آیا کفاره هم را باید در پایان ماه رمضان پرداخت شود؟

آیا کفاره هم را باید در پایان ماه رمضان پرداخت شود؟

سیب موز: آیا کفاره هم را باید در پایان ماه رمضان پرداخت شود؟

سیب موز به گزارش افکارنیوز، <!-- Content -->

با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و زمان پرداخت زکات فطریه و همچنین کفاره روزه، سؤالات زیادی به خصوص در این باره مطرح می شود، آنچه در ادامه می آید بیان مطالب کلی درباره کفاره روزه و سه سؤال مبتلابه روزه داران در این زمینه (با استفتاء از دفتر استفتائات رهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای) است:

به گزارش سیب موز -مقدار کفاره افطار غیر عمد برای هر روز یک مد طعام (750 گرم طعام) است، باید به فقیر داده شود، اگر بخواهد قیمت آن را پرداخت کند، باید مطمئن باشد که فقیر برای خرید نان مصرف می کند.

-کفاره افطار عمدی روزه عبارت است از 60 روز روزه یا اطعام شصت فقیر یا دادن 60 مدّ طعام به 60 مسکین که سهم هر کدام یک مُدّ است و چنانچه قدرت بر روزه 2 ماه و یا اطعام 60 مسکین برای هر روز نداشته باشد، باید به هر تعداد فقیر که قادر است، غذا بدهد و احتیاط آن است که استغفار نیز بکند و اگر به هیچ وجه قادر بر دادن غذا به فقرا نیست فقط کافی است که استغفار کند، یعنی با دل و زبان بگوید «اَستَغفِرُالله‏»؛ از خداوند بخشایش می ‏طلبم، کسی که به خاطر عدم توانایی بر روزه و غذا دادن به فقیر، وظیفه ‏اش استغفار است، اگر بعدها تمکن پیدا کرد که روزه بگیرد یا به فقرا غذا دهد، انجام کفاره لازم نیست، گرچه احتیاط مستحب آن است که انجام داده شود.

-کسی که می‏ خواهد دو ماه کفاره روزه رمضان را بگیرد، باید 31 روز آن را پی در پی بگیرد و اگر بقیه آن پی در پی نباشد، اشکال ندارد.

-کسی که می‏ خواهد 2 ماه کفاره روزه رمضان را بگیرد، نباید موقعی شروع کند که در بین 31 روز، روزی باشد که مانند عید قربان روزه آن حرام است.

- انسان نباید در بجا آوردن کفاره کوتاهی کند، ولی لازم نیست فوراً آن را انجام دهد.

3 سؤال مبتلابه درباره کفاره روزه

*کفاره روزه عمد یا غیرعمدی امسال را چه زمانی باید پرداخت کرد؟

-کفاره روزه غیرعمد امسال را باید ماه رمضان سال آینده به شرط برطرف شدن عذر (تا رمضان سال بعد) ادا کرد.

-بنابراین اگر بر اثر عذر شرعی روزه ماه رمضان را نگرفته، فقط قضا بر او واجب است و اگر قضا را بعد از ماه رمضان تا ماه رمضان سال بعد، بدون عذر شرعی به تأخیر انداخته، فدیه بر او واجب است، یعنی باید برای هر روز یک مد طعام به فقیر (کفاره) بدهد.

-اگر قضای روزه ماه رمضان را به علت استمرار عذری که مانع روزه گرفتن است تا ماه رمضان سال آینده به تأخیر انداخته باشند، قضای روزه‏ هایی که از آنان فوت شده کافی است و واجب نیست برای هر روزی یک کفاره بدهند، هر چند احتیاط در جمع بین قضا و فدیه است. ولی اگر تأخیر در قضای روزه به خاطر سهل‏ انگاری و بدون عذر باشد، جمع بین قضا و فدیه بر آنها واجب است.

-کفاره روزه عمد را هر زمانی که توانست باید ادا کند.

*اگر کسی از سال یا سال های گذشته کفاره ای بدهکار است، کفاره با نرخ همان سال حساب می شود یا نرخ امسال؟

-کفاره روزه بر اساس همان سالی که می خواهد پرداخت کند محاسبه می شود، به عبارت دیگر بر اساس نرخ روز باید پرداخت شود.

*کسی که کفاره زیادی بر عهده دارد، آیا می تواند آن را تقسیط کند یا باید یکجا پرداخت شود؟

-می تواند تقسیط کند.

میزان وجوهات شرعی اعلام شده از سوی پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری در خصوص یک ماه روزه قضا 8،000،000 ریال، کفاره یک روز قضای روزه عمد (اطعام 60 فقیر) 1،200،000 ریال، کفاره یک روز قضای روزه عذر 20،000 ریال و حداقل فطریه برای هر نفر 70،000 ریال اعلام شده است.