اعتراف وزیرخارجه بوش/ هدف از حمله به عراق، گسترش دموکراسی نبود

اعتراف وزیرخارجه بوش/ هدف از حمله به عراق، گسترش دموکراسی نبود

سیب موز: اعتراف وزیرخارجه بوش/ هدف از حمله به عراق، گسترش دموکراسی نبود سیب موز اعتراف وزیرخارجه بوش/ هدف از حمله به عراق، گسترش دموکراسی نبود

متن ایمیل های افشا شده دو مقام سابق آمریکایی نشان می دهد که دولت وقت این کشور اذعان داشته که هدف از حمله به عراق گسترش دموکراسی نبوده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، افشای متن ایمیل های «کالین پاول» وزیر خارجه اسبق آمریکا نشان می دهد که مقامات دولت سابق این کشور در محافل خصوصی اذعان داشته اند که حمله به عراق با هدف گسترش دموکراسی صورت نگرفته است.

به گزارش سیب موز پایگاه «باز فید» که این ایمیل ها را منتشر کرده، نوشته است که «کاندولیزا رایس» دیگر وزیر خارجه اسبق آمریکا در گفت وگوی ایمیلی با پاول، «دونالد رامسفلد» وزیر دفاع دولت «جورج بوش» را مسئول تداوم ناآرامی در عراق دانسته است.

به نوشته این سایت، متن ایمیل های پاول را پایگاه «دی. سی. لیکس» که گفته می شود وابسته به سرویس اطلاعاتی روسیه است، افشا کرده است.

رایس که در زمان حمله آمریکا به عراق مشاور امنیت ملی کاخ سفید بوده، در پاسخ به ایمیل پاول در مورد اظهارات رامسفلد که از عملکرد خود دفاع کرده بود، نوشته است: «خوب، اولا ما برای بردن دموکراسی به عراق حمله نکردیم. اما بعد از سرنگون کردن صدام (رئیس جمهور وقت عراق) دیدگاه هایی در مورد اینکه اوضاع باید در ادامه چطور پیش رود، داشتیم.»

رایس در ادامه می افزاید: «اگر "دون" (رامسفلد) و پنتاگون کارشان را درست انجام داده بودند، شاید اوضاع طور دیگری پیش می رفت. دون باید این حرافی ها را تمام کند. مدام چرند می گوید.»

پاول هم در پاسخ، انتقاد رایس را تائید کرده و نوشته است: «اینها یک مشت آدم بی عقل اند.»

آمریکا در سال 2003 و با همراهی انگلستان به بهانه مقابله با «برنامه تسلیحات کشتار جمعی عراق» به این کشور حمله کرد. بعدها مشخص شد تمام ادعاهایی که در مورد وجود یک برنامه مخفی تولید تسلیحات نامتعارف در عراق مطرح شده، نادرست بوده است.

حمله آمریکا به عراق و اشغال چند ساله این کشور به مرگ بیش از 600 هزار نفر منجر شد. هرچند «باراک اوباما» رئیس جمهور کنونی آمریکا وعده خروج از عراق را مطرح کرده بود، در حالی دوران هشت ساله اش را به پایان می برد که نظامیان آمریکایی هنوز هم به بهانه مقابله با گروه های تروریستی از جمله داعش که برآمده از اتحاد القاعده عراق و سران حزب بعث است، در این کشور حضور دارند.