بان کی مون هم به اردوغان هشدار داد

بان کی مون هم به اردوغان هشدار داد

سیب موز: بان کی مون هم به اردوغان هشدار داد سیب موز بین الملل > خاورمیانه - تسنیم نوشت: بان کی مون، روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای، خواستار حفظ نظام قانون اساسی و حقوق بشر از جمله آزادی بیان و آزادی تجمع و استقلال دستگاه قضایی و قانونی در ترکیه، شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در پی اعلام وضعیت فوق العاده 3 ماهه در ترکیه، از مقام های آنکارا خواست به حقوق بشر در این کشور از جمله آزادی بیان و تجمع احترام بگذارند.

به گزارش سیب موز به گزارش «آناتولی»، در واکنش به وضع حالت فوق العاده در ترکیه، «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل از مقام های آنکارا خواست به رعایت حقوق بشر در کشور پایبند باشد.

بان کی مون، روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای، خواستار حفظ نظام قانون اساسی و حقوق بشر از جمله آزادی بیان و آزادی تجمع و استقلال دستگاه قضایی و قانونی در ترکیه، شد.

پیشتر، «فرحان حق» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد، بان کی مون طی چند روز آینده با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه تماسی تلفنی برقرار می کند.

طبق این گزارش، اردوغان، روز پنجشنبه در ترکیه به مدت 3 ماه وضعیت فوق العاده اعلام کرد. وی می گوید، هدف اعلام وضعیت فوق العاده این است که به سرعت و به طور موثر همه اقدامات لازم برای از بین بردن تهدیدها علیه دمکراسی، حکومت قانون و حقوق مردم و آزادی ها انجام شود.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر نیز به شدت از اقدامات دولت ترکیه در واکنش به کودتای نافرجام انتقاد کرده اند. در پی این رخداد، تاکنون ده ها هزار نفر از کارمندان دولت در وزارتخانه های مختلف از مسئولیتشان معلق شده اند و هزاران نفر نیز بازداشت شده اند.

5252