مروری بر فعالیت های هلال احمر ایران در "فاجعه منا"

سیب موز مروری بر فعالیت های هلال احمر ایران در "فاجعه منا"

مروری بر فعالیت های هلال احمر ایران در "فاجعه منا"

سیب موز: مروری بر فعالیت های هلال احمر ایران در "فاجعه منا"

پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر همزمان با نزدیک شدن به سالگرد "فاجعه منا"، جزئیاتی از نحوه ارائه خدمات امدادی و فعالیت های هلال احمر ایران در این فاجعه را تشریح کرد.

به گزارش سیب موز به گزارش ایسنا، پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر در تشریح این اقدامات انجام شده آورده است: «فاجعه منا در ساعت 8:45 روز دوم مهر 94 رخ داد و حادثه در ساعت 8:47 دقیقه از سوی دکتر سیروس نعمتی، از پزشکان حاضر در صحنه به کادر امدادی – پزشکی هلال احمر ایران اعلام شد و بلافاصله تیم های درمانی بیمارستان صحرایی منا و بیمارستان مکه به حالت آماده باش کامل درآمدند.

گروه ارزیاب و امداد اولیه هلال احمر ایران صبح روز حادثه، بلافاصله به سرپرستی دکتر طباطبایی به محل حادثه اعزام شدند و به دنبال آن اعزام  تیم های امدادی متعدد در قالب پزشک، پرستار، نیروهای امدادی و ... به محل حادثه انجام شد. در این میان حتی تیمی برای سر و ساماندن دادن به نیروهای آسیب دیده مرکز پزشکی هلال احمر نیز تشکیل شد.

اعزام 6 دستگاه آمبولانس و تیم های پزشکان عرب زبان مرکز پزشکی

اعزام شش دستگاه آمبولانس به صحنه حادثه، ارسال آب و لوازم احیاء به صحنه حادثه، اعزام تیم های پزشکان عرب زبان مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر به بیمارستان های منطقه به منظور شناسایی و پیگیری درمان مصدومان ایرانی نیز از دیگر اقدامات هلال احمر ایران در جریان رخداد فاجعه منا بود.

در این میان 600 بیمار ایرانی و خارجی به علت گرمازدگی، له شدگی، رابدومیولیز و کوفتگی عضلانی در بیمارستان صحرایی هلال احمر ایران در منا پذیرش شده و 110 بیمار دارای شرایط جسمانی وخیم تر به  بیمارستان هلال احمر در مکه مکرمه اعزام شدند.

حضور نامحسوس در محل حادثه برای شناسایی و انتقال مصدومان

بر اساس این گزارش، ظهر روز حادثه منا گروه های مختلف (بدون کاور هلال احمر به علت ممانعت از حضور نیروهای امدادی در صحنه حادثه، برای شناسایی آخرین مجروحان) اعزام شدند و عملیات انتقال بیماران به منا را انجام دادند. به علاوه گروه هایی برای تشخیص هویت قربانیان و گرفتن عکس از آنان و مستندسازی به صحنه حادثه اعزام شدند که البته فیلم و عکس از سوی دولت سعودی توقیف و یکی از همکاران هلال احمر نیز بازداشت شد.

با توجه به حساسیت شرایط، هلال احمر ایران از ساعت 9 صبح روز حادثه تیم اطلاع رسانی مصدومان و ثبت مصدومان، فوتی ها و مفقودان تشکیل شد و همچنین تشکیل تیم خبررسانی و اطلاع رسانی بحران و رصد شایعات و اخبار، تشکیل اتاق فکر با استفاده از فضای مجازی، سرعت در ارائه خدمات با دقت کافی و پیگیری درمان مصدومان در مراکز سعودی، شناسایی جانباختگان و ثبت در دفاتر برای اطلاع رسانی دقیق و تصمیم گیری با همکاری سازمان حج و زیارت از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه بود.

تشکیل تیم های پزشکان «اعزام و سلامت» برای انتقال بیماران به بیمارستان های مکه

در شب رخداد حادثه، تیم های پزشکان اعزام و سلامت، به منظور جست وجو و نظارت بر بیماران در بیمارستان های منطقه تشکیل و عملیات تخلیه بیماران موجود در بخش های اورژانس بیمارستان منا و انتقال آنها به بیمارستان های مکه انجام شد.

در این زمینه مشاوره و حمایت روانی حادثه دیدگان، پیگیری امور درمان مصدومان حاد و ترخیص مصدومان سرپایی، مذاکره با مسئولان بیمارستان های سعودی در زمینه رسیدگی بیشتر به مصدومان در بیمارستان های منا که با کمبود لوازم و تجیهزات پزشکی مواجه شده بودند، جست وجو برای یافتن بیماران در بیمارستان ها به صورت شبانه روزی و با تمام ظرفیت، از دیگر اقدامات مهمی بود که در مدت حادثه به صورت جدی از سوی کادر درمانی و پزشکی هلال احمر ایران دنبال می شد.

تشکیل ستاد اطلاع رسانی و پیگیری مصدومان و انتشار تصاویر مصدومان مجهول الهویه

در روزهای پس از حادثه نیز کادر اعزامی هلال احمر ایران به صورت پیوسته در حال پیگیری وضعیت بیماران در بیمارستان های سعودی و انتقال بیماران به بیمارستان مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر، تشکیل ستاد اطلاع رسانی و پیگیری مصدومان با دو خط مجزا در مکه مکرمه، انتشار تصاویر مصدومان مجهول الهویه روی سایت مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر به منظور تشخیص هویت سریع تر، کمک به ستاد حج در پیگیری امور فوت شدگان، اعزام تیم های جست وجو در طائف، بحره، جده، مکه، عرفات و منا برای شناسایی زائران ایرانی، جست وجوی روزانه و بخش به بخش بیمارستان های مکه، منا و عرفات با همکاری برخی پرسنل سازمان حج و حضور پزشک رابط عرب زبان مرکز پزشکی به صورت تخت به تخت و اتاق به اتاق، بهره گیری از روانپزشکان مرکز پزشکی هلال احمر و روانپزشکان زائر داوطلب و برگزاری جلسات روان درمانی در محل اسکان کاروان های آسیب دیده به مدت یک هفته، شناسایی تعدادی از مصدومان مجهول الهویه، ترخیص تعدادی از مصدومان از  بیمارستان های منا و عرفات و انتقال آنها به کاروان ها از سوی مرکز پزشکی هلال احمر در مکه، پیگیری امور درمان و سلامت زائران در مرکز پزشکی و در مطب های مجموعه های پزشکی در منا، تلاش برای حفظ آرامش روحی و روانی زائران، بود.

بازدید از سردخانه های بیمارستان های سعودی برای شناسایی و ثبت اجساد

در این زمینه با توجه به شرایط، به منظور تعیین تکلیف اجساد قربانیان و اعزام به ایران و بر اساس نظر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران بازدید از سردخانه های بیمارستان های سعودی از سوی نماینده هلال احمر به همراه چند نفر از پزشکان بیمارستان هلال احمر مکه (همه بیمارستان های مکه، جده، عرفات و منی برای چند نوبت مورد بازدید و بررسی قرار گرفت تا اجساد موجود شناسایی و ثبت شوند)، تصویربرداری از اجساد مجهول الهویه ای که ظاهر شبیه ایرانیان داشتند، بازدید از سردخانه اصلی شهر مکه برای شناسایی و فراهم کردن امکان انتقال اجساد به ایران انجام شد.

بازدیدهای شبانه روزی برای شناسایی و تحویل اجساد جان باختگان

بازدیدهای مکرر برای شناسایی و تحویل اجساد از این سردخانه، تحویل اجساد و شناسایی آنها با حضور شبانه روزی تیم مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در پزشکی قانونی شهر جده به مدت یک هفته،   نظارت کامل بر احراز هویت اجساد، بررسی مدارک و سپری کردن مراحل قانونی، تاییدیه گواهی پلیس مبنی بر اجازه دفن، صدور گواهی دفن، تاییدیه پزشکی قانونی، شست وشو و تطهیر، هماهنگی لازم با کنسولگری در جده برای طی مراحل قانونی خروج اجساد نیز از دیگر اقداماتی بود که در این زمینه انجام شد.

اعزام جانباختگان، مصدومان و بیماران بدحال فاجعه منا به میهن اسلامی

هلال احمر ایران در نهایت در سه مرحله در هر نوبت 104، 112 و 90 نفر از جانباختگان حادثه منا را در سه فقره پرواز متفاوت با هواپیمای باری، عازم ایران کرد و در این زمینه هماهنگی های لازم با ایستگاه زمینی ماهان در ایران و همچنین قسمت مدیریت فرودگاه جده و نماینده ویژه وزیر بهداشت سعودی برای ترخیص بیماران از بیمارستان های سعودی و انتقال تا پای پرواز توسط آمبولانس های سعودی در زمینه انتقال 9 نفر از بیماران بسیار بدحال که در حالت کما بودند را انجام داد. برای همراهی این تعداد بیماران با توجه به شرایط خاص آنها، یک تیم بسیار با تجربه شامل یک متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه آی. سی. یو، چهار پزشک با تجربه اورژانس کار، یک پزشک متخصص قلب، یک متخصص داخلی، 10 پرستار با تجربه (هشت نفر آی. سی. یو کار و دو کارشناس ارشد سی. سی. یو) به همراه تجهیزات کامل شامل 9 دستگاه ونتیلاتور پرتابل پیشرفته، سه دستگاه الکتروشوک و 10 دستگاه پالس اکسی متر و هشت دستگاه مانیتورینگ و چهار دستگاه کیف احیاء و مقدار قابل توجهی دارو و تجهیزات و کپسول های اکسی ژن برای تامین اکسیژن بیماران در طول مسیر با توجه به محدودیت ذخایر و تجهیزات هواپیما تامین شد. در نهایت عملیات اعزام همه مصدومان و بیماران نیازمند به ادامه درمان به میهن اسلامی تحت مراقبت های دقیق پزشکی با همراهی تیم با تجربه پزشکی حج مرکزپزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ایران به خوبی انجام شد.

فعالیت عاشقانه و 24 ساعته، وجود تیم قوی پزشکی، پرستاری و کار تیمی هماهنگ

جمعیت هلال احمر ایران با وجود همه سختی و ناگواری تحمل این فاجعه، اما نهایت تلاش و همت خود را به کار بست تا با حضور نیروهای مرکز و پزشکان در صحنه حادثه از لحظه وقوع، آمادگی کامل بیمارستان منا و مکه، پاسخگویی سریع و انتقال مصدومان به بیمارستان و با بکارگیری تجربه بالای امدادی و کمک رسانی مدیران مرکز پزشکی برای حضور در صحنه های امدادرسانی، فعالیت عاشقانه و 24 ساعته و وجود تیم قوی پزشکی و پرستاری و کار تیمی هماهنگ علاوه بر کمک رسانی به مجروحان دیگر کشورها بتواند باری از دوش داغدیدگان و حادثه دیدگان این فاجعه بردارد.»

انتهای پیام