تا محرم شکر را احتکار می کنیم!

تا محرم شکر را احتکار می کنیم!

سیب موز: تا محرم شکر را احتکار می کنیم! سیب موز تا محرم شکر را احتکار می کنیم!

مشاهدات بازار نشان می دهد که عرضه شکر در مغازه های سطح شهر کم شده و کیلویی هزار تا 2000 تومان بیش از نرخ مصوب فروخته می شود؛ جالب تر اینکه دلیل این امر که احتکار محصول از سوی عمده فروشان عنوان شده، قرار است تا فرا رسیدن ماه محرم ادامه یابد!

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، بررسی های میدانی نشان می دهد که عرضه شکر در مغازه ها بسیار کاهش یافته و به ندرت شکر در مغازه های سطح شهر قابل مشاهده است.

به گزارش سیب موز بازار شکر تقریبا از حدود دو ماه پیش و از اوایل تابستان دستخوش تغییرات و نوساناتی شد و به یکباره قیمت آن از کیلویی حدود 2300 تومان ابتدا به حدود 3500 تومان و بعد از آن به بیش از کیلویی 4000 تومان رسید.

این در حالی است که بر اساس قانون و طبق آنچه وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است قیمت منطقی برای هر کیلوگرم شکر باید حدکثر 2500 تومان باشد.

تاخیر در واردات شکر یکی از مهمترین دلایلی است که برای  افزایش قیمت این محصول و کم شدن آن در بازار عنوان می شود.

بهمن دانایی - دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر -  پیش بینی کرده که به زودی روند کاهشی پیدا خواهد و شکر به قیمت منطقی خود باز خواهد گشت.

به گفته وی، بر اساس قانون قیمت مصوب شکر درب کارخانه کیلویی 2520 تومان است و همه کارخانه های فعال شده به همین قیمت محصول خود را روانه بازار کرده و می کنند.

طبق اعلام دانایی، قیمت این محصول در مراکز عمده فروشی می تواند تا سه درصد افزایش یابد و به حدود 2600 تومان برسد و قیمت منطقی برای بازار مصرف نیز با افزایش 10 درصدی باید به حدود کیلویی 2900 تومان برسد که پیش بینی می شود قیمت این محصول به زودی به قیمت منطقی خود نزدیک شود.

دبیر انجمن صنایع قند و شکر تصریح می کند که یکی دیگر از عواملی که باعث کاهش قیمت و متعادل تر شدن شکر در بازار می شود این است که پیش از این به دلیل این که برخی مصرف کنندگان مانند شیرینی فروشی ها و دیگر صنایع احساس می کردند که امکان کمبود در عرضه شکر وجود دارد، آن را برای یک ماه خود خریداری می کردند، اما هم اکنون که به تدریج عرضه شکر تولید داخل در بازار روبه افزایش است و چنین نگرانی وجود ندارد و این خود دلیلی برای کاهش قیمت شکر در بازار است.

اما با وجود این اظهارات و خوش بینی هایی که برای کاهش قیمت شکر وجود داشت تاکنون قیمت از ثبات برخوردار نشده و بیش از نرخ مصوب 2500 تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

به گونه ای که بررسی ها نشان می دهد که در حال حاضر عرضه شکر در بازار و مغازه ها کم شده و  اگر هم در مغازه ای عرضه می شود نرخ آن 3500 تا 4000 تومان است.

فروشندگان می گویند حدود دو ماه است که به دلیل قیمت بالا و عرضه کم نمی توانند شکر خریداری کنند و اگر هم این کار را انجام دهند تقاضای چندانی برای آن وجود نخواهد داشت، چرا که در چنین وضعیتی مردم ترجیح می دهند شکر مصرف نکنند و برای همین خرید شکر در چنین وضعیتی برای شان همراه با ضرر خواهد بود.

به گفته مغازه داران، مسئله اصلی در گرانی شکر این است که عده ای تصمیم به عدم عرضه شکرهایشان گرفته اند و عملا دست به احتکار زده اند. آن ها معتقدند که این احتکارگران قصد دارند تا ماه آینده و فرا رسیدن ماه محرم محصولاتشان را نگه دارند و بعد با فرا رسیدن ماه محرم که مصرف شکر به طور طبیعی افزایش پیدا می کند محصولش شان را به بازار سرازیر کنند تا سود کلانی بدست آورند.

در این میان با توجه به گران فروشی و احتکار صورت گرفته انتظار می رود برای حفظ و حمایت از حقوق مصرف کنندگان دستگاه های ذی ربط برخوردها و سیاست های لازم را به خرج دهند.

خبرگزاری دانشجو - ایسنا