اعتراف ناخواسته مقامات سعودی/در سیاسی ترین دورهمی کاخ آل سعود در «منا» چه گذشت

اعتراف ناخواسته مقامات سعودی/در سیاسی ترین دورهمی  کاخ آل سعود در «منا» چه گذشت

سیب موز: اعتراف ناخواسته مقامات سعودی/در سیاسی ترین دورهمی کاخ آل سعود در «منا» چه گذشت سیب موز خاندان مسلط بر حجاز که هیچ حرمتی برای اماکن مقدس وحی به ویژه در مشاعر مقدسه و بیت الله الحرام قائل نیستند، برای خوشگذرانی و راحتی بیشتر، کاخ های مجللی در مشعر«منا» و در جوار مسجدالحرام بنا کرده اند، روز گذشته سیاسی ترین نشست را درمنا برگزار کردند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، همان طور که انتظار می رفت،  رژیم آل سعود، با وحشت و نگرانی شدیدی به استقبال موسم حج امسال رفت، وقوع فاجعه دردناک حج سال گذشته در مشعر منا و سقوط جرثقیل در جوار بیت الله الحرام که جان باختن هزاران حاجی بیگناه از کشورهای مختلف به ویژه جمهوری اسلامی ایران را به دنبال داشت، سبب شد تا امنیت و حفظ جان و سلامت به مهمترین دغدغه حجاج تبدیل شود. به گزارش سیب موز از آن سو، آل سعود که به سبب ناکارامدی، سوء مدیریت و سهل انگاری در مدیریت موسم حج و ناتوانی در تامین امنیت صدها هزار حاجی در معرض  در موج گسترده انتقادها و اعتراضات امت اسلام قرار گرفت، زیرا نه تنها هرگز حاضر به عذرخواهی از خانواده های جان باختگان این حوادث تلخ نشد، بلکه قربانیان بیگناه را در بروز این حوادث مقصر دانسته بود. در شرایطی که آل سعود با دادن رشوه و دلارهای نفتی متعلق به مردم عربستان، دهان مقامات کشورهای دیگر غیر از ایران را بست تا نه تنها به آل سعود به خاطر کوتاهی و سهل انگاری در مدیریت حجاج اعتراضی نکنند، بلکه با دفن اجساد کشته های خود در عربستان موافقت کنند، تنها کشوری که با قاطعیت و جدیت پیگیر سرنوشت حجاج خود شد، جمهوری اسلامی ایران بود که این قاطعیت و جدیت در بیانات رهبر معظم انقلاب نمود یافت، مقام معظم رهبری در شرایطی که آل سعود به گستاخی و توهین خود ادامه می داد و در برابر روشن شدن سرنوشت حجاج و بازگرداندن ابدان مطهر شهدای ایرانی فاجعه منا کارشکنی می کرد، با بیانات تاریخی خود در آن زمان، بر این رژیم نهیب زدند و همین سخنان کافی بود تا سعودی های مغرور رویکرد خود را تغییر داده و حاضر به همکاری برای شناسایی پیکرهای شهدا و بازگرداندن آن شوند.کشتار مردم بیگناه یمن را باور کنیم یا ادعای شاه سعودی را؟ سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی روز گذشته در کاخ اختصاصی رژیم آل سعود در سرزمین مقدس «منا»، در یک اقدام سیاسی، از میهمانان سیاسی خود در پوشش موسم حج امسال پذیرایی کرد و پس از ایراد یک سخنرانی کاملا سیاسی و جهت دار، ضیافت ناهاری را برای آنها ترتیب داد تا آنها «خاطرات خوشی از میهمان نوازی خادم الحرمین»! داشته باشند. سلمان روز گذشته ابتدا با ذکر آیه ای از قرآن کریم درباره حج مدعی شد که« پادشاهی آل سعود افتخار می کند به حرمین شریفین و زائران آن خدمت می کند، ما قاطعا با تبدیل حج به ابزاری برای تحقق اهداف سیاسی یا مذهبی مخالف هستیم، افراط گرایی و غلوکردن آفتی است که همبستگی امت اسلام و آینده آن و وجهه آن در مقابل جهان را مخدوش می کند و هیچ راهی برای خلاصی از آن جز ریشه کنی بدون چون و چرای آن وجود ندارد».

اعتراف ناخواسته مقامات سعودی/در سیاسی ترین دورهمی  کاخ آل سعود در «منا» چه گذشت 2

سلمان در ادامه به ایراد موعظه و توصیه های دینی پرداخت و در اظهاراتی فریبنده از محبت و صلح و عدالت، برادری و احسان سخن گفت و افزود:« اسلام دین صلح وعدالت، برادری،محبت و احسان است و نزاعات و مصایب و فجایع، تفرقه و درگیری است که همه ما را بر آن می دارد تا تمام تلاش های خود را برای وحدت کلمه و صف و تلاش گروهی برای حل این نزاعات و پایان درگیری ها و مناقشات به کار گیریم». این ادعا در حالی است که رویکرد و سیاست های آل سعود و اقدامات و رفتارهای شیوخ و مبلغان وهابی در جهت شعله ور کردن آتش جنگ ها، درگیری ها و فتنه مذهبی در جهان اسلام قرار دارد، جنگ افروزی علیه مردم یمن، گسیل داشتن گروه های تروریستی تکفیری مزدور خود به کشورهای سوریه، عراق و دیگر مناطق جهان اسلام و به راه  انداختن موج کشتار و ویرانگری در کشورهای عربی و اسلامی و بی ثبات کردن منطقه، دروغ بودن ادعای شاه سعودی را اثبات می کند. به گزارش تسنیم، شاه سعودی ادعا کرد:«خدمت به حرمین شریفین و زائران آن، افتخاری است که خداوند آن را مختص پادشاهی سعودی کرده و همه امکانات خود را برای خدمت به کار گرفته و برای راحتی آنها، شب و روز کار می کند و تمام وسایل را برای تسهیل ادای مناسک آنها در آسانی و اطمینان به کار گرفته  است». وی در حالی دم از خدمت آل سعود به ضیوف الرحمن زد که امسال حجاج جمهوری اسلامی ایران، یمن، سوریه و آوارگان فلسطینی مقیم سوریه را از ادای فریضه حج و حق مشروع و مسلم آنها محروم کرد. سلمان در پایان در حالی برقراری امنیت و ثبات در کشورهای اسلامی را آرزوی خود دانست که بیش از یک سال و نیم است به دستور وی، جنگنده های سعودی و متحدان عرب و آمریکایی اش کشور فقیر و عربی یمن را آماج حملات خود قرار داده و هزاران کودک و زن بیگناه را به خاک و خون کشانده اند، وی خطاب به حجاج بیت الله الحرام گفت :«از خداوند می خواهم که حج شما را بپذیرد و گناهان شما را بیامرزد و شما را صحیح و سالم به کشورهایتان بازگرداند و از خداوند می خواهیم که امنیت و ثبات را در کشورهای ما و تمام جهان حاکم گرداند...».

اعتراف ناخواسته مقامات سعودی/در سیاسی ترین دورهمی  کاخ آل سعود در «منا» چه گذشت 3

در این دورهمی سیاسی شاه سعودی، مقاماتی همچون ممنون حسین رئیس جمهور پاکستان، حسبو محمد عبدالرحمن معاون رئیس جمهور سودان، بریجی رافینی نخست وزیر نیجر، هانی الملقی نخست وزیر و وزیر دفاع اردن، موسی مارا نخست وزیر سابق مالی، اسماعیل کهرمان رئیس پارلمان ترکیه، ایساقا سیدیبی رئیس مجمع ملی مالی، الحاج آدی قمرالدین رئیس پارلمان اندونزی، محمد علی حمد رئیس پارلمان جیبوتی، فضل مسلمیار رئیس مجلس سنای افغانستان، داتوک فیگنسوان رئیس مجلس سنای مالزی، عبدالله مسیح محمد رئیس پارلمان مالدیو، حامد برهان رئیس سابق پارلمان کومور و برخی مسئولان دیگر و نیز لشکر شاهزادگان و نورچشمی های آل سعود حضور داشتند.تاکید سلمان بن عبدالعزیز بر ادامه حمایت آل سعود از فرقه وهابیت شاه سعودی همچنین روز دوشنبه در نشستی با ارکان آل سعود اعم از شاهزادگان و امیران و شیوخ وهابی دربار و میهمانان بلندپایه خود از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و فرماندهان و مقامات امنیتی در کاخ اختصاصی شان در مشعر مقدس منا بر ادامه حرکت این رژیم در مسیر تبلیغ فرقه جعلی وهابیت و پایبندی به دفاع تمام عیار از آن تاکید کرد. وی اظهار داشت : همانند آبا و اجدادمان(عبدالعزیز و دیگر اجداد آل سعود) به دفاع از دین خود(وهابیت) و وطن(پادشاهی آل سعود) ادامه خواهیم داد. سلمان در این دیدار هم مدعی شد :«همه ما خود را مفتخر به خدمت رسانی به ضیوف الرحمن می دانیم و شب و روز برای راحتی شان تلاش می کنیم و تمام امکانات خود را برای راحتی و اطمینان بخشی به آنها به کار گرفته ایم تا مناسک خود را به آسانی و با اطمینان به جا آورند». شاه سعودی در  ادامه با شهید خواندن نظامیان متجاوز سعودی در جنگ علیه یمن مدعی شد آنها در راه دفاع از دین و وطن خود کشته شده اند و از خداوند مسئلت می کنم تا آنها را در بهشت های خود جا دهد...». این در حالی است که یکی از شیوخ الازهر مصر تاکید کرده است که کشته شدگان آل سعود و دیگر متجاوزان به یمن، نه تنها شهید نیستند بلکه همه آنها به جهنم خواهند رفت.

اعتراف ناخواسته مقامات سعودی/در سیاسی ترین دورهمی  کاخ آل سعود در «منا» چه گذشت 4

در این نشست، یکی از شاعران چاپلوس دربار سعودی به  نام مشعل الحارثی قصیده ای را در تمجید از شاه سعودی خواند و آنگاه همه شاهزادگان و امیران و شیوخ دربار و شیوخ دعوت شده از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در کنار شاه سعودی، در کنار سفره رنگین ناهار ترتیب داده شده از سوی وی، به صرف ناهار پرداختند. خالد الفیصل برادر سعود الفیصل به عنوان امیر مکه و مشاور شاه، خالد بن فهد، منصور بن سعود، ترکی بن محمد بن سعود مشاور شاه سعودی، طلال بن سعود، خالد بن سعد بن فهد، خالد بن بندر مشاور شاه سعودی، متعب بن عبدالله وزیر گارد سلطنتی، فهد بن عبدالله، خالد بن فیصل بن ترکی، محمد بن نایف ولیعهد، مشعل بن ماجد بن عبدالعزیز استاندار جده، حسام بن سعود، عبدالعزیز بن سطام بن عبدالعزیز مشاور شاه سعودی، سعود بن خالد الفیصل، سعودبن عبدالله، نایف بن سلطان بن عبدالعزیز، ترکی بن محمد بن فهد، عبدالله بن بندر، ترکی بن سلمان، نواف بن نایف و محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی از جمله شاهزادگان و امیران حاضر در نشست ویژه حاکمان مسلط بر حجاز در کاخ اختصاصی شان در مشعر مقدس «منا» بودند.مشاور شاه سعودی : بدون منت یا تظاهر در زمینه حج خدمت رسانی می کنیم! خالد الفیصل مشاور شاه سعودی و امیر مکه مکرمه و برادر سعود الفیصل وزیر خارجه سابق در یک سخنان تلویزیونی مدعی شد که «پادشاهی سعودی اجازه نداده و نخواهد داد که حج برای رویکرد ها یا شعارهای سیاسی به کار گرفته شود، پادشاهی سعودی حج را سیاسی نکرده و بدون منت یا تظاهر در زمینه حج خدمت رسانی می کند». وی ادعا کرد:«ما قدرت و توانمندی خود در اداره حج با ارائه بهترین خدمات را به جهان اثبات کردیم، در طول تاریخ سابقه نداشته که خدماتی همانند خدمات این سال ها به ضیوف الرحمن ارائه شود، ما به وظیفه خود در قبال مسلمانان عمل می کنیم».ادعای مشاور شاه سعودی: ایرانی ها فریضه حج را به جا آوردند! خالد الفیصل در ادامه برای فریب افکار عمومی از اقدام ظالمانه آل سعود در محروم کردن مردم ایران از ادای فریضه حج مدعی شد:«دولت ایران می تواند مانع حج شهروندان داخل ایران شود، ولی نمی تواند مانع حضور ایرانی های مقیم کشورهای دیگر شود، پادشاهی سعودی از لحظه تاسیس به دست ملک عبدالعزیز تا دوره آقایم خادم الحرمین الشریفین افتخار می کند به حجاج خدمت می کند».مشاور سلمان : پادشاهی سعودی میان مسلمانان تبعیضی قائل نمی شود! امیر منطقه مکه مکرمه ادعا کرد:«پاشاهی سعودی افتخار می کند به همه مسلمانانی که شهادتین بر زبان می آورد، خدمت می کند و هیچ تبعیضی قائل نمی شود. این ادعا در حالی است که حاکمان مسلط بر حجاز  امسال، شهروندان ایرانی، یمنی، سوری و فلسطینی های آواره مقیم سوریه را از ادای فریضه حج محروم کرده اند که بر اوج سیاسی کاری این رژیم و سوء استفاده آن از فریضه حج برای تصفیه حساب سیاسی با کشورهای مخالف خود تاکید می کند.

اعتراف ناخواسته مقامات سعودی/در سیاسی ترین دورهمی  کاخ آل سعود در «منا» چه گذشت 5

به گزارش تسنیم، وی با تمجید از طرح هایی که به بهانه توسعه حرمین شریفین انجام می شود-طرح هایی که در حقیقت به نابودی آثار تاریخ اسلامی مدینه منوره و مکه مکرمه منجر شده است- و ابراز امیدواری برای تبدیل مکه مکرمه و مشاعر مقدسه به شهر هوشمند، مدعی رفتارهای انسانی سعودی ها با ضیوف الرحمن شد.وزیر حج سعودی: دستورات رهبران تاثیر بسزایی در موفقیت موسم حج داشت!  محمد بن صالح بنتن وزیر حج و عمره سعودی طی سخنانی در جشن شاهزادگان و شیوخ درباری و دیگر میهمانان شاه سعودی مدعی شد خداوند از زمان تشکیل پادشاهی آل سعود به دست عبدالعزیز و مردان مخلص وی، آنها مسئولیت خدمت به حرمین شریفین و زائران را با تمام امانت داری و صدق و اخلاص را بر دوشن آنها نهاده تا بتوانند مناسک خود را در امنیت و آسانی به جا آورند.

اعتراف ناخواسته مقامات سعودی/در سیاسی ترین دورهمی  کاخ آل سعود در «منا» چه گذشت 6

وی با موفق خواندن موسم حج امسال، به زعم خود دستورات سران آل سعود را دارای تاثیر بسزایی در این مسئله دانست، این اظهارنظر اعتراف ناخواسته مقامات سعودی به کوتاهی و سهل انگاری و سوءمدیریت خود در موسم حج سال گذشته است که در نتیجه آن هزاران حاجی قربانی در قربانگاه منا جان به جان آفرین تسلیم کردند و سقوط جرثقیل در مسجدالحرام هم جان ده ها حاجی بیگناه را گرفت، بدون آنکه آل سعود مسئولیت خود در وقوع این فجایع را برعهده بگیرند.تازه ترین اقدام خصمانه سعودی ها علیه ایران؛ راه اندازی شبکه فارسی برای تشدید دشمنی با ملت ایران حکومت سعودی علاوه بر تربیت و آماده کردن هزاران تروریست تکفیری برای بی ثبات کردن کشورهای عربی و اسلامی و به راه انداختن موج کشتار در راستای منافع محور آمریکایی صهیونیستی، فعالیت های گسترده خود را در راستای جنگ نرم و تبلیغاتی برای ترویج آموزه های فرقه جعلی وهابیت و رسیدن به اهداف توسعه طلبانه خود در جهان  اسلام تشدید کرده و در این راستا، اخیرا شبکه ای را به زبان فارسی با هدف فتنه افکنی و توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران راه اندازی کرده است. البته آل سعود از همان روزی که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید، خصومت ورزی و کینه توزی خود نسبت به ملت مومن و انقلابی ایران را علنی کرده است، عادل بن زید الطریفی وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی آل سعود مدعی شده است که شبکه فارسی زبان جدید برای جنگ با هیچ کسی راه اندازی نشده است، بلکه با هدف انتقال واقعیت های حج به زبان فارسی و نیز برای پخش سخنان ملک سلمان و انتقال کنفرانس های رسانه ای مقامات امنیتی یا بهداشتی در مشاعر مقدسه راه اندازی شده است. وی با ادعای این که، موسم حج با موفقیت چشمگیری روبرو شد و شاهد تحول در تمام خدمات ارائه شده به حجاج بودیم، اعلام کرد خطبه مسجد نمره در منا از طریق 70 شبکه ماهواره ای عربی و غیر عربی و مشارکت حدود 250 خبرنگار خارجی پخش شد به گزارش تسنیم، الطریفی اظهار داشت دستورات ملک سلمان به صراحت بر این محور متمرکز بود که حج امسال، حج متمایزی باشد. این مقام سعودی در تلاش برای منحرف کردن  افکارعمومی از اقدام ظالمانه آل سعود در محروم کردن مردم ایران از ادای فریضه حج امسال ادعا کرد:«ما مناسک حج را به زبان فارسی منتقل کردیم، همچنین شبکه الاخباریه هم به زبان فارسی راه اندازی کرده ایم و توانستیم دیدگاه خود را منتقل کنیم مبنی بر این که، هیچ مشکلی با حجاج ایرانی نداریم، بلکه حکومت خادم الحرمین از حجاج ایرانی استقبال می کنند، دولت ایران خود مانع شهروندانش برای ادای حج شد...». ادعای این مقام سعودی در حالی است که فاجعه دردناک منا و سقوط جرثقیل در مسجدالحرام که به جان باختن حداقل 500 حاجی ایرانی شد و بی اعتنایی آل سعود به حقوق قربانیان این حادثه، عذرخواهی نکردن از خانواده ها و سنگ اندازی این رژیم در برابر حضور مردم ایران در موسم حج امسال و محروم کردن آنها از حق مسلم و شرعی شان سبب شده که دل های مردم ایران از این فاجعه همچنان جریحه دار باشد. حداقل حق خانواده های قربانیان این فاجعه در جهان اسلام و از جمله ایران این است که رژیم مسلط بر حرمین شریفین اجازه تحقیق درباره آن را به سازمان های بین المللی بدهد. واقعا چرا مدعیان دروغین خدمت به حرمین شریفین و زائران آن، همین موضوع ساده را بر نمی تابند؟دغدغه مهم امت اسلام سئوال مهمی که برای افکار عمومی مطرح می شود، این است که اگر به زعم مقامات سعودی، موسم حج امسال با موفقیت برگزار شده و دلیل آن دستورات سران رژیم بوده، چرا فاجعه هولناک مشعر منا که به جان باختن هزاران حاجی بیگناه منجر شد و حادثه سقوط جرثقیل در موسم حج سال گذشته رخ داد، آیا این اظهار نظر، بر سهل انگاری، کوتاهی، سوءمدیریت و مسئولیت نشناسی آل سعود در موسم حج سال گذشته مهر تایید نمی زند و به تنهایی، سعودی های مدعی خدمت به حرمین شریفین را محکوم نمی کند؟ چرا مقامات سعودی در موسم حج سال گذشته به وظیفه و مسئولیت خود که آن را به زعم خود افتخاری که خداوند به آنها اختصاص داده، می دانند، عمل نکردند و با کوتاهی و سهل انگاری و سو ءمدیریت، موسم حج خونینی را رقم زده و علاوه بر گرفتن جان هزاران حاجی بیگناه، داغ بزرگی را بر دل های خانواده های داغدارشان گذاشتند و حتی حاضر نشدند از آنها قربانی کنند. این مسئله همچنان نشان می دهد که ادعای مقامات سعودی مبنی بر موفقیت موسم حج، نمی تواند نگرانی ها و دغدغه های  امت اسلام درباره برگزاری امن و بدون مشکل موسم حج در سایه مدیریت فعلی آل سعود و قصور و کوتاهی آنها را برطرف  کند، چرا که بروز حوادث و فجایع متعدد در موسم های حج سالیان اخیر بر ناکارامدی و بی کفایتی و سوءمدیریت آل سعود مهر تایید می زند.  رهبر معظم انقلاب در پیام اخیرشان به مناسبت موسم حج تأکید کرده بودند: «بوقهای تبلیغاتی آنان اعم از سیاستمدارانی که رفتار آنان در برابر صهیونیست ها و آمریکا ننگ جهان اسلام است، تا مفتیان ناپرهیزکار و حرام خواری که آشکارا برخلاف کتاب و سنّت فتوا می دهند، تا پادوهای مطبوعاتی که حتی وجدان حرفه ای هم مانع دروغ سازی و دروغ گویی آنان نیست، تلاش بیهوده می کنند که جمهوری اسلامی را در محروم سازی حجاج ایرانی از حج امسال، متهم نشان دهند. حکام فتنه انگیزی که با تشکیل و تجهیز گروه های تکفیری و شرور، دنیای اسلام را گرفتار جنگهای داخلی و قتل و جرح بی گناهان کرده اند و یمن و عراق و شام و لیبی و برخی دیگر از کشورها را به خون آغشته اند؛ سیاست بازان از خدا بی خبری که دست دوستی به رژیم اشغالگر صهیونیست داده و چشم بر رنج و مصیبت جانکاه فلسطینیان بسته اند و دامنه ظلم و خیانت خود را تا شهر و روستای بحرین گسترده اند؛ حاکمان بی دین و بی وجدانی که فاجعه ی بزرگ منا را پدید آورده و با نام خادمان حرمین، حریم حرم امن الهی را شکسته و میهمانان خدای رحمان را در روز عید در منا و پیش از آن در مسجدالحرام قربانی کرده اند، اکنون از سیاسی نشدن حج دم می زنند و دیگران را به گناهان بزرگی که خود مرتکب شده یا تسبیب کرده اند، متهم می کنند. آنان مصداق کامل بیان روشنگر قرآن کریمند که فرمود: وَ اِذا تَوَلّیٰ سَعیٰ فِی الاَرضِ لِیُفسِدَ فیها وَ یُهلِکَ الحَرثَ وَ النَّسلَ وَ اللّهُ لایُحِبُّ الفَساد* وَ اِذا قیلَ لَهُ اتَّقِ اللّهَ اَخَذَتهُ العِزَّةُ بِالاِثمِ فَحَسبُه و جَهَنَّمُ وَ لَبِئسَ المِهاد». معظم له با بیان اینکه شجره خبیثه ملعونه آل سعود لیاقت اداره حرمین شریفین را ندارد، تأکید کردند: هیئت حقیقت یاب فاجعه منا باید تشکیل شود.