زیان 7 میلیارد دلاری نتانیاهو در پی مخالفت با برجام

زیان 7 میلیارد دلاری نتانیاهو در پی مخالفت با برجام

سیب موز: زیان 7 میلیارد دلاری نتانیاهو در پی مخالفت با برجام

سیب موز زیان 7 میلیارد دلاری نتانیاهو در پی مخالفت با برجام

روزنامه اسراییلی هاآرتص در گزارشی مخالفت بنیامنین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم با برجام را غماری نامعقول دانست که به کاهش 7 میلیارد دلاری کمک مالی آمریکا به این رژیم شد.

به گزارش ایسنا، روزنامه هاآرتص در گزارشی نوشت: آمریکا از سال 1973 تاکنون حدود 100 میلیارد دلار به اسراییل کمک مالی کرده است که این مبلغ صرف هزینه های مختلفی مثل توسعه نظامی و اقتصادی شده است.

به گزارش این روزنامه، دولت اوباما قصد داشت تا کمک مالی 45 میلیارد دلاری به اسراییل را به واحد پول دلار پرداخت کند به شرطی که اسراییل در تلاش های دولت اوباما برای جمع آوری حمایت در راستای توافق هسته ای یا ایران کارشکنی نکند.

اما نتانیاهو در غماری غیر منطقی با توافق هسته ای با ایران مخالفت کرد. او با وجود مخالفت اوباما به کنگره آمریکا رفت و بر ضد توافق هسته ای صحبت کرد که البته شکست خورد. با این وجود و ناخشنودی اوباما از این اقدام نتانیاهو او به تلاشی علیه توافق با ایران ادامه داد.

به گفته منابع امنیتی حتی پس از آن که توافق هسته ای با ایران در وین به امضا رسید؛ آمریکا با اسراییل به توافق کرد کمک مالی 45 میلیارد دلاری طی 10 سال رسیده بود. اما باز هم نتانیاهو تلاش کرد تا کنگره را علیه اوباما تحرک کند اما یک بار دیگر هم شکست خورد.

تلاش های دولت نتانیاهو برای کارشکنی در سیاست کاخ سفید در مورد توافق هسته ای با ایران غرامتی 7 میلیارد دلاری برای اسراییل داشت، چرا که بودجه کمک مالی آمریکا به اسراییل از 45 میلیارد دلار به 38 میلیارد دلار کاهش یافت.

این روزنامه تلاش های نخست وزیر اسراییل را در جهت مخالفت با توافق برجام شرم آور خواند.

انتهای پیام