دولت نباید اتاق بازرگانی باشد/روحانی اگر می خواهد با حقوقهای نجومی برخورد کند، باید به برادرش برسد

دولت نباید اتاق بازرگانی باشد/روحانی اگر می خواهد با حقوقهای نجومی برخورد کند، ب

سیب موز: دولت نباید اتاق بازرگانی باشد/روحانی اگر می خواهد با حقوقهای نجومی برخورد کند، باید به برادرش برسد

سیب موز به گزارش افکارنیوز، <!-- Content -->

علیرضا زاکانی دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی عصر امروز (13 تیر) در نشست خبری با اشاره به موضوع مهم فیشهای حقوقی و وامهای سرسام آور که توسط برخی از مسئولان گرفته شده است، اظهار کرد: در زمانی که مردم سختی و فشار اقتصادی را لمس می کنند، این مسئله سبب شد تا توجه خاصی به این نوع فساد در جامعه شود، تا جایی که فساد در بخشهایی نهادینه شده و پیوسته با هم عمل می کند.

به گزارش سیب موز وی با بیان اینکه اگر نسبت به این فجایع عادت کنیم، سطح آن بالا می رود و نسبت به آن دلنگرانی نخواهیم داشت، افزود: امروز وقتی از پدیده فیشهای حقوقی صحبت می کنیم، این مسئله ریشه ای دارد، به طوریکه بخشی از آن به کسانی بر می گردد که سکاندار اجرایی کشور شده اند و هزاران میلیارد امکانات دارند.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، بیان کرد: افرادی در دولت تکیه می زنند که ماح اصل تکیه آنها باعث پشتوانه مالی برایشان می شود و برای 50 و حتی 100 میلیون، عددی قائل نیستند، در حالیکه بسیاری از کارگران حقوقشان به تعویق افتاده و بازنشستگان در نهایت سختی زندگی می کنند.

زاکانی تاکید کرد: وقتی به این افراد درباره حقوقهایشان صحبت می کنیم، سینه سپر می کنند و می گویند این دریافتها قانونی است و دولت با مصوبۀ حقوقها را با ضریب 5 و 10 درصد بالا برده و برای خودشان حقی قائلند و طلبکار هم می شوند.

وی با بیان اینکه این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که اریکه قدرت به دست کسانی افتاد که روحیه اشرافیت و انباشت ثروت برایشان موضوعیت داشت، اظهار کرد: این مسئله امکانی فراهم کرده است که بخشی از جامعه در سختی، فساد و تبعیض بسوزد.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس، با تأکید بر اینکه دولت اگر بخواهد با موضوع  پرداختهای نجومی ریشه ای برخورد کند، باید این روحیه و مدیران را کنار بگذارد، گفت: باید رنگ کارگزاران نظام از جنس مردم شود؛ وقتی در دوران سازندگی با فسادهایی مواجه می شدیم و از آقای هاشمی رفسنجانی دربارۀ حیف و میل کردنهای برخی مدیران می پرسیدیم، می گفت که در مسیر توسعه بخشی از این حیف و میل کردنها و فسادها طبیعی است.

زاکانی افزود: وقتی در مقام عمل بخواهیم این موضوعات را بررسی کنیم، اشکالات متعددی در لایه های مختلف اتفاق میفتد که ما به ازای آن مسئله فیشها است، این اتفاقات قابل مقایسه با حجم فیشها نیست.

وی با بیان اینکه اولین مشکلی که با آن مواجه هستیم، پدیده لابی گری و پورسانت گیری است، خاطر نشان کرد: اگر در مسئله «کِرسنت» دهها سال زیر بار بدهکاری می رفتیم، مهم نبود تا عده ای پورسانت بگیرند. رسیدگی به پورسانت گیری در اولویتهای کشور نیست، اولین اشکال این است که عده ای در دوره مدیریتشان هزاران میلیارد سرمایه جمع می کنند.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با اشاره به تبدیل شدن دولت به اتاق بازرگانی، گفت: دولت نباید اتاق بازرگانی باشد و مسئولان هم دستی در اتاق بازرگانی داشته باشند و هم به کار بیزینس و تجارتشان بپردازند.

زاکانی با بیان اینکه در کنار پورسانت گیری شرایط به نحوی است که کشور ضرر می کند تا عده ای دنبال گرفتن نمایندگی شرکتها باشند، افزود: پورسانت گیری، لابی گری و تبدیل دولت به اتاق بازرگانی و ضربه به منافع ملت در صدر امور قرار نمی گیرد.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور اگر می خواهد با فیشهای نجومی برخورد کند، باید به اخوی محترمش برسد، اظهار کرد: شیوه ای طراحی کرده اند که در آن ثروتهای افسانه ای نامشروع کسب می کنند. بانکهایی که مسئولانش عوض شده اند، شعبات خارجی شان به این مدیران تسهیلات ارزی می دهند. آنها تسهیلات ارزی را به داخل کشور می آورند و افراد مرتبط با حسین فریدون تسهیلات را می گیرند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با نام بردن از افرادی به اسامی مالامیر و دانیال زاده ، گفت: این افراد بدهکار بانکی هستند و با فشار حسین فریدون بانک ملت 400 میلیون درهم با کارمزد صفر درصد به آنها داده و صرافیها این پولها را تبدیل و پول گرفته شده را در بانک ملت با سود 24 درصد سپرده گذاری کردند.

وی افزود: در بانک ملت یک عدد چندصد میلیارد تومانی به فردی می دهند و با او صفر درصد حساب می کنند و این فرد در همان بانک سرمایه گذاری می کند و سودش را ماه به ماه به جیب می زند. البته چنین موضوعی درباره بانک رفاه و بانک ملی نیز صدق می کند.

زاکانی تصریح کرد: 150 هزار میلیارد سپرده گذاری در بانک ملی به دست یک فرد خطاکار افتاده و به صورت کاملاً زیرپوستی کارسازی می کند و با لابی گری مستقیماً دست در بیت المال کرده اند.

نماینده تهران در مجلس نهم تصریح کرد: 2 سال گذشته مصوبه ای بین 5 نفر گذرانده شده و در این مصوبه آقایان هدایت زاده و سیفی متصدی فروش نفت شده اند و تا 8 دلار در هر بشکه تخفیف گرفته بودند. میزان فروش آنها 10 برابر میزانی بود که در دولت وقت از همین طریق فروخته شده بود. زمانی که به این ماجرا توجه می شود متوجه می شویم که برخیها فقط به دنبال جیب خود هستند.

زاکانی با بیان اینکه فردی به نام موسوی با هسته مرکزی دولت قبل مراوده داشت و از این طریق مبالغ زیادی را به جیب خود زد، گفت: این فرد در دولت فعلی نیز با رئیس جمهور در داخل ضریح امام که فقط مقامات حق ورود به آن را دارند مشاهده می شود.

وی تاکید کرد: فساد نه چپ و نه راست می شناسد ما مدعی این هستیم که کسانی که دغدغه مند هستند و دل در گرو تعهد به مردم دارند باید با فساد و رانت خواری به صورت جدی برخورد کنند.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی بیان کرد: معتقدم که ما نیاز به شفافیت داریم و باید با یک مطالبه عمومی در خصوص شفافیت دارایی های مسئولان اقدام شود. تعداد انگشت شماری هستند که این خطا را انجام می دهند اما هزاران نفر از مسئولان کشور مورد انگشت اتهام قرار می گیرند که این ظلم بزرگ به مسئولان محسوب می شود.

وی تصریح کرد: در این مسیر شفاف سازی ضرورت دارد. بنده معتقدم باید موجی راه بیفتد تا مسئولان برای مردم شفافیت سازی کنند البته در کنار این موضوع نیز باید کارهای زیربنایی صورت بگیرد.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه جریان مبارزه با فساد در جبهه انقلاب اصالت دارد، گفت: جریان فساد به این دولت با آن دولت مربوط نمی شود بلکه تبعیض، ریشه اعتماد مردم را می زند. زمانی که از آقایان فریدون، زنگه و ... صحبت می شود نیازمند یک بازنگری هستیم. فردی به نام میرموذی حداقل در هیئت مدیره 38 شرکت عضو است این فرد از نزدیکان آقای زنگنه محسوب می شود.

زاکانی به یکی از مصیبتهای کشور اشاره کرد و گفت: انتصاب غیرمتخصص ترین افراد در اریکه قدرت موضوعی است که باید به آن توجه شود. فردی که معاونت مهندسی و توسعه شرکت نفت را برعهده دارد در گذشته از معاونین آب و فاضلاب بوده است. ما دچار یک سیستم به هم پیچده ای هستیم به عنوان مثال شرکت شستا هیئت مدیره های خود را به مردم اعلام کند.

وی تصریح کرد: معتقدم امروز باید به استقبال شفافیت در فیشهای حقوقی رفت و به ریشه های فساد در سطوح مختلف پرداخت.

نماینده تهران در مجلس تاکید کرد: معتقدم ما در مسیری حرکت می کنیم که مسیری سخت و نفس گیر است زیرا مبارزه با فساد ساده نیست. اگر خدایی ناکرده خوابمان برد، فردا دیر است و دیگر امکان جبران وجود ندارد مگر می شود کرسنت را جبران کرد؟

وی افزود: اگر با فساد در زمان خود برخورد نشود بدون شک در جامعه با بحران مواجه خواهیم شد و همه باید بدون اغماض با فساد برخورد کنند.

زاکانی با طرح این سؤال که چرا باید فیشهای حقوقی با این اعداد پرداخت شوند و بعد از علنی شدن جلوی آن گرفته شود، گفت: امیدواریم دستگاه های قضایی و قانونی نسبت به آن اقدام کنند نباید در مواجهه با فیشهای حقوقی به شعار بسنده شود.

وی در پاسخ به این سؤال که دولت عزم جدی برای برخورد ندارد و یا اینکه توانایی برخورد را ندارد، گفت: ما آرزو می کنیم اراده کافی وجود داشته باشد و برخورد صورت گیرد. با دستور رئیس جمهور، اقدامات جهانگیری و تاکید رهبر معظم انقلاب بهانه ای نمی ماند اما این برخورد نباید تنها باعث خلع افراد شود و فاجعه هایی که بر سر کشور آوردند فراموش شود.

زاکانی درباره قرارداد FATF  و اجازه ای که این قانون برای سرک کشیدن به حسابهای این افراد توسط کشورهای دیگر می دهد، گفت: این دولت زمانی که شعار می داد نباید به زندگی مردم سرکشی کرد نماینده دولت در کمیسیون تلفیق مجلس نهم گفت این شعاری بیش نیست و ما به زندگی همه سرک می کشیم.

زاکانی با بیان اینکه اگر شفافیت اطلاعات نباشد نمی توان حق و حقوق ملت را پرداخت کرد، اظهار کرد: این صحبت رئیس جمهور در مقام شعار بود و در مقام عمل کار دیگری انجام می شود. مسئله پیوستن به FATF راه بسیار پرخطری است که با امنیت ملی ما در تضاد است. تفسیری که از مبارزه با تروریست در این قانون می شود ممکن است هر چیزی را تروریست تلقی کند.

دبیرکل جمعیت رهپویان درباره خلاء های قانونی در مسئله فیشهای حقوقی، اظهار کرد: زمانی که راههای سوء استفاده را باز گذاشته باشیم و توقعات را بالا ببریم و حقوقها را نجومی بالا ببریم روحیه اشرافیگری پدید می آید که منشاء این آفت است. در این مسیر خلأ قانونی که منجر به این مسئله می شود نیست اما تفسیر در قانون باعث شده تا برخی افراد پاداشهای نجومی بگیرند.

وی افزود: برای مثال در بانک دی افرادی که در دولت قبل صحنه گردان بودند از جنس این دولت هستند و رسوخ کرده بودند.

زاکانی با بیان اینکه ما نیازمند اصلاح جدی هستیم و با شعار نمی شود التیام بخش نیاز مردم بود، خاطرنشان کرد: با ایجاد رانت و تبعیض نمی توان فقر را کم کرد.

نماینده مجلس نهم در پاسخ به سؤالی درباره فاجعه کاسبان تحریم که دولت به منتقدان خود می داد و نقش صرافیها در مسئله بحران ارزی، خاطر نشان کرد: کاسبی تحریم کردن کار بسیار زشتی است اینکه شخصی بخواهد در دورانی که مردم به خاطر تحریمها در فشار هستند به نفع خودش کاسبی کند نهایت بی انصافی و نداشتن حداقل انسانیت است.

وی با بیان اینکه اصل مصادیق کاسبان تحریم به خود کسانی بر می گردد که این عنوان را مطرح کردند، گفت : باید دقیق نشان داد که کاسبان تحریم دیروز، کاسبان برجام امروزند و از طریق زد و بند و ایجاد تعامل می خواهند کشور را برای آینده گرفتار کنند. فرزندان اکثر این افراد در خارج از کشور زندگی می کنند و خودشان دو تابعیتی هستند.

دبیرکل جمعیت رهپویان با بیان اینکه در مجلس هفتم لایحه ای که از زمان دولت اصلاحات دربارۀ پرداخت حقوقها مانده بود مورد بررسی قرار دادیم و تصویب شد، گفت: متأسفانه هر شخصی از راه رسید استثنایی را به قانون خدمات کشوری زد. مجلس باید دقت کند و راههای این سوء استفاده ها را ببندد.

زاکانی در پایان با بیان اینکه این راه سخت و دشواری است و عبور از آن موجب اذیت و آزار می شود، متذکر شد: حق مردم را گرفتن و پرچم مبارزه با تبعیض و فساد را برداشتن و با مفسدها برخورد کردن افتخار کمی نیست.