نظر وزیر اقتصاد در مورد وضعیت فعلی بورس

نظر وزیر اقتصاد در مورد وضعیت فعلی بورس

سیب موز: نظر وزیر اقتصاد در مورد وضعیت فعلی بورس سیب موز > خبرگزاری ایسنا: علی طیب نیا امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان بورس، شرکت در جلسات تودیع و معارفه را یادآور سنت لا یتغر الهی دانست و گفت: فرصت خدمت به مردم در حال گذر است. بسیار متاسفم که ناگزیر با استعفای فطانت به دلیل بیماری اش موافقت کردم.

وی ادامه داد: فطانت چند بار استعفا داده بود و من نمی پذیرفتم تا دوره اتمام همکاری برخی افراد در سازمان بورس فرا رسید و وی نیز در این جریان استعفای خود را اعلام کرد.

به گزارش سیب موز او با اشاره به اینکه فطانت در شرایط سخت اقتصادی پست ریاست سازمان را پذیرفت گفت: امروز به انصاف بازار سرمایه با تحولات مثبت و و موفقیت های قابل توجهی رو به رو شده است. هیجانات و نوسانات بازار سرمایه به ثبات رسیده و بازار از عمق بیشتری برخوردار شده است و از زمان حضور فطانت بازار سرمایه مسیر خود را برای تامین مالی بلند مدت طی کرده است.

طیب نیا با اشاره به ضرورت افزایش توان تولید در اقتصاد کشور اظهار کرد: امکان پیشرفت اقتصادی از بین بردن فقر و لغو تحریم ها و تامین نیازهای ملت ایران از طریق افزایش توان تولید امکان پذیر است. بدون تقویت توان تولید امکان بهبود جایگاه کشور در اقتصاد بین الملل و رونق بازار سرمایه امکان پذیر نیست.

وزیر امور  اقتصادی و دارایی در جمع خبرنگاران نیز با اشاره به شورای فقهی گفت: در لایحه ای که دولت برای مجلس ارائه خواهد کرد، شورای فقهی در نظر گرفته شده است.

طیب نیا در ادامه گفت: در سند اقتصاد مقاومتی برنامه اجرایی و عملیاتی برای نظام تامین مالی دیده شده است. همچنین در برنامه ریزی های مشترک بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، 12 برنامه طراحی شده است که هر کدام پروژه های مشخص و زمانبندی شده دارند.وی در ادامه گفت: یکی از این پروژه ها، پروژه توسعه بازار سرمایه و نقش آن در تامین مالی کشور است. هر 15 روز گزارش عملکرد به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارسال می شود که برنامه ها طبق زمان بندی دنبال می شود.

او افزود: در برنامه توسعه بازار سرمایه پنج هدف اولیه مد نظر است که از جمله آن ها می توان به افزایش تامین مالی از طریق بازار سرمایه، افزایش حجم معاملات، توسعه بازار اولیه و افزایش ارزش معاملات اشاره کرد.به گفته طیب نیا، توسعه بازار اولیه نیاز جدی به توسعه معاملات بازار ثانویه دارد، بنابراین در این چرخه نیاز جدی به تامین مالی بنگاه های حاضر در بازار سرمایه داریم.