آغاز روابط کارگزاری با بانک های بزرگ خارجی

آغاز روابط کارگزاری با بانک های بزرگ خارجی

سیب موز: آغاز روابط کارگزاری با بانک های بزرگ خارجی

سیب موز به گزارش افکارنیوز، <!-- Content -->

این سخن نفر دوم بانک مرکزی در یک سالگی انعقاد برجام در صورت تحقق کامل می تواند یکی از موانع توسعه تجارت در پسابرجام را برطرف کند. خبر قائم مقام بانک مرکزی و همزمان شدن نشستی میان مقام های ایرانی و غربی برای حل چالش های ارتباط کارگزاری ایران با بانک های بزرگ اروپایی دو نشانه جدا برای ورود روابط مالی ایران به فصل جدید است. کارشناسان معتقدند با توجه به آنکه بانک ها لایه زیرین تجارت به حساب می آیند، توسعه و عمق بخش روابط بانکی گام اول میوه چینی از گشایش های ایجادشده در پسابرجام است. گمانه زنی ها حکایت از آن دارد که بانک های بزرگ مورد اشاره ازسوی قائم مقام بانک مرکزی تابعیت ایتالیایی، سوئیسی و بلژیکی دارند. گفته می شود برخی از این بانک ها برای بانک مرکزی و چند بانک ایرانی اقدام به گشایش حساب با هدف ارائه خدمات مالی کرده اند. صاحب نظران معتقدند اگر برخی بانک های بزرگ در ایجاد روابط کارگزاری با ایران پیش قدم شوند، فضای روانی ایجادشده علیه همکاری با ایران که از دوره تحریم ها به جا مانده، خواهد شکست. به این ترتیب ایران می تواند از مسیر گسترش روابط بانکی و تسهیل نقل و انتقال مالی حجم تجارت خود با جهان را افزایش دهد.

به گزارش سیب موز قائم مقام بانک مرکزی اعلام کرد که سطح همکاری بانک های ایران با دنیا و ایجاد روابط کارگزاری با آنها از بانک های کوچک و متوسط به سمت بانک های بزرگ گسترش یافته است. اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی این خبر را صبح دیروز در کنفرانس بانکی که در حاشیه نهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه تشکیل شده بود، اعلام کرد. خبر قائم مقام بانک مرکزی در یک سالگی انعقاد برجام می تواند از آن جهت اهمیت داشته باشد که در این مدت بانک های بزرگ با وجود رفع تحریم های هسته ای حاضر به همکاری با ایران نبودند. ریشه این همکاری نکردن به هراس آنها و جریمه تحمیل شده به این موسسات از سوی وزارت خزانه داری آمریکا در دوران تحریم ها بازگشت. محافظه کاری بانک های بزرگ موجب شده بود گشایش های ایجاد شده بانکی در پسابرجام در سطح ایده آل نباشد. اما گسترش همکاری بانکی ایران با بانک های بزرگ در صورت تداوم می توان خلأ موجود در پسابرجام را رفع کند.

روابط بانکی قبل و پس از برجام

قائم مقام بانک مرکزی در سخنان خود برجام را نقطه عطف در اقتصاد کشور دانست و اظهار کرد: برجام تداوم دهنده مجموعه سیاست های اصلاحی در سطح کلان و خرد است و زمینه ورود بانک های کشور به بازار های بین المللی، دسترسی به منابع ارزی مسدود شده، درآمدهای نفتی، نقل و انتقالات وجوه و گسترش روابط کارگزاری را فراهم کرده است.وی با اشاره به تصویب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در بهمن ماه سال گذشته و قانون مبارزه با پولشویی که از هشت سال گذشته اجرایی شده است، گفت: تصویب این قوانین و اجرای آنها در کشور بانک های اروپایی و غیراروپایی را قانع کرده که ایران اقدامات اصلاحی را انجام می دهد. خوشبختانه گروه ویژه اقدام مالی اقدامات بازدارنده علیه بانک های ایرانی را به مدت یک سال به حالت تعلیق درآورده و امیدواریم این روند ادامه یابد.ابراز امیدواری کمیجانی از آن جهت اهمیت دارد که در قبل از برجام روابط کارگزاری محدود به برخی کشورهای آسیایی شده بود.به گفته مدیرکل مبادلات ارزی بانک مرکزی ایران تا سال 84 تمامی بانک های معتبر و ترازاول جهان با ایران روابط کارگزاری داشتند اما پس در سال های ٨5 و ٨6 و پس از قطعنامه های اتحادیه اروپا و سازمان ملل محدودیت ها افزایش یافت به گونه ای که سطح روابط کارگزاری از بانک های ترازاول به سمت کارگزاران درجه سه تنزل کرد. نهایت هم از دی ماه 91 بانک «هالک» ترکیه و بانک «آو کنلن» چین تنها کارگزاران بانک مرکزی ایران شدند. محدودیت روابط کارگزاری به شدت هزینه مبادلات را افزایش داد به گونه ای که کارمزدهای مطالبه شده ایران تا سطح 12 درصد نیز افزایش پیدا کرد. این رقم برای واردکنندگان نیز در اوج تحریم ها تا 20 درصد عنوان می شود. به نظر می رسد به دلیل همین وضعیت باشد که نفر دوم بانک مرکزی امیدوار است همکاری شروع شده با بانک های کوچک و متوسط و شروع روابط کارگزاری با 300 بانک زمینه ساز ورود مجدد بانک های ایرانی به بازار بین المللی شود.

نشست ویژه و گمانه زنی بانک ها

سخنان کمیجانی در شرایطی بیان شد که خبرها حکایت از آن دارد در این هفته نیز نشست مهمی بین سیاست گذاران بانکی ایران با برخی مقامات غربی درخصوص رفع موانع اتصال مجدد بانک های ایرانی با شبکه بانکی جهان برگزار می شود. پیش بینی می شود خروجی این جلسه اثر مهمی در روابط کارگزاری بانک های ایرانی و اروپایی داشته باشد.از سوی دیگر،گمانه زنی های انجام شده نشان می دهد بانک های بزرگ مورد اشاره از سوی قائم مقام بانک مرکزی تابعیت سوئیسی، بلژیکی و ایتالیایی دارند. کارشناسان پیش بینی می کنند در صورت تداوم این ارتباط هراس ایجاد ناشی از اقدامات و رفتارهای آمریکا در دوران تحریم ها کاهش یابد و با گسترش روابط کارگزاری، تبادلات تجاری نسبت به گذشته روان تر صورت گیرد.

دلیل تاخیر در روابط کارگزاری

اما چرا پس از یک سال از برجام هنوز روابط کارگزاری به شکل ایده آل نرسیده است.ریسک بالای اقتصادی ایران که میراث به جا مانده از دوره تحریم ها است، جاماندگی نظام بانکی از برخی استانداردها جدید بین المللی در حوزه سلامت و مبارزه با پولشویی،تحریم های باقی مانده علیه اقتصاد ایران و رفتارهای دوگانه مقام های آمریکایی از جمله دلایل تعلل در گسترش روابط کارگزاری عنوان می شود.برخی کارشناسان به همین واسطه پیشنهاد می کنند ایران باید با غلبه بر تردید ها و پروژه ایران هراسی تلاش ها در سطح بین المللی را افزایش دهد و با فعال کردن دیپلماسی اقتصادی تفسیر و نگرش خود از برجام و گشایش های حاصل از آن را تبلیغ و به باور عمومی مبدل کند. همان گونه که ایالات متحده آمریکا با فرستادن هیات هایی به کشورهای گوناگون تلاش دارد تا جزئیات برجام را برای بانک ها و موسسات مالی خارجی تبیین کند، ایران نیز باید تفسیر و نگرش خود از برجام را به بانک های خارجی ارائه کند. دومین اقدام که می توان آن را مهم تر و موثرتر نیز دانست، گرفتن بهانه ها از دست طرف مقابل است. اگر کاستی هایی در رابطه با مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، نظارت مالی، شفافیت، Compliance و نظایر آن وجود دارد، باید این کاستی ها هر چه سریع تر مرتفع شوند تا طرف مقابل هیچ بهانه ای در رابطه با این امور نداشته باشد.قائم مقام بانک مرکزی بر اقدام دوم در سخنان خود تاکید کرد. به گفته اکبر کمیجانی، ایران با تصویب قانون مبارزه پولشویی و تامین مالی تروریسم در بهمن ماه سال گذشته که تدوین آن از هشت سال گذشته شروع شده بود، بانک های اروپایی و غیر اروپایی را قانع کرده که ایران اقدامات اصلاحی را انجام می دهد و به همین دلیل آنها مایل به ایجاد رابطه شده اند.

تشکیل کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات

قائم مقام بانک مرکزی در سخنرانی خود یک خبر دیگر نیز برای دنبال کنندگان اخبار اقتصاد ایران داشت. او از تشکیل یک کمیته فرادستگاهی برای رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانک ها خبر داد. به گفته کمیجانی افزایش مطالبات غیرجاری به عنوان یکی از دلایل اصلی بروز تنگنای اعتباری در شبکه بانکی مطرح بوده و بانک مرکزی تلاش های زیادی را در زمینه کاهش آن صورت داده است که یکی از آنها تشکیل «کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات معوق بانک ها» است که به صورت مرتب در بانک مرکزی تشکیل جلسه می دهد. وی خبر داد که بر اساس آخرین آمار موجود بانک مرکزی نسبت مطالبات غیرجاری از 1/12 درصد در پایان سال 1393 به 1/11 درصد در پایان اردیبهشت سال 1395 رسیده است. کمیجانی درباره وضعیت نقدینگی نیز اظهار کرد: نقدینگی در دو ماه اول سال 1395 از رشدی معادل 1/2 درصد برخوردار شد که در مقایسه با رشد دوره مشابه سال 1394 (3/2درصد)، 2/0 واحد درصد کاهش نشان می دهد.وی همچنین درباره نرخ دلار در بازار آزاد گفت: در سه ماه منتهی به خرداد 1395 متوسط این نرخ با توجه به گشایش های حاصله در پسابرجام نسبت به دوره مشابه سال قبل تنها در حدود 4/4 درصد افزایش داشته است.همینطور شکاف نسبی نرخ دلار رسمی و بازار آزاد در حدود 4/2 واحد درصد کاهش یافته است.