دفاع جان کری از توافق آتش بس در سوریه/ "بدون توافق اوضاع بدتر می شد"

سیب موز دفاع جان کری از توافق آتش بس در سوریه/ "بدون توافق اوضاع بدتر می شد"

دفاع جان کری از توافق آتش بس در سوریه/ "بدون توافق اوضاع بدتر می شد"

سیب موز: دفاع جان کری از توافق آتش بس در سوریه/ "بدون توافق اوضاع بدتر می شد"

وزیر امور خارجه آمریکا امروز (چهارشنبه) در تلاش برای کاهش انتقادها از توافق آتش بس درباره سوریه گفت، بدون توافق، خشونت به طور چشمگیری افزایش می یافت و سوری های بیشتری قتل عام شده و یا مجبور به فرار از این کشور جنگ زده می شدند.

به گزارش سیب موز به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این توافق جمعه گذشته در ژنو میان جان کری و سرگئی لاوروف، وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه بسته شد و طبق آن آتش بس هفت روزه ای برای کاهش خشونت ها و افزایش ارسال کمک های بشردوستانه آغاز شد.

چنانچه این آتش بس حفظ شود، نظامیان آمریکا و روسیه حملات هوایی هماهنگ علیه شبه نظامیان جبهه النصره و داعش را در منطقه توافق شده آغاز خواهند کرد. هدف از این طرح، آوردن دو طرف درگیر به پای میز مذاکره برای یک گذار سیاسی است که شامل کناره گیری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه خواهد بود.

جان کری در مصاحبه با ان پی آر گفت: این آخرین فرصت برای متحد نگه داشتن سوریه است. اگر اکنون نتوانید توقف مخاصمات را حفظ کنید و به پای میز مذاکره بیایید، پس از آن درگیری ها به طور چشمگیری افزایش می یابند.

او افزود: جایگزین آن چیست؟ «جایگزین این است که اجازه دهیم که 450 هزار تنی که تاکنون "قتل عام" شدند، به هزاران تن دیگر افزایش یابند؟ به سراسر حلب تاخت و تاز شود؟ روس ها و اسد بیایند و یکسره بمباران کنند و ما کناری بنشینیم و کاری انجام ندهیم؟»

مقام های اطلاعاتی و نظامی ارشد آمریکا با انتقاد از طرح آتش بس می گویند که به روسیه اعتمادی ندارند. در طرح مذکور همچنین به اشتراک گذاری نظامی آمریکا با روسیه علیه شبه نظامیان پیش بینی شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا گفت، توافق مذکور مورد حمایت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار دارد. او تاکید کرد: خب رئیس جمهوری آمریکا آماده است و گمان می کنم که ارتش هم آماده باشد.

کری در ادامه گفت، شبه نظامیان "اپوزیسیون میانه رو" که مورد حمایت آمریکا و متحدان آن در حوزه خلیج فارس هستند، در حال باختن به نیروهای دولتی تحت حمایت روسیه هستند.

او مدعی شد: "با شدتی که اسد و روسیه آنها را سرکوب می کنند، آنها به سمت داعش و النصره متمایل می شوند و پس از آن شاهد سطح بیشتری از افراطی گری خواهید بود."

انتهای پیام