اعتراض و انتقاد به ابتکار در صحن مجلس / اولویت فعالیت سیاسی بر زیست محیطی

اعتراض و انتقاد به ابتکار در صحن مجلس / اولویت فعالیت سیاسی بر زیست محیطی

سیب موز: اعتراض و انتقاد به ابتکار در صحن مجلس / اولویت فعالیت سیاسی بر زیست محیطی

سیب موز گروه سیاسی معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست  امروز یکشنبه و در هفته های اول کاری مجلس دهم برای ارائه گزارش عملکرد به صحن مجلس احضار شد.

به گزارش سیب موز به گزارش افکارنیوز، وی گزارشی از عملکرد و برنامه های خود به نمایندگان ارائه کرد اما حضور وی در مجلس با اعتراض و انتقاد نمایندگان همراه شد.

پس از پایان سخنان ابتکار،  سید ناصر موسوی لارگانی در تذکری با استناد به ماده 24 آئین نامه داخلی مجلس و با اشاره به فعالیت های سیاسی ابتکار در این سازمان گفت:  متاسفانه مسائل سیاسی در سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به مسائل زیست محیطی اولویت داشته است.

وی با بیان اینکه واردکردن فاضلاب به تالاب گاوخونی اصفهان راه حل جلوگیری از انتشار گرد وغبار نیست، تصریح کرد: اگر تالاب گاوخونی احیاء و مشکلات این تالاب حل نشود زندگی در اصفهان غیرممکن خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی افزود: طی چند سال اخیر مسائل زیست محیطی را مشاهده کنید که هر سال مشکلات بیشتر شده است.

وی افزود: مشکل تالاب گاوخونی مشکل تهران و استان های همجوار نیز هست؛ برای حل مشکل گرد و غبار و نمک ایجاد شده از محل این تالاب، فاضلاب را به این دریاچه رها می کنند که علاوه بر گوگرد و سربی که به دلیل آلودگی هوا بر سر مردم اصفهان است اگر این تالاب نیز از بین برود زندگی در اصفهان با مشکل روبه رو می شود لذا خواستاریم در این خصوص با جدیت اقدام شود.

ضرر گرد و غبارها غیر قابل جبران است

همچنین حیدرعلی عابدی نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی پس از ارائه گزارش ابتکار گفت: توسعه پایدار و دوام منابع محیط زیست نیاز ضروری امروز جامعه است و در حال حاضر در مباحث توسعه ای به دلیل عدم توجه به این موضوع شرایط قابل قبولی در کشور حاکم نیست.

وی با بیان اینکه متاسفانه آمارهای غیرقابل قبولی در حوزه سلامت به دلیل وجود آلودگی هوا و مسائل محیط زیستی مطرح می شود، افزود: مشکلات بسیاری به دلیل وجود گردوغبار برای مردم شهرهای جنوبی و غربی کشور به وجود آمده که جبران ضرر آن غیرممکن است.

این نماینده تاکید کرد: در حال حاضر فاضلاب های بسیاری به تالاب گاوخونی وارد می شود که ورود انواع سموم خطرناک برای مردم این منطقه مشکلات بسیاری به وجود آورده است که باید سازمان محیط زیست رفع این مشکل را مدنظر قرار دهد.

عابدی افزود: همچنین بحث معادن گچ در شرق اصفهان نیز به کانون ریزگردها تبدیل شده است بنابراین تقاضا دارم کمیته ای تشکیل شود تا به سلامت مردم این منطقه توجه ویژه ای شود.

40 سال بی برنامه گی در حزه محیط زیست

جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت جام در مجلس پس از ارائه گزارش ابتکار گفت: واقعیت آن است که جهان از دهه 80 میلادی به اهمیت مسئله محیط زیست پی برد اما با گذشت بیش از 40 سال نگاه جامع و دقیقی به این مسئله نشده است.

وی ادامه داد: به نظر می رسد در کشور مدیریت واحدی پیرامون مسائل محیط زیست و منابع طبیعی وجود ندارد در حالی که این دو موضوع کاملا به یکدیگر نزدیک بوده اما شاهدیم که منابع طبیعی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده که این نیازمند مدیریت یکپارچه است.

نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی به مسئله ریزگردها در خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: این ریزگردها 120 روزه است و خراسان رضوی را تحت تاثیر خود قرار داده که محیط زیست باید به آن توجه کند.