خاندان سعودی بر لبه پرتگاه اقتصادی

سیب موز روزنامه ایندیپندنت در گزارشی به قلم رابرت فیسک، کارشناس مسائل خاورمیانه به بررسی وضعیت اقتصادی عربستان سعودی بعد از جنگ یمن پرداخته است.

خاندان سعودی بر لبه پرتگاه اقتصادی

سیب موز: خاندان سعودی بر لبه پرتگاه اقتصادی به گزارش مشرق به نقل از روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، در این گزارش آمده است: تقریبا در سالگرد روزی که سلمان بن عبدالعزیز به عنوان پادشاه سعودی سکان اداره کشور عربستان را در دست گرفت، از عمارت میلیونی خود در شهر کن فرانسه که با هزار خدمه اداره می شود، بیرون آمد و به سمت مراکش رفت تا ادامه تعطیلات خود را دریکی دیگر از عمارت های میلیون دلاری خود در این کشور بگذراند. این در شرایطی است که خاندان سعودی هیچ پولی برای پرداخت حقوق ده ها هزار نفر از مهاجرانی که در کارگاه های ساختمانی بزرگ عربستان کار می کنند، ندارد.

این مسئله که تقریباً در بیرون از پادشاهی سعودی در هیچ کجای دنیا منتشرنشده است، نشان می دهد که روسای شرکت های بزرگ ساخت وساز در عربستان و ازجمله گروه ساخت وساز بن لادن، که پروژه های بزرگ ساختمانی در این کشور را انجام می دهند، ماه هاست که حقوق کارگران سریلانکایی، پاکستانی و هندی خود را پرداخت نکرده اند و برخی از این کارگران 7 ماه است که هیچ حقوقی دریافت نکرده اند.

به گزارش سیب موز سفارت خانه های هند و پاکستان وارد گفت وگو با دولت سعودی شده اند و اعلام کرده اند که حقوق کارگران آن ها باید پرداخته شود. اقتصاددانان با توجه به کاهش قیمت نفت اعلام کرده اند که مقامات سعودی درنهایت در بحران سقوط قیمت نفت غرق خواهند شد.

مقامات سعودی بااین حال در توضیح میزان کسری بودجه خود ترجیح می دهند به مسئله ای که هنوز برای بسیاری در سایر نقاط جهان مبهم باقی مانده است اشاره ای نکنند و آن جنگ بی فایده و ناامیدکننده وزیر دفاع سعودی محمد بن سلمان در یمن است.

در ادامه این گزارش آمده است: از سال پیش که پسر موردعلاقه پادشاه سعودی اقدام نظامی مضحک خود را در برابر حوثی ها در یمن به راه انداخته است و از رییس جمهور مستعفی یمن در برابر گروه شیعه انصار الله حمایت می کند، هواپیماهای جنگی با خلبانان سعودی و اماراتی (و همچنین دستیاران و کارشناسان هواپیمای بریتانیایی) به بمباران بیمارستان ها، کلینیک های درمانی، انبارهای پزشکی و دارو در یمن روی آورده اند و در این کار تا حدی پیش رفته اند که میزان این بمباران از هر آنچه آمریکا در صربستان و افغانستان از سال 1999 تاکنون از بین برده است، بیشتر است!

نتیجه این اقدامات چه بوده است؟ یک کشور با 16 درصد از ذخایر اثبات شده نفتی کل جهان که شرکت نفتی آرامکوی آن در حدود یک میلیارد دلار در روز درآمد دارد، رکورد جدید 100 میلیارد دلار کسری بودجه را رقم زده و نمی تواند بدهی های خود را پرداخت کند. در ابتدا، عملیات سعودی در یمن که به شکستی مفتضحانه رسیده است، به نام «طوفان قاطعیت» نام گذاری شد که قرار بود بزرگ ترین و تعیین کننده ترین عملیات نظامی اعراب در تاریخ خاورمیانه باشد. این عملیات بعداً به عملیات «بازسازی امید» تغییر نام داد اما بااین حال بمباران زیرساخت های یمن با کمک حمایت های نظامی انگلیسی و آمریکایی ادامه یافت. با این اوصاف جای تعجب نیست که ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن سلمان امسال اعلام کرد که هزینه های دولت باید کاهش پیدا کند.

در پاکستان که اتباعش بخش عمده ای از ارتش کارگران سعودی را تشکیل می دهند، در خصوص کمبود منابع مالی و پرداخت نشدن دستمزدها خشم گسترده ای ایجادشده است. نمایندگان مجلس پاکستان می پرسند که چرا سه شرکت عمده سعودی حقوق کارگران خود را برای 8 ماه است که پرداخت نکرده و حتی از تهیه غذا برای کارگرانی که در این مدت پولی دریافت نکرده اند، خودداری می کنند. در برخی موارد، پاکستان خودش به اتباعش در عربستان غذا می رساند.

اما به نظر می رسد در خاندان سعودی توان مدیریت این بحران وجود ندارد. سایت خبری «عرب نیوز» دراین باره اعلام کرده است که در حدود 31 هزار کارگر سعودی و کارگر خارجی به وزارت کار در خصوص پرداخت نشدن حقوقشان اعتراض کرده اند. در یک مورد نیز مشاهده شد که کنسولگری هند نیز مشغول غذارسانی به کارگران بیکار شد تا آن ها جان خود را بخاطر گرسنگی در عربستان از دست ندهند. به نظر می رسد مبلغی که دولت سعودی با آن دست وپنجه نرم می کند در حدود میلیاردها دلار است که به شدت عربستان را در مضیقه گذاشته است.

نظارت و مقالاتی که آشکارا ترویج بیگانه ستیزی می کنند نیز این روزها به شدت در مطبوعات سعودی دیده می شود. برای مثال عبدالرحمن سعد العربی در مجله سعودی گزت نوشته بود: «بسیاری از اتباع خارجی از ما متنفر هستند چراکه فکر می کنند دولت ثروتمند سعودی بااین همه نعمت و پول چرا دستمزد ما را نمی پردازد. برخی دیگر از اتباع خارجی نیز از ما به دلیل اینکه کشور ثروتمندی هستیم بیزارند و برخی دیگر پا را فراتر گذاشته و معتقدند ما لیاقت داشتن این همه ثروت و نعمت را نداریم. به همین دلیل است که زمانی که حقوق این افراد پرداخت نمی شود دست به خشونت می زنند.»

البته این مسئله را نیز نباید نادیده گرفت که در اوج دوران بی پولی عربستان سعودی، بسیاری از افراد در داخل این کشور در حال پرداخت میلیون ها دلار پول نقد به جبهه النصره (که اخیراً نام خود را به جیش الفتح تغییر داده است) و یا القاعده و داعش هستند تا جنگ در سوریه را به پیش ببرند.

همه این موارد نشان می دهد که سناریوی خطرناکی در حال شکل گیری برای متحد عزیز و دیکتاتور آمریکا در منطقه که جنگ علیه شیعیان در سراسر دنیا را به راه انداخته است، در حال شکل گیری است.