اعتراف سعودی ها به حمایت از افراط گرایی

سیب موز سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان نوشته است که مقامات عربستان به حمایت از افراط گرایی اعتراف کرده اند.

اعتراف سعودی ها به حمایت از افراط گرایی

سیب موز: اعتراف سعودی ها به حمایت از افراط گرایی به گزارش مشرق، «زلمای خلیل زاد» سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان می گوید مقامات سعودی در دیدار با او، به حمایت از گروه های تروریستی اعتراف کرده اند.

وی در یادداشتی در نشریه «پالیتیکو» نوشته است: «در جریان سفری که اخیرا به عربستان سعودی داشتم، با اعترافی خیره کننده مواجه شدم. در سفرهای پیشینم، هر بار که مسئله حمایت مالی از اسلام افراطی را با سعودی ها مطرح می کردم، فقط با انکار آن ها روبرو می شدم، اما این بار در دیدارهایی که با شاه سلمان، شاهزاده نایف ولیعهد، محمد بن سلمان نایب ولیعهد و چند وزیر سعودی داشتم، یکی از مقامات ارشد سعودی اعتراف کرد که "فریبتان داده ایم".»

به گزارش سیب موز خلیل زاد افزود: «او توضیح داد که آغاز حمایت عربستان سعودی از اسلام افراطی اوایل دهه 1960 و با هدف مقابله با ناصریسم (ایدئولوژی سیاسی-اجتماعی که برگرفته از تفکرات جمال عبدالناصر بود)، که تهدیدی برای عربستان سعودی به شمار رفته و به جنگ میان دو کشور در مرز یمن منجر شد، بود. چون این تاکتیک موجب شد تا آن ها با موفقیت ناصریسم را مهار کنند، سعودی ها به این نتیجه رسیدند که افراط گرایی می تواند ابزاری قدرتمند در یک مجموعه گسترده تر باشد.»

این دیپلمات سابق آمریکایی با بیان اینکه مقامات سعودی برای او توضیح داده اند که ریاض در دهه 1980 هم با همکاری واشنگتن از افراط گرایی به عنوان ابزاری برای مقابله با شوروی استفاده کرده، نوشته است: «بعدها، این کشور این ابزار را برای مقابله با جنبش های شیعی مورد حمایت ایران، در رقابت منطقه ای میان دو کشور، به کار گرفته است.»

به گفته خلیل زاد یک مقام سعودی مدعی شده است که ریاض بعد از مدتی به این نتیجه رسید که افراط گرایی به تهدیدی برای خودش تبدیل شده و حالا در کنار ایران، یکی از دو تهدید عمده پیش روی ریاض به شمار می رود.

نویسنده مطلب که خود در زمان دولت سابق آمریکا سفیر بوده، نوشته است: «یادم می آید که ملک عبدالله سال 2006 از من خواست به رئیس جمهور جورج دابلیو بوش پیغام بدهم که باید "سر مار" را قطع کرد و برای سرنگون کردن نظام ایران، به این کشور حمله کرد. سران جدید عربستان هم مانند پیشینیانشان، ایران را عامل بی ثباتی در منطقه و بسیاری از درگیری های جاری، می دانند.»

به ادعای خلیل زاد، حکام کنونی سعودی مدرن شدن کشور را به ایدئولوژی ترجیح داده و تلاش می کنند برنامه های توسعه ای را در دستور کار قرار دهند، با این حال هنوز موانعی در این مسیر وجود دارد و مشخص نیست که آیا تمام خاندان حاکم از این رویکرد حمایت می کند یا نه.

وی در پایان نوشته است که اگر عربستان موفق شود به حمایت از گروه های افراط گرا پایان دهد، می تواند مدلی برای دیگر کشورهای منطقه بوده و نقشی موازنه ساز در قبال ایران ایفا کند.