواهد کرد.

از سوی دیگر رویترز به نقل از «شیدا محمد ابدالی» سفیر افغانستان در دهلی نو گفته است که هند جهت مبارزه با تروریسم به افغانستان سلاح خواهد داد.

ابدالی گفته بود که هند این کار را بدون درنظر داشت نگرانی پاکستان انجام می دهد زیرا امنیت منطقه ای رو به وخامت است و نیروهای افغان برای مبارزه با طالبان مسلح و دیگر گروه ها به تجهیزات نظامی نیاز دارند.

اما قدم شاه شهیم گفته که تقاضای افغانستان از هند تنها قطعاتی برای تعمیر هواپیماهای ساخت روسیه است.

هند پس از سقوط حکومت طالبان، حدود دو میلیارد دلار به افغانستان کمک مالی کرده است.

مقامات هندی در دسامبر سال گذشته اعلام کردند که چهار هلیکوپتر نوع «ام آی-25» را به افغانستان تحویل می دهند و در ماه فوریه سه هلیکوپتر را در اختیار نظامیان افغان قرار دادند.

این در حالی است که پاکستان از روابط نزدیکی کابل و دهلی نو همواره ابراز نگرانی کرده و کمک های احتمالی هند به افغانستان را زنگ خطری برای خود می داند.