جدیدترین سخنان ابتکار درباره آلودگی گرد و غبار

سیب موز رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کاهش آلودگی ناشی از گرد و غبار در دستور کار دولت قرار دارد.

جدیدترین سخنان ابتکار درباره آلودگی گرد و غبار

سیب موز: جدیدترین سخنان ابتکار درباره آلودگی گرد و غبار به گزارش مشرق، معصومه ابتکار بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در بعد کشوری در حوزه کاهش آلودگی هوا گام های بسیار مهم و تاثیرگذاری برداشته شده و اقدامات متعددی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا در بسیاری از شهرها از جمله شهر اراک بیشتر نمایان است، ادامه داد: در مدت زمان سه سال گذشته اقدامات تاثیرگذاری در زمینه کاهش آلودگی هوا صورت گرفته است.

به گزارش سیب موز رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: آلودگی هوا تنها ناشی از فعالیت صنایع نیست، بلکه وجود گرد و غبارها نیز نقش موثری در شکل گیری هوای آلوده دارد.

ابتکار افزود: دولت برای این مسئله برنامه ریزی هایی دارد و کاهش آلودگی ناشی از گرد و غبار را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه دولت در تمامی زمینه ها از جمله حفظ مراتع، منابع آب تالاب ها و... برنامه های بسیاری دارد که با جدیت دنبال می کند، بیان کرد:  دولت برای حل معضل گرد و غبار برنامه ای مصوب کرده و مطالعات استانی در این زمینه تصویب شده است، به طوری که می توان گفت هر استانی برای خود مطالعات مربوطه را دارد و مطالعات ملی هم در حال نهایی شدن است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اقدامات دولت در زمینه احیای تالاب ها خاطرنشان کرد: مهم ترین این مسئله احیای تالاب هورالعظیم در خوزستان بود که این تالاب یکی از کانون های گرد و غبار محسوب می شد.

ابتکار گفت: گرد و غبارها منشأ خارجی هم دارند که برای آن نیز تلاش هایی انجام شده و در حال انجام است که امیدواریم بتوانیم نتایج خوبی را در بهبود کیفیت هوا داشته باشد.

وی اظهار کرد: همکاری خوبی با وزارت آموزش و پرورش انجام و 33 مورد از مباحث مربوط به محیط زیست در کتاب های درسی گنجانده شده که اتفاق مهمی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: قرار است با همکاری سازمان های دانش آموزی تشکل های محیط زیست در مدارس شکل گیرد، در این زمینه هر مدرسه 15 دانش آموز طرفدار محیط زیست را عضو تشکل می کند و حدود 1.5 میلیون دانش آموز فعال طرفدار محیط زیست خواهیم داشت.

ابتکار بیان کرد: علاوه بر آن دستورالعمل مشترکی نیز وجود دارد که به زودی میان وزیر آموزش و پرورش، وزیر نیرو و محیط زیست امضا و ابلاغ می شود و به عنوان دستورالعمل محیط زیست برای تک تک مدارس در کشور ابلاغ می شود.

به گفته وی آموزش محیط زیست برای دانش آموزان و برای اولیا دانش آموزان ابلاغ می شود که امیدواریم یک تحول خوب در جلب مشارکت دانش آموزان برای حفظ طبیعت باشد.