پایبندی بر توافق برجام منوط به پایبندی تمامی طرفین است

سیب موز جهانگیری:

پایبندی بر توافق برجام منوط به پایبندی تمامی طرفین است

پایبندی بر توافق برجام منوط به پایبندی تمامی طرفین است

سیب موز: پایبندی بر توافق برجام منوط به پایبندی تمامی طرفین است

معاون اول رئیس جمهوری گفت: پایبندی بر ضوابط اجرای برجام منوط به پایبندی تمامی طرفین در این تعهد است.

به گزارش سیب موز به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری طی سخنانی در مراسم آغاز عملیات اجرایی احداث واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر با اشاره به این که بیش از سه دهه است که استان بوشهر با خیل عظیم درخشندگی های صنعتی، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی همراه بوده است، اظهار کرد: امروز نام استان بوشهر  با نیروگاه اتمی هم همراه شده است، و نام این استان نه تنها درایران، بلکه درسطح جهان مطرح شده است.

جهانگیری با تاکید بر این که تامین انرژی پیش نیاز اصلی توسعه اقتصادی است، اظهار کرد:  انرژی تجدیدناپذیر نیازهای آینده جهانی را با چالش هایی روبرو کرده است و برای مقابله با محدودیت های استفاده از منابع طبیعی، که علاوه بر آنکه تامین کننده اصلی منابع انرژی در سطح جهان هستند و در عین حال ماده مهم رشته های اصلی پتروشیمی نیز به شمار می رود باید این منابع را برای آینده حفظ کرد.

وی ادامه داد:  این منابع مهم فقط مختص به نسل حاضر نیست، بلکه به نسل  آینده هم اختصاص دارد و باید از منابع خدادادی در یک دوره ی محدود استفاده شود، تا آیندگان نیز از آن استفاده کنند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه سالیانه بیش از 75 هزار مگاوات ظرفیت تولید سوخت را در کشور  دارا هستیم اظهار کرد: کشور ما به سرعت نیازمند این استکه توسعه اقتصادی و صنعتی بیشتری داشته باشیم  و ما در برنامه ششم توسعه پیش بینی کرده ایم که باید به رشد 8درصدی اقتصادی برسیم که یک ضرورت است و در نتیجه نشان می دهد که ما به تولید انرژی سالانه بیش از 5 هزار مگاوات نیازمندیم.

جهانگیری افزود: بنابر مطالعات انجام شده در وزارت نیرو، و نیز سازمان انرژی اتمی، شیوه تولید برق در کشور باید متنوع شود و تکیه صد در صدی برق کشور به منابع فسیلی آثار نامطلوب زیست محیطی به همراه دارد.

جهانگیری با اشاره به اهمیت و ضرورت دست یابی به فن آوری های برتر و ایجاد تنوع در منابع تامین انرژی اظهار کرد: استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای در طول سالیان اخیر با نوعی سوء برداشت و سوء تفاهم قدرت های بزرگ همراه بوده است و همین قضاوت ها باعث شد که هزینه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زیادی به مردم ماتحمیل شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ضرورت دارد تمامی طرف های برجام تعهد خود را در این زمینه مورد توجه قرار دهند .

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: همین قضاوت های سیاسی باعث شد که مردم ما درسالهای گذشته و برای احقاق حق خود با صبر و ایثار تحریم ها را تحمل کنند که در نهایت بتوانند داشتن حقوق هسته ای خود را به دنیا اثبات کنند.

جهانگیری با تاکید بر این که دولت در نظر دارد تا هم حقوق هسته ای مردم ایران را تثبیت کند و هم چرخ زندگی آنها را بچرخاند اظهار کرد: خوشبختانه با هدایت رهبری و رئیس جمهوری و گروه دیپلمات های کاردار در عرصه ی سیاست خارجی ایران توانست حقوق هسته ای خود را در گفت وگوهای طولانی با کشورهای 5+1 به تثبیت برساند و در نهایت قرارداد مهم برجام را منعقد کرده و اجرا کند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه احداث نیروگاههای هسته ای جدید یکی از مصادیق استفاده از حقوق صلح آمیز هسته ای در ایران است، اظهار کرد: احداث نیروگاه های جدید نشان دهنده ی استفاده ما از حقوق صلح آمیز انرژی هسته ای است و احداث همین نیروگاه را می توان مصداقی از این مورد دانست که البته در برجام نیز بر آن تاکید شده است.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: احداث نیروگاه های جدید پایبندی دولت  روسیه را به عنوان یکی از اعضای قرارداد برجام در اجرایی کردن این توافق به نمایش می گذارد و ضرورت دارد سایر طرف های برجام نیز تعهدات خود را در این زمینه مورد توجه قرار دهد.

وی تاکید کرد: پایبندی  بر ضوابط اجرای برجام منوط به اجرایی کردن این قرارداد از سوی تمامی طرفین برجام است.

جهانگیری همچنین با بیان اینکه ایران مصمم است طبق برنامه های پیش بینی شده خود برای رسیدن به چرخه سوخت کامل هسته ای و انجام فعالیت های صلح آمیز در این زمینه حرکت کند، اظهار کرد: ما برای رسیدن به چرخه کامل سوخت هسته ای  و انجام فعالیت های صلح آمیز در این زمینه مصممیم که برنامه های خود را به پیش بریم و در زمینه ی کشاورزی ، صنعتی، تولید برق و غیره کار خودمان را ادامه دهیم و دولت عزم جدی دارد که با یک نگاه عقلانی  به رفع موانع توسعه در برنامه های خود بپردازد.

ادامه دارد...