آیت الله مکارم: ابعاد فاجعه منا در مجامع بین المللی پیگیری شود

سیب موز مرجع تقلید شیعیان گفت: با پیگیری ابعاد مختلف فاجعه منا در مجامع بین المللی گذشته و آینده این ماجرا روشن می شود و بی توجهی به این فاجعه ظلم به آیندگان است.

آیت الله مکارم: ابعاد فاجعه منا در مجامع بین المللی پیگیری شود

سیب موز: آیت الله مکارم: ابعاد فاجعه منا در مجامع بین المللی پیگیری شود به گزارش مشرق، آیت الله ناصر مکارم شیرازی عصر امروز در جمع خانواده های شهدای فاجعه منا با اشاره به اینکه قرآن کریم به صراحت فضیلت شهدا بر شمرده شده و خداوند فرموده شهدا زنده اند و نزد خدا روزی می خورند، اظهار داشت: به یقین شهدای فاجعه منا مصداق شهدا هستند چرا که در سرزمین وحی و در حین اعمال حج با لب تشنه به شهادت رسیدند.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه آیه هایی که در قرآن درباره شهدا آمده بهترین تسلی خاطر برای خانواده های شهدا است، افزود: فاجعه منا هیچ گاه فراموش نمی شود، این فاجعه فقط برای ایران نبوده و از کشورهای مختلف در این فاجعه شهید شدند.

به گزارش سیب موز استاد برجسته حوزه علمیه تاکید کرد: باید رسانه ها اخبار این فاجعه را به گوش دیگر کشورها هم برسانند چرا که برخی کشورهای اسلامی حساسیت خاصی روی این موضوع ندارند، از همین رو باید آن ها را نیز ترغیب کنیم تا این مسئله را پیگیری کنند.

وی با تاکید براینکه اگر این مسئله امروز پیگیری نشود چه ضمانتی است که در آینده تکرار نشود؟ خاطرنشان کرد: این فاجعه باید امروز پیگیری شود وگرنه در آینده هم قابل تکرار است، از همین رو نه تنها ایران بلکه همه کشورهای اسلامی باید در این زمینه از عربستان در مجامع بین المللی دادخواهی کنند.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: با پیگیری ابعاد مختلف فاجعه منا در مجامع بین المللی گذشته و آینده این ماجرا روشن می شود و بی توجهی به این فاجعه ظلم به آیندگان است.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه برخی مفتی های عربستان فاجعه منا را مقدرات الهی می دانند، خاطرنشان کرد: آن ها می گویند دولت عربستان خطایی نکرده و مردم مقصر بودند، این در حالی است که در مراسم اربعین که به مراتب جمعیتی چند برابر حج حضور دارند  هیچ اتفاقی هم نیفتاده است.

استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به اینکه مسئله منا به حدی مهم است که تنها ایران نباید آن را پیگیری کند و همه کشورها باید پیگیر آن باشند، تصریح کرد: آل سعود بعد از این ماجرا حتی یک عذرخواهی کوچک هم نکرد، اگر عقل و درایتی در آن ها وجود داشت علاوه بر عذرخواهی از همه خانواده های بازماندگان برای حج دعوت و از آن ها دلجویی می کردند.

وی با تاکید براینکه آل سعود باید بداند که فاجعه منا با گذر زمان فراموش نمی شود، خاطرنشان کرد: روزی انتقام این جنایات از آن ها گرفته می شود.