ترکیه پایگاه اصلی نیروهای داعش شده است

ترکیه پایگاه اصلی نیروهای داعش شده است

سیب موز: ترکیه پایگاه اصلی نیروهای داعش شده است

سیب موز به گزارش افکارنیوز، <!-- Content -->

سرتیپ سابق شین بت، اداره اطلاعات داخلی اسرائیل در یادداشت منتشر شده در روزنامه «جروزالم پست» عنوان داشت: ترکیه اینک بهای همکاری با داعش و آزادی تردد نیروهای این گروه در خاک خود را می پردازد. تاکنون مقام های اطلاعاتی ترکیه داعش را یک رقیب مخالف خود در نظر نگرفته اند بنابر این هرگز اطلاعاتی را در باره این سازمان و فعالیت های داعش در ترکیه جمع آوری نکردند.

به گزارش سیب موز نویسنده با اشاره به حادثه انفجار اخیر تروریستی در فرودگاه «آتاتورک» در ترکیه نوشت: مقام های ترکیه ای کاملا آگاه از این مسئله هستند که حملات بیشتری ممکن است قبل از خاتمه سال جاری در این کشور رخ دهد و مقام های اطلاعاتی این کشور اعلام کرده اند دست کم 35 داعشی اینک در خاک این کشور هستند.

مقام ارشد سابق شین بت نوشت: در طی سال ها ترکیه به آرامی به داعش کمک و از آن حمایت کرده و نیروهای این گروه با گذر از مرز ترکیه به قاچاق اسلحه مبادرت کرده و ترکیه نیز از آن ها نفت خریداری کرده است. این کشور منافع آشکاری در حمایت از این گونه فعالیت ها داشته و تصمیم داشت که رهبر امپراتوری مسلمانان شود و بر تمام خاورمیانه حکمفرمایی نماید.

در ادامه این یادداشت با اشاره به برخی اقدام های ظاهری ترکیه در نبرد علیه داعش چون دادن پایگاه به نیروهای غربی نوشت: به نظر می رسد نیروهای داعش کماکان از مرزهای ترکیه به آسانی عبور کرده و مقام های ترکیه ای نیز از کمترین منابع خود برای اعمال کنترل علیه داعش استفاده می کنند. نیروهای داعش، ترکیه را پایگاه اصلی خود مبدل کرده اند.

مقام ارشد سابق شین بت در ادامه با اشاره به اهمال مقام های امنیتی ترکیه در یافتن نیروهای داعش در خاک این کشور نوشت: این نیروها هرگز به جست وجوی منازلی که ممکن است فعالان داعش در آنجا پنهان شده و سلاح های خود را نیز در آنجا نگهداری کنند، نپرداختند، یگان های ضد اطلاعاتی نیاز دارند بدانند چگونه به چنین فعالیت هایی قبل وقوع پاسخ دهند زیرا در اجرای چنین حملات تروریستی گسترده ای باید خریداری سلاح، مواد منفجره و  آماده کردن جزییات نقشه صورت گیرد. ترک ها در مقابل، زمان زیادی را  در این  سال ها از دست دادند و به داعش اجازه دادند به راحتی فعالیت کنند. آژانس اطلاعات ترکیه اینک به تازگی برداشتن گام هایی چون به کارگیری نیرو، عملیات تجسس، استفاده از دستگاه های فن آوری و انجام دستگیری و بازجویی را آغاز  کرده است.

نویسنده این یادداشت در خاتمه  نوشت: دولت ترکیه اینک دامی را که در آن گیر کرده است شناخته ولی در زمینه انجام عملیات ضد جاسوسی علیه داعش تصمیم سختی را باید اتخاذ کند و بی شک از متحدان غربی و جدید خود چون اسرائیل درخواست کمک و همکاری می کند.