آیا اردوغان می تواند «پوتین ترکیه» بشود؟

آیا اردوغان می تواند «پوتین ترکیه» بشود؟

سیب موز: آیا اردوغان می تواند «پوتین ترکیه» بشود؟ سیب موز بین الملل > خاورمیانه - تسنیم نوشت: اردوغان به صورت کلی و بنیادین با پوتین متفاوت است؛ چرا که رئیس جهموری ترکیه در مدرسه اسلامی تحصیل کرده در حالی که پوتین از آکادمی دستگاه اطلاعاتی روسیه (ک.گا.ب) فارغ التحصیل شده است.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عربی در سرمقاله ای در روزنامه «رای الیوم» نوشت: اردوغان از سرنوشت دوست خود «مرسی» اجتناب می کند تا «پوتین ترکیه» شود؟ آیا اعلام وضعیت فوق العاده آغازی برای اقدام های بعدی است؟ آیا «ریشه کن کردن» یاران «فتح الله گولن» مشابه ریشه کن کردن حزب «بعث» در عراق است... یا این مقایسه کردن به جا نیست؟

به گزارش سیب موز در همان، لحظات آغازین کودتای نظامی ترکیه، که جمعه هفته پیش رخ داد، اخبار تحولات آن به مردم خاورمیانه که برای رفتن به خواب آماده می شدند، رسید. واکنش ها نسبت به این حادثه متفاوت بود، برخی برای پیروزی این کودتا دست به دعا شدند و برخی دیگر برای ابراز شادی چنین اتفاقی پایکوبی کرده در حالیکه برخی دیگر دست را بر قلب خود قرار داده و برای شکست این کودتا دعا کردند. همه این عکس العمل های متفاوت نتیجه موضع آن اشخاص نسبت به رئیس جمهوری ترکیه و دخالت های نظامی و سیاست هایش در منطقه است.

شاید بتوان گفت «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه مرحله اول خطر را پشت سر گذاشته است و به سرنوشت متحد و دوستش «محمد مرسی» رئیس جمهوری سابق مصر دچار نخواهد شد. ولی با دیدگاه «چنگیز کاندار» نویسنده کهنه کار ترکیه ای مخالفیم که می گوید چون اردوغان دنباله رو اقدامات «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه است، تبدیل به پوتین دوم در منطقه می شود. باید بدانیم اردوغان به صورت کلی و بنیادین با پوتین متفاوت است؛ چرا که رئیس جهموری ترکیه در مدرسه اسلامی تحصیل کرده در حالی که پوتین از آکادمی دستگاه اطلاعاتی روسیه (ک.گا.ب) فارغ التحصیل شده است، اگر چه میان این دو وجه اشتراک هایی وجود دارد که بارزترین آنها این است که هر دو در جایگاهی که باشند چه نخست وزیر و چه رئیس جمهوری، قدرت مطلقه با آنها منتقل می شود و نقش اطرافیانشان ثانوی و در حاشیه است و هرکسی که مانند «عبدالله گل» یا «احمد داود اوغلو» بخواهد اعتراض کند باید از آب های «بسفور» یا دریای سیاه یا مدیترانه بنوشد.

روز چهارشنبه، کاری که اردوغان کرد یعنی اعلام حالت فوق العاده و حکومت نظامی در ترکیه به مدت سه ماه، حتی دوست وی یعنی مرسی و خلف مرسی «حسنی مبارک» در حین کودتا در کشورشان انجام نشد. این تاکیدی بر این مقوله است که رئیس جمهوری ترکیه سیاست مشت آهنین را که از اولین روز پس از کودتا در پیش گرفت، ادامه خواهد داد.

این اقدام اردوغان ساعاتی پس از برگزاری نشست شورای امنیت ملی انجام شد. این معناست که این تصمیم طی جلسه که جهارشنبه شب اتخاذ شد و بی تردید این اولین تصمیم یا اقدام نیست، بلکه تصمیمات و گام های دیگری نیز در راه هستند و به زودی اجرا خواهند شد.

طبق قانون اساسی ترکیه، حالت آماده باش زمانی اجرا خواهد شد که حادثه ای طبیعی اتفاق بیفتد یا در زمان ووقع آشوب، تمرد و درگیری های مسلحانه مانند جنگ های داخلی قابل اجراست، و با آغاز حالت آماده باش طبق قوانین حکومت نظامی رفتار خواهد شد. این یعنی دادن اختیارات گستره ای به قوه مجریه مانند منع آمد وشد، اجرای بازداشت، به تعلیق در آوردن قوه مقننه (پارلمان) و صدور قوانین جدید.

رئیس جمهوری ترکیه پنج روز پیش از اعلام حالت فوق العاده درکشور حکومت نظامی را اجرا کرد، به طوری که 60 هزار نفر از دستگاه قضایی، اشخاص امنیتی و نظامی، مدرسین و دانشگاهیان را اخراج یا بازداشت کرد. همچنین اساتید دانشگاه ها و خبرنگاران را ممنوع السفر کرد، همه این اقدامات با بهانه از بین بردن جنبش کودتا و «پاک سازی» این کشور از عناصر آن انجام گرفت.

مردم ترکیه، احزاب مخالف اردوغان، نمایندگان و رهبران سیاسی به دلیل پایبندی به دموکراسی و دولت مدنی، برای ابراز مخالفتشان با حکومت نظامی تظاهرات برگزار کردند. ملت ترکیه، که در دوره های پیشین چهار بار کودتا را تجربه کرده و در آتش آن سوختند، دیگر نمی خواهند به آن کابوس بازگردند؛ زیرا دموکراسی بد بسیار بهتر از حکومت نظامی است. حکومت دموکراسی ترکیه و بویژه طی 10 سال اخیر و پیش از وخیم شدن اوضاع پس از مداخله نظامی این کشور در بحران سوریه، امنیت، ثبات و گشایش اقتصادی را برای مردمش به ارمغان آورده بود.

دموکراسی ای، که میلیون ها تن از مردم ترکیه برای حفظ آن به خیابان ها ریختند این روزها با چالشی مواجه شده است؛ زیرا به صورت تدریجی و با حملات دستگیری، پاک سازی، حکومت نظامی و اعلام حالت فوق العاده که ممکن است ماه ها یا سال ها به طول بیانجامد، در حال تحلیل رفتن است.

به طوری که روزنامه انگلیسی «اکونومیست» نمی گوید که این سربازان اخراج شده، که بیشترشان از گارد ریاست جمهوری و اعضای حزب بعث و فرماندهان امنیتی اش بودند، در ابتدا با آمریکایی ها جنگیدند و پس از آن از سرکردگان و موسسان گروه های تروریستی «داعش» و «جبهه النصره» شدند.

در این جا، میان ژنرال «پل برمر» حاکم نظامی آمریکایی در عراق و رجب طیب اروغان، رئیس جمهوری منتخب ترکیه، که در چهار دور انتخابات آزاد و شفاف به مدت 14 سال به پیروزی رسید، مقایسه نمی کنیم؛ چرا که شرایط به طور کلی متفاوت است. بلکه ما می پرسیم و هشدار می دهیم، سعی می کنیم آینده را پیش بینی کنیم و گام های فعلی و نتایجی که بر آن مترتب است را تحلیل می کنیم.

شک نداریم که اولویت مطلق اردوغان ریشه کن کردن طرفداران «فتح الله گولن» مبلغ ترکیه ای در تبعید و مقیم ایالت «پنسیلوانیا» است که اردوغان وی را به تروریسم و ایستادن پشت کودتای ناکام متهم کرده است. این اتهام بازی خطرناکی است که نتایج خوبی نخواهد داشت. باید متذکر شویم که اردوغان و حزب «عدالت و توسعه» که رئیس جمهور ترکیه به آن وابسته است با نیمی از آراء رأی دهندگان به پیروزی رسید و نیم دیگر به او و دولتش رأی ندادند که این مسأله منشأ خطر است.

رئیس جهموری ترکیه در گفت وگوی اخیر خود با شبکه «الجزیره» گفت: «چه بسا برخی کشورها هستند که در کودتا دست داشتند و زمان فاش کردن همه کسانی که در آن مشارکت داشتند، خواهد رسید.» اردوغان این سخن را در اشاره به ایالات متحده و برخی کشورهای عربی گفت.

ما همچنان در دقایق نخست صحنه ترکیه در همه مقیاس های تاریخی و محاسبات آن هستیم و قطعا غافلگیری های زیادی در آستین های اردوغان «ساحر» است که طی روزها و ماه های آینده از آنها مطلع خواهیم شد. اما قطعا چالش های بزرگ، سخت و پیچیده ای وجود دارند.

الگوی اردوغان یعنی پوتین همتای روسی وی است که توانست قدرت و عظمت را به روسیه بازگرداند و آن را به عنوان بک ابرقدرت دوباره مطرح کند. آیا اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز این مسأله را محقق می کند و عظمت امپراطوری ترکیه را بازیابی خواهد کرد؟

پاسخ سوال ما در دل آینده نزدیک است.

5252