تامین و پرداخت مشوق های صادراتی لبنیات به زودی

سیب موز معاون وزیر کشاورزی خبر داد

تامین و پرداخت مشوق های صادراتی لبنیات به زودی

تامین و پرداخت مشوق های صادراتی لبنیات به زودی

سیب موز: تامین و پرداخت مشوق های صادراتی لبنیات به زودی

در حالی که اعطای مشوق های صادراتی لبنیات در ماه های گذشته در دستور کار دولت و وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته بود، معاون وزیر جهاد کشاورزی از نهایی شدن آیین نامه اجرایی اعطای این مشوق ها و تامین اعتبار برای تخصیص آن برای صنایع لبنی خبر داد و گفت: سیاست ها به گونه ای تدوین شده تا مشوق های صادراتی باعث گرانی یا کاهش مصرف لبنیات در بازار داخلی نشود.

به گزارش سیب موز به گزارش ایسنا، حسن رکنی در حاشیه بازدید از اولین نمایشگاه بین المللی لبنیات و صنایع وابسته که در نمایشگاه بین المللی تهران در حال برگزاری است، اظهار کرد: سالانه حدود 600 هزار تن انواع محصولات لبنی به 30 کشور جهان انجام می شود که در پنج ماه نخست امسال میزان صادرات مواد لبنی به 298 هزار تن رسیده و در این راستا تراز کلی تجارت خارجی در حوزه دام و طیور در این بازه زمانی 267 میلیون و 498 هزار دلار بوده است.

وی افزود: مشوق های صادراتی 200 میلیارد تومانی برای کمک به صادر کنندگان لبنیات مورد توافق قرار گرفته تا در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد، اما هنوز اختصاص پیدا نکرده است.

به گفته رکنی آیین نامه اجرای مشوق های صادراتی لبنیات امروز نهایی شده و در تدوین آن از بخش خصوصی نیز مشورت های لازم گرفته شده است.

وی پیش بینی کرد که اگر این اعتبار به صورت کامل و به موقع در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و نهایتا صنایع لبنی قرار گیرد می توان تا 20 درصد صادرات مواد لبنی را افزایش داد.

نمی گذاریم مشوق های صادراتی لبنیات را گران کنند

او در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه آیا مشوق های صادراتی عاملی برای کاهش عرضه لبنیات و افزایش قیمت آن در بازار داخلی نمی شود؟ گفت: سیاست ها به گونه ای تدوین شده تا چنین اتفاقی نیفتد و برای وزارت جهاد کشاورزی اولویت و ارجحیت با تامین نیاز بازار داخلی است.

صادرات اولین محموله لبنیات به روسیه

رکنی همچنین در خصوص صادرات لبنیات به روسیه اظهار کرد: یکی از بازارهای مناسب برای صادرات لبنیات روسیه است که شاخص های سختگیرانه ای برای کیفیت لبنیات نسبت به دیگر کشورها دارد و در این راستا پروتکل بهداشتی بین ایران و روسیه در این زمینه نهایی شده و اولین محموله هزار تنی شیر خشک برای صادرات به این کشور نهایی شده است و بخشی از این محموله را طی ماه های گذشته به این کشور صادر کردیم.

معاون وزیر کشاورزی ادامه داد: اخیرا درخواستی از روسیه برای خرید انواع پنیر به ایران داده شده که به زودی صادرات انواع پنیر نیز به روسیه آغاز می شود.

سید حسن قاضی زاده هاشمی -وزیر بهداشت- نیز از این نمایشگاه دیدن کرد ولی به سوالات خبرنگاران پاسخ نداد.

انتهای پیام