به خاطر بی عرضگی امثال من جوانان بیکار مانده اند/ بدون سپاه کشور دوام نمی آورد

به خاطر بی عرضگی امثال من جوانان بیکار مانده اند/ بدون سپاه کشور دوام نمی آورد

سیب موز: به خاطر بی عرضگی امثال من جوانان بیکار مانده اند/ بدون سپاه کشور دوام نمی آورد سیب موز به خاطر بی عرضگی امثال من جوانان بیکار مانده اند/ بدون سپاه کشور دوام نمی آورد

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی گفت: علت بیکاری فزاینده، بی عرضگی امثال ما است که کارشناسانه برنامه ریزی نکردیم و امروز شاهد بیکاری در بین جوانان فارغ التحصیل هستیم،

به گزارش گرو سیاسی خبرگزاری دانشجو،  مسعود پزشکیان امشب در گفت و گو با خبرنگاران در تالار خاقانی تبریز با اشاره به مطالب و گفت و گوهای قبلی خود در خصوص معاهده FATF اظهار داشت: در نظام بانکی دنیا مبدا و مقصد پول معلوم است و طبق معاهده FATF این ها می گویند اگر می خواهید با نظام بین الملل ارتباط پولی و بانکی داشته باشید باید مبدا و مقصد پول شما مشخص شده باشد تا در این صورت پولشویی، رانت و رشوه صورت نگیرد.

به گزارش سیب موز وی با بیان اینکه من جراح قلبم و کارشناس FATF نیستم، افزود: من به عنوان نماینده نمی توانم معاهده FATF را تحلیل و بررسی کنم چون کارشناس این کار نیستم، با توجه به اینکه من اطلاعاتی خیلی جزئی در این زمینه دارم نمی توانم این موضوع را تحلیل و بررسی کرده و نظر کارشناسی بدهم. من نمی توانم آن را تجزیه و تحلیل کنم و البته جرئت این را دارم که بگویم من اطلاعات زیادی در این خصوص ندارم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحلیل هایی که در صداوسیما در خصوص این معاهده صورت می گیرد، افزود: معاهده FATF یک عمل کارشناسانه است و هر کسی که کارشناس نباشد نمی تواند و نباید در این خصوص نظر دهد و صداوسیما نیز نباید هر فردی را به عنوان کارشناس در برنامه های خود دعوت کرده و نظر آنان را جویا شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، اصول کارشناسی را یک علم دانست و افزود: کارشناسی یک علم  است، کسی که هیچ معاهده بین المللی را ندیده و در خصوص روابط بین المللی هیچ اطلاعی ندارد چگونه می تواند به عنوان کارشناس در این معاهده نظر بدهد و صدا و سیما نیز نباید از وجود چنین افرادی به عنوان افراد خبره و کاردان استفاده کند.

وی گفت: کارشناسی که در حوزه نفت، صنایع و تجارت، نظر می دهد وی نه تنها کارشناس نیست بلکه سواد مناسبی نیز ندارد.

نایب رئیس مجلس در ادامه نقش نیروی بسیج و سپاه را در جامعه  غیرقابل انکار دانست و تصریح کرد: معاهده FATF ربطی به سپاه و بسیج ندارد که کسی بتواند از این طریق سپاه را تحریم کند و طبق فرمایش حضرت امام خمینی(ره) اگر سپاه نبود کشور هم نبود و در حال حاضر نیز کشور نمی تواند بدون وجود سپاه دوام بیاورد و  اگر من در جلسات قبلی گفته ام که سپاه برود با بانک های خودش کار کند منظور این است که اگر به فرض چنین اقدامی هم صورت گیرد سپاه می تواند مشکل اعتباری و نقدینگی خود را از طریق بانک های خودش حل و رفع کند.

پزشکیان در ادامه با انتقاد از عدم برنامه ریزی صحیح و اصولی در کشور گفت: اگر در کشور ما این همه مشکلات بیداد می کند و جوانان ما در این حد بیکار هستند از بی مسئولیتی قانونگذاران و برنامه نویسان است چرا که ما جوانان  را در خانه، مدرسه، دانشگاه تربیت نکرده ایم چون نتوانسته ایم برای آنها کار کارشناسانه و اصولی انجام دهیم.

پزشکیان خاطرنشان کرد: مسئله مهمی که در کشور وجود دارد ناشی از فساد، رانت، قاچاق، زمین خواری و ...است که اگر اطلاعات و داده های درست در دسترس باشد هیچ وقت در کشور شاهد رانت و فساد اجتماعی و اقتصادی در سطوح مختلف کشور نیستیم و لازم نیست این همه شهید در حوزه قاچاق داشته باشیم و تا این حد رشوه خواری در کشور بیداد نمی کرد.

وی افزود: آیا برای مبارزه با فساد اقتصادی درست کردن اداره، سازمان و نهاد لازم است یا باید اطلاعاتی که در اختیار قانون گذاران و برنامه ریزان می گذاریم باید درست، جامعه و دقیق باشد تا بر اساس این اطلاعات و داده ها تصمیمات درستی اتخاذ شود.

وی تصریح کرد: با شایعه، داد و بیداد کردن و چسباندن برچسب به افراد در جامعه نمی توان کشور را اداره کرد، اگر با داد و بیداد می توان کشور را اداره کرد پس چرا تاکنون و بعد از گذشت 38 سال از پیروزی انقلاب هنوز این همه با مشکلات اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، سیاسی، فرهنگی و ... مواجه هستیم؟ همه این ها به این دلیل است که ما با اطلاعات و کار کارشناسی جلو نمی رویم، اصلی ترین چالش ما در کشور کار بدون علم و کارشناسی  است.