فتوای عضو الازهر مصر درباره کشته های نظامیان عربستانی و اماراتی

فتوای عضو الازهر مصر درباره کشته های نظامیان عربستانی و اماراتی

سیب موز: فتوای عضو الازهر مصر درباره کشته های نظامیان عربستانی و اماراتی سیب موز فتوای عضو الازهر مصر درباره کشته های نظامیان عربستانی و اماراتی

استاد شریعت الازهر طی فتوایی اعلام کرد، برخلاف تبلیغات ریاض و ابوظبی، نظامیان عربستانی و اماراتی که در جنگ ائتلاف عربی-سعودی علیه یمن کشته شده اند شهید نیستند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، نشست اخیر رهبران اهل سنت که درباره ماهیت این مذهب در شهر گروزنی پایتخت چچن برگزار شده بود با جنجال فراوانی همراه شده است.

به گزارش سیب موز نکته جالب توجه این است که در طبقه بندی اهل سنت، وهابیت در زمره اهل سنت قرار نگرفت و همین مسأله خشم مبلغان وهابی سعودی را بر انگیخت.

پایگاه خبری-تحلیلی «الوقت»، در گفت وگو با «احمد کریمه» استاد شریعت اسلامی در دانشگاه الازهر به همین موضوع پرداخت.

احمد کریمه به الوقت گفت که نشست اهل سنت در گروزنی به دنبال آن بود تا با روشن کردن مفهوم «اهل سنت» این تعبیر را که وهابی ها از آن خود کرده و تنها خود را اهل سنت می دانستند از وهابی ها پس بگیرند.

وی افزود: با توجه به تنوع علمی موجود در الازهر این نهاد به دنبال تکفیر هیچ گروهی از اهل قبله نیست و ما برادران شیعه امامی و زیدی خود را مسلمان مومن می دانیم و برای آنها احترام قائلیم.

کریمه در واکنش به خشم مبلغان وهابی گفت: بدون شک مارهای زهرآگین آزرده شده اند زیرا الازهر اسمی از آنها نبرده و در این زمینه هم کار درستی انجام داده زیرا آنها [وهابی ها] فرقه ای گمراه هستند؛ اینها از دین خارج شده و همه را از جمله «ابو الحسن اشعری»، «ابو منصور ماتریدی»، الازهر، شیعیان، اباضی ها و زیدی ها را تکفیر می کنند.

اگر جهان می خواهد ریشه تروریسم را بخشکاند باید با قطعیت در برابر وهابیت ایستادگی کنند زیرا اینها اساس همه فتنه ها و تنش های جهان ما هستند و بدون شک به این نشست حمله می کنند با وجود اینکه ما در این نشست کسی را تکفیر نکردیم و در واقع امیدواریم در نشست های آتی اهل سنت، برادران شیعه و اباضی برای گفت وگو گرد هم بیایند.

وی ضمن اینکه وهابی ها را عامل تربیت تروریست در آسیای مرکزی توصیف کرد اعلام کرد آنها ذهن جوانان را در این مناطق تخریب کرده و آنها را به سوخت عملیات های تروریستی تبدیل کرده اند.

کریمه افزود: برخی جریان های سلفی وهابی در عربستان به مصر حمله کرده زیرا مصر میزبان اهل بیت بوده و همواره چه در دوران حیات و چه بعد از آن به اهل بیت پیامبر احترام گذاشته است، وهابی ها به همین دلیل مصری ها را اهل بدعت می دانند و افزود: کشور ما به اسم شریف امام حسین و حضرت زینب و همه صالحینی اهل بیت افتخار می کند [مسجد رأس الحسین (ع) و مسجد  سیده زینب (س) دو بنای مذهبی در مصر است، مصری ها معتقدند حضرت زینب (س) و سر شریف امام حسین (ع) در مصر به خاک سپرده شده است].

این استاد الازهر گفت شیوخ سلفی وقتی از محبت مصری ها نسبت به اهل بیت خشمگین شدند «حمد آمریکایی ها» را شب و روز تسبیح می کنند و به اسلام مصری ها خرده می گیرند.

وی با اشاره به جنگ عربستان علیه یمن گفت: نظامیان عربستانی و اماراتی که در جنگ علیه یمن کشته می شوند شهید نیستند اما قربانیان حملات عربستان به یمن شهید به شمار می روند و میان متجاوز و قربانی تفاوت وجود دارد؛ می توانید این را به عنوان یک فتوا در نظر بگیرید نظامیانی که در قالب ائتلاف عربی-سعودی در یمن کشته می شوند شهید نیستند.

وی تأکید کرد که عربستان مدارسی در آسیای مرکزی تأسیس کرده که در آن دیدگاه های افراط گرا و تکفیری را ترویج می کنند؛ این جوانان با دیدگاه هایی که شیعیان، الازهر، اباضی ها و صوفی ها را تکفیر می کند بزرگ می شوند و به همین ترتیب به گروهک های تروریستی جذب می شوند.