اعتراف الجبیر به حمایت تسلیحاتی عربستان از مخالفان اسد

اعتراف الجبیر به حمایت تسلیحاتی عربستان از مخالفان اسد

سیب موز: اعتراف الجبیر به حمایت تسلیحاتی عربستان از مخالفان اسد سیب موز اعتراف الجبیر به حمایت تسلیحاتی عربستان از مخالفان اسد

وزیر امور خارجه عربستان در مصاحبه با بی بی سی به حمایت علنی و تسلیحاتی کشورش از مخالفان دولت سوریه اعتراف کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مورد وضعیت اخیر جنگ سوریه با خبرنگار بی بی سی به مصاحبه پرداخت.

مشروح این مصاحبه به شرح زیر است:

به گزارش سیب موز عادل الجبیر: من نمی توانم این موضوع را درک کنم که چگونه بشار اسد می خواهد سوریه را مدیریت و کنترل کند و به پیروزی دست بیابد.و اینکه چه چیزی در سوریه ناگریز به تغییر است و سؤال است که چگونه؟

مجری: طرح جدیدی وجود دارد که مخالفان سوری آن را مطرح کرده اند. این طرح با طرح هایی که در گذشته مطرح شده بود چه تفاوتی دارد؟ در این دوران گذار 18 ماهه تعداد زیادی طرح مطرح شده بود.

عادل الجبیر: مخالفان اسد همواره پیشنهادات دست یافتنی پیشنهاد داده اند اما دولت اسد همواره آن ها را رد کرده است و هیچ پیشنهادی روی میز نداشته است. اما این بار مخالفان گامی به جلوتر برداشته اند و پیشنهاد بهتری را با جزئیات بیشتری مطرح کرده اند. یک طرح برای گذار از وضعیت فعلی در سوریه و اینکه سوریه در آینده باید چطور اداره شود و همه باید در اداره و حکمرانی این کشور دخیل باشند و باید دموکراسی برقرار شود.

این پیشنهاد مخالفان اسد برای ایجاد یک نظام جدید در سوریه است. علاوه براین تحمل طرف مقابل نیز برای رسیدن به این نقطه ضروری است. هیچ بهانه ودلیلی نباید وجود داشته باشد و نباید گفت که مخالفان هیچ برنامه و طرحی برای آینده سوریه ندارند و یا برنامه آن ها منطقی نیست. ما از این طرح و پیشنهاد جدید استقبال می کنیم.

ولی آیا رژیم اسد پاسخگو خواهد بود؟ اعلامیه ژنو یک که هدف از آن ایجاد یک شورای انتقالی،  قانون اساسی جدید، انتخابات جدید و حکومت جدید بدون بشار اسد است را اجرا خواهد کرد؟

مجری: در حال حاضر عربستان سعودی و روسیه در حال مذاکره هستند. چه تضمین دوباره ای می دهید که در هفته های اخیر این طرح بتواند نتایج سازنده ای در برداشته باشد؟

عادل الجبیر: ما هنوز هم نمی توانیم بگوییم که این طرح موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر زیرا تعداد زیادی از کشورها در این ماجرا دخیل هستند. من به این طرح خیلی خوش بین نیستم و روی رژیم اسد و به تمایل او به مذاکره در مورد این طرح حسابی باز نمی کنم.

اما ما باید پیشنهادات را بررسی کنیم و ببینیم که آیا متحدان اسد آماده اند تا فشار لازم را به او وارد کنند تا از جامعه بین الملل تبعیت کند. به همین دلیل ما آمده ایم تا پیشنهادات را بررسی کنیم و ببینیم که چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد.

مجری: اما شما و متحدان خود مانند قطر، امارات و آمریکا در این جنگ و طی در ماه های اخیر تسلیحات و کمک های زیادی به حلب فرستاده اید. بنابراین تنها دولت اسد نیست که به راه حل نظامی فکر می کند بلکه شما هم در حال اجرای چنین راه حلی هستید. این همان نقشه دومی هست که شما آن را مطرح کرده بودید.

عادل الجبیر: ما اعلام کرده ایم که از مخالفان میانه روی سوریِ دولت اسد حمایت می کنیم این کار را کردیم و در حال حاضر هم به این حمایت ادامه می دهیم. ما از مردم سوریه حمایت می کنیم زیرا هنوز راه حل سیاسی به وجود نیامده است اما همه طرف ها را به اجرای یک راه حل سیاسی تشویق می کنیم تا دیگر جنگی وجود نداشته باشد.