آبخضر: نسل جدیدما باید از حوادث دهه 60 باخبر شود

آبخضر: نسل جدیدما باید از حوادث دهه ۶۰ باخبر شود

سیب موز: آبخضر: نسل جدیدما باید از حوادث دهه 60 باخبر شود سیب موز > خبرگزاری فارس: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تبلیغ و اعلام مواضع نظام و مقابله با حرکت های انحرافی و اقدامات تبلیغاتی علیه نظام ضروری به نظر می رسید آن هم در شرایطی که برخی داخلی ها تلاش می کردند از تریبون نظام علیه آن استفاده کنند. آبخضر قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با بیان اینکه «اوایل انقلاب در میدان آزادی و در روز عاشورا مراسمی با سخنرانی رئیس جمهور وقت آقای بنی صدر بود. در آنجا نسبت به انقلاب اسلامی و مسؤولین به خصوص شهید بهشتی خیلی تهاجم شد.» عنوان می کند همین مسئله باعث شد جمعی از علما خدمت امام (ره) بروند و برای مدیریت تریبون های نظام تصمیمی بگیرند.

با اینکه ارگان ها و نهادهایی چون شورای عالی تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات قم، واحد تبلیغات حزب جمهوری اسلامی و نهادهای دیگری وجود داشتند و به فعالیت می پرداختند، اما این ارگان ها و نهادها از هماهنگی کافی نسبت به یکدیگر برخوردار نبودند. برهمین اساس «حضرت امام (ره) نیز موافقت فرمودند که یک نهادی تشکیل شود که بتواند کار مراسم را مدیریت کند».

به گزارش سیب موز بر همین اساس بود که در تاریخ 12 مرداد 59 نهادی با عنوان دفتر هماهنگی تبلیغات اسلامی برای برنامه ریزی، هدایت و هماهنگی در اجرای مراسم رسمی و عمومی کشور و اعلان مواضع در موقعیت ها و شرایط خاص تشکیل شد. ازجمله مؤسسان اولیه این شورا شهید بهشتی، شهید حقانی، شهید شیرازی، مهدوی کنی (ره) و آیات عظام جنتی، امامی کاشانی، موحدی کرمانی و افراد دیگر بودند. به اعتقاد آبخضر اینکه شورای هماهنگی تبلیغات توانست بصورت یک نهاد مستقل تشکیل شود که برای اقداماتش معطل دیگر نهادها نماند، بخاطر تدبیر، تیزبینی و درایت مقام معظم رهبری بود که در آن زمان دبیر کل حزب جمهوری اسلامی بودند.

پس از رسمیت یافتن دفتر، اعضا نام آن را به علت تشابه با دفتر هماهنگی رئیس جمهور به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تغییر دادند. ریاست سازمان از بدو تشکیل تا 1360 به عهده ی شهید حقانی بود و پس از شهادت وی، آیت الله احمد جنتی، ریاست شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی را برعهده گرفته است. اصغر آبخضر نیز بعنوان قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در این شورا حضور دارد.

بر همین اساس و به بهانه سالروز تأسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بر آن شدیم تا با اصغر آبخضر قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی پیرامون اقدامات این شورا برای برگزاری مناسبت های ملی، مقابله با تبلیغات دشمنان، چگونگی استفاده از جوانان انقلابی، برنامه های این شورا برای انتقال شعائر اسلامی و رخدادهای انقلابی به نسل جدید انقلاب به گفت وگو بنشینیم.

پیش از این گفت وگو، اصغر آبخضر با حضور با سید نظام الدین موسوی مدیر عامل خبرگزاری فارس دیدار کرد. آبخضر در این دیدار از اقدامات صادقانه خبرگزاری فارس در انجام رسالت خود گفت و از تلاش های این خبرگزاری برای انعکاس اخبار شورا قدردانی کرد.

سید نظام الدین موسوی نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از ابتدا تاکنون حرکت دائمی و مستمر در مسیر انقلاب اسلامی و ولایت داشته است،گفت: این شورا برخلاف بعضی نهادهای دیگر که در ادامه کار خود دچار افول شدند، همچنان با قوت به کار خود ادامه می دهد و دچار این آسیب نشده است.

در ادامه، متن گفت وگوی خبرنگاران با اصغر آبخضر قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آمده است.

در ابتدای گفت وگو از شأن نزول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و نحوه تشکیل آن و اینکه چه شد این شورا شکل گرفت، بگوید؟

آبخضر: اوایل انقلاب در میدان آزادی و در روز عاشورا مراسمی با سخنران رئیس جمهور وقت آقای بنی صدر بود. در آنجا نسبت به انقلاب اسلامی و مسؤولین به خصوص شهید بهشتی خیلی تهاجم شد. بخشی از علمای ما خدمت حضرت امام (ره) رفته و صحنه را به امام (ره) گزارش کردند و موافقت حضرت امام(ره) را گرفتند که باید برای تریبونی که مربوط به مراسم نظام است، مدیریتی صورت گیرد.

حضرت امام (ره) نیز موافقت فرمودند که یک نهادی تشکیل شود که بتواند کار مراسم را مدیریت کند. چند ماه بعد مقام معظم رهبری به عنوان دبیر کل حزب جمهوری اسلامی تشکیل جلسه شورای عالی تبلیغات را می دهند. در آن جلسه شخصیت هایی مانند آیت الله مهدوی کنی، امامی کاشانی، موحدی کرمانی، جنتی و آقایان دیگری حضور داشتند.

بحث مفصلی شکل می گیرد که مدیریت مراسم را چه کار کنیم. مقام معظم رهبری وارد موضوع می شوند و می فرمایند که ما باید نهادی را تشکیل دهیم (چرا که بعضی آقایان پیشنهاد داده بودند که وظیفه این نهاد به دستگاه دیگری مثل بنیاد شهید، ارشاد یا صدا و سیما واگذار شود) مقام معظم رهبری پیشنهاد می کنند از اینکه ما باید نهادی را تأسیس کنیم که بصورت فرانهادی میدان عمل داشته باشد یعنی وقتی قرار است مراسمی برگزار شود همه دستگاه ها بیایند و به عنوان زیرمجموعه این مسؤول برگزاری کار کنند که خوشبختانه این اتفاق افتاد.

تدبیر رهبری باعث تشکیل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شد

اگر ما بعد از 37 سال اینجا نشسته ایم و می گوییم تجربه شورا تجربه خوبی است، باید به 37 سال پیش برگردیم که رهبری با تیزهوشی و آینده نگری فضا را شناخته بودند از اینکه نهادی باید این مسؤولیت را بر عهده بگیرد که همه نهادها به آن کمک کنند نه اینکه زیرمجموعه نهاد دیگری قرار گیرد تا برای برگزاری مراسم معطل بماند.

رهبری ازجمله فرمایشاتی که درخصوص شورا داشتند، شناخت لحظه ها و اقدام بهنگام آن بوده است. با توجه به این فرمایش رهبری این اقدامات شورا چگونه انجام می شود؟

آبخضر: نظام جمهوری اسلامی از اول انقلاب در شرایطی بوده که هر روز ممکن است یک اتفاق و موضوع خاصی در ارتباط با انقلاب اسلامی به وجود آید و ما از جمله دستگاه هایی هستیم که باید دائماً هوشیار باشیم و موضوع مأموریت خودمان را که مأموریت بسیار مهمی است مدنظر داشته باشیم.

اگر اتفاق ناگوار با یک موضوع چالش داری یا برعکس موضوع خوشحال کننده ای برای نظام جمهوری  اسلامی باشد، ما به عنوان یک دستگاه مسؤول به نوعی پل ارتباطی بین مردم و حاکمیت می توانیم باشیم و خیلی خوب رصد کرده و سعی کنیم در همان لحظات اول وضعیت را پیش بینی کنیم.

تا به حال این اتفاق چندین بار بوده و اگر آن موضوع اتفاق افتاد ما دیگر معطل نباید کنیم، اینکه رهبر معظم انقلاب در آن ملاقاتی که توفیق داشتیم با مجموعه دوستان شرفیاب شویم، نسبت به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی این تعابیر بسیار با محتوا و حکیمانه و کارشناسی شده را فرمودند، انتظارشان همین است که ما در لحظات حساس به موقع و دقیق ورود کنیم چون اگر از زمان خودش بگذرد مثل این می ماند که نماز آدم قضا شود و دیگر خاصیت اول را نخواهد داشت، در بسیاری از مواقع نیز دستگاه ما همین طور عمل کرده از این بابت خداوند را شکر می کنیم.

اگر از نظر سندی هم بخواهیم بگوییم، می بینیم که در اوایل انقلاب چون خاصیت انقلاب اسلامی به نحوی بود که انقلاب روزانه یا در هفته چند نوبت این اتفاق می افتاد، ولی آنها به عنوان حرکت های انقلابی اوایل انقلاب قابل قبول بود ولی بعد به حداقل رسید و ما سر بزنگاه های اصلی باید این هوشیاری را داشته و به لحظه ورود پیدا کردنمان را داشته باشیم و بعد بتوانیم انجام وظیفه کنیم که در چند نوبت این اتفاق افتاده، برای مثال در 23 تیر و در 9 دی همین اتفاق افتاد.

در همه مناسبت هایی که در سال 88 داشتیم ما صحنه را باید جلوتر می خواندیم، باید می دانستیم که یک هفته دیگر چه اتفاقی خواهد افتاد تا بتوانیم برنامه ریزی کنیم که خوشبختانه تاکنون سعی ما به همین شکل بوده است. در حقیقت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی روابط عمومی نظام است.

مطرح کردید شورا باید صحنه را جلوتر بخواند و ببیند، امروز که رهبری بحث نفوذ را مطرح می کنند تشخیص شما از صحنه و اقدامات بهنگام چیست؟

آبخضر: 65 دستگاه فرهنگی وجود دارند که ما هم زیرمجموعه این دستگاه های فرهنگی محسوب می شویم ولی مأموریت ما یک مأموریت خاص است و در مناسبت هایی که داریم باید دقت نظر داشته باشیم و پیام رهبری را از بستر این مراسم و مناسبت ها منتقل کنیم.

مثلاً اگر سخنران ما می خواهد سخنرانی کند اگر فکر کنیم الان در مسأله نفوذ یا هر موضوعی که افکار عمومی باید نسبت به این فرمایش که رهبری فرمودند بهتر اغنا شود آن را در محورهایی که به سخنران ها می دهیم، می آوریم و در قطع نامه نیز می آوریم و یا پیام هایی که در شعارهایمان خواهیم داشت و در فضاسازی محیطی آن را برجسته می کنیم.

شورا راه های عملیاتی کردن جلوگیری از نفوذ فرهنگی را انجام می دهد

بیان چنین موضوعاتی اگر در شرایط عادی باشد، شاید مردم آن پیام را کامل دریافت نکنند ولی روز 22 بهمن پیام را کامل می گیرند. ما راه های عملیاتی کردن جلوگیری از نفوذ فرهنگی را با این ابزاری که در اختیار خودمان است انجام می دهیم البته چون ارتباط خوبی بین ما و دستگاه ها و نهادهای دیگر وجود دارد و آنها هم در طول سال طی جلساتی گفت وگو می کنیم می توانیم بخشی از کار را از طریق آنها انجام دهیم.

برنامه ریزی شورا برای برگزاری مراسمات بزرگ یوم الله 22 بهمن روز قدس و 9 دی و 13 آبان چگونه است؟ همچنین اقدامات شورا برای تبیین شعارهای خود چیست چرا که ما مشاهده می کنیم دشمن به دنبال کمرنگ کردن حضور مردم در مناسبت ها است؟

آبخضر: بعضی از مناسبت ها مثل 22 بهمن، روز جهانی قدس، 13 آبان سال ها برای آن برنامه ریزی شده، آن اتاق فکرها، سیاست گذاری های کلان رویکردهای سال و سیاست هایی که باید اعمال شود در آنجا انجام می شود ولی یک ساختاری برایش باید باشد، این ساختار هم شکل گرفته است.

در 13 آبان گروه مخاطب ما، مخاطب خاص است البته یک دسته از مخاطبان ما مخاطب عام هستند ولی باید بیشتر نگاه ما به نسل نو باشد که این نسل نو، هم دانش آموز و هم دانشجویان و هم بخشی از جامعه است.

برای همه این موارد گروه های مختلفی به صورت کمیته از قبل برنامه ریزی شده که ما از چند ماه جلوتر دعوتشان می کنیم و آنها حضور پیدا می کنند البته همیشه سیاست ما این است اگر آنها را دعوت کردیم، حرف خودمان را به آنها دیکته نکنیم و سعی کنیم مشاوره و مشورت کنیم چون اعتماد به عقل جمعی داریم و جواب هم گرفته ایم.

در مراسم بزرگتر مثل روز جهانی قدس چون یکی از آرمان های بزرگ انقلاب اسلامی است آنجا باز هم همین کمیته های مختلف شورا فعال است البته کمیته هایمان نیز نقش کارشناسی و سیاست گذاری و هماهنگی در داخل و خارج کشور دارد که خیلی مهم است؛ مسأله برون مرزی برایمان خیلی مهم است. امروز نزدیک به 80 کشور چه در کشورهای عربی و چه  اروپایی این امر (راهپیمایی روز قدس) صورت می گیرد که هماهنگی این مجموعه بسیار سخت است و این هماهنگی مسؤولیت دارد.

حتماً ما باید از 3-2 ماه جلوتر به استقبال این کار برویم و صحنه را بخوانیم که روز جهانی قدس و 13 آبان امسال با چه حساسیتی می خواهد برگزار شود و متناسب با آن تلاش بیشتری انجام دهیم، یک مناسبت بزرگ و ملی مثل ایام الله دهه فجر اصلاً برای ما تعطیل بردار نیست؛ تصور کنید 22 بهمن امسال تمام شد. از روز 23 بهمن ماه ما تقویم زمانی در شورا داریم که دوستان دهه فجر متناسب با این تغییر زمانی کار را پیش می برند.

تشکیل 24 کمیته برنامه ریز برای برگزاری دهه فجر

24 کمیته برنامه ریزی در حوزه های مختلف برای دهه فجر شکل می گیرد، وقتی احساس می کردیم ما مثلاً در حوزه کودک و نوجوان 2-3 متخصص نیاز است تا برنامه ریزی کنند یا در حوزه زنان 4-3 نفر از خانم ها که در حوزه بانوان برنامه ریزی کنند، جمع کنیم این خوب است اما کار ما را ابتر و ناقص می کرد.

ما ظرفیت دستگاه های اجرایی متعلق به نظام و انقلاب که ظرفیتی دارند و ما می توانیم از آنها استفاده کنیم را شناسایی کردیم، هم شکل گذشته اش را دنبال کردیم بعد دیدیم اینجا جواب حداقلی می گیریم وقتی رویکرد را برای برنامه ریزی عوض کردیم دیدیم پاسخ حداکثری می گیریم.

رهبری از شورا مطالبه کرده اند که در برگزاری مناسبت ها خلاقیت و نوآوری داشته باشید و از جوانان و نوجوانان بیشتر استفاده کنید. اقدامات و برنامه های شورا در این خصوص چه بوده است؟

آبخضر: ابتدا این را بگوییم که این رویش های انقلاب همین جوانان کشور را تکان دادند. این گفتمانی که جوانان و رویش های انقلاب در مقابل رهبری با جسارت بالا و آشنایی کامل با مبانی انقلاب اسلامی و خوش بیان، عنوان کردند اگر شما به یک کارشناس فرهنگی مطلب می دادی و می گفتی 10 روز برو در یک اتاق درب بسته و روی این موضوع کار کن، مثل این جوان 20 ساله با این جسارت و شور و حال نمی توانست بیان کند.

وقتی این جوانان را داریم چرا نباید به آنان اعتماد کنیم. چند سالی است که اعتماد ما به این جوان ها در صحنه برگزاری مراسم بیشتر شده و نتیجه آن را هم دیده ایم. حضور برنامه ریز ما در خصوص برنامه 13 آبان از 50 هزار نفر به یک میلیون نفر رسیده است و این نتیجه همان اعتماد به جوانان است. البته تقارن مناسبت ها از جمله عاشورا با 13 آبان باعث شده ما بتوانیم از ظرفیت ها بهتر استفاده کنیم؛ مانند 13 آبان سال گذشته که لحظه شناسی و لحظه را تشخیص دادن نشان داده شد.

خیلی ها به ما فشار آوردند که روز عاشورا روز عاشوراست و 13 آبان هم 13 آبان است؛ بگذارید مردم برای عاشورا برنامه سنتی و عزاداری مذهبی خودشان را داشته باشند، شما هم 13 آبان خودتان را داشته باشید. شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی پای کار ایستاد و اعلام کرد که حرف حضرت سیدالشهداء (ع) «هیهات من الذله» بود یعنی بزرگترین پیام امام حسین (ع) استکبارستیزی و زیر بار ظلم نرفتن بود و پای این هم ایستاد. ما این دو مناسبت را به هم متصل کردیم. خیلی به ما فشار آوردند که این گونه برگزار نکنیم. اما شورای هماهنگی محکم پای این قضیه ایستاد.

تأثیر راهپیمایی 13 آبان در روند مذاکرات هسته ای دیده شد

مراسم 13 آبان دو سال گذشته را نیز بسیار خوب برگزار کردیم ما آن زمان در آستانه گفت وگو تیم مذاکره کننده هسته ای بودیم و باید یک دیپلماسی عمومی را پشت تیم مذاکره کننده هسته ای بیاوریم و حرف مردم را در این مناسبت بیان کنیم با اینکه مخالفت هایی هم شد اما دستگاه های مسؤول قانع شدند و ما به وظیفه خودمان عمل کردیم و آماری که بیان شد این بود که نزدیک به یک میلیون در مراسم آن سال حضور پیدا کردند. واقعاً یک حمایت خیلی خوب همراه با دیپلماسی عمومی پشت تیم مذاکره کننده شکل گرفت. چندی بعد من شنیدم که این برنامه تأثیر خوبی هم در مذاکرات داشت.

سال گذشته که مراسم 13 آبان با عاشورا تقارن پیدا کرد این شعار حضرت سیدالشهداء (ع) (هیهات من الذله) را در دست گرفتیم گرفتیم و در مراسم آوردیم. دو ساعت بود که مراسم تمام شده بود و ما بالای جایگاه ایستاده بودیم اما هنوز مردم از مقابل جایگاه عبور می کردند، دسته های عزاداری بود که رد می شد. ما این موقعیت را از دو ماه قبل پیش بینی کرده بودیم و صحنه را خوانده بودیم. همین صحنه خوانی ما بود که باعث شد مخالفت هایی شود اما ما توانستیم قانع کنیم و همه مراکز هم آمدند و همکاری کردند و آن مراسم به آن شکوه برگزار شد.

نحوه انتخاب شعار مناسبت های ملی و مراسم هایی مانند روز قدس و 13 آبان و 22 بهمن چگونه است؟

آبخضر: اینجا لازم است یاد عزیز بزرگوارمان شاعر بزرگ انقلاب مرحوم حمید سبزه واری را گرامی می داریم که سروده های بسیار قوی انقلاب اسلامی مربوط به ایشان است. از اول انقلاب ما یک کارگروهی را برای شعارهایمان داشتیم. هر مناسبت که قرار بود برگزار شود، قبل از آن عنوان می کردیم که شما برای آن مناسبت شعار جدیدی تهیه کنید. این در کنار شعارهای مردمی است که برای ما ارسال می شود.

دوستان ما در همین کارگروه بخشی از کار بررسی شعارها را انجام می دهند و بخشی از آن را نیز آ قای سبزواری انجام می دادند که امروز افراد دیگری آن را انجام می دهند. گاهی می شد ما 12 شب به اینها می گفتیم کاری پیش آمده و برای فردا شعار نو بدهید که در وقت سحر از اینها شعار نو گرفتیم.

البته همانطور که ما برای مناسبت های مان برنامه ریزی می کنیم دشمن هم از آن طرف برنامه ریزی می کند. در حوزه رسانه به خصوص در چند سال اخیر که چالش اصلی ما با استکبار جهانی است، مشاهده می شود که گروه های خبری در خارج کشور علیه 13 آبان یا روز قدس یا 22 بهمن تبلیغات سوء انجام می دهند و علیه بخشی از جامعه ما در فضای مجازی و ارتباط رسانه ای کار می کنند؛ در این وضعیت رسالت خبری ما نیز بیشتر می شود که در چند سال اخیر کاری را تجربه کردیم که جواب هم داده است.

یک زمانی یکسری از دوستان گفتند که شما چرا اصرار دارید برای 22 بهمن چند نفر صحبت کنند؟ یک نفر صحبت کند.ما گفتیم وقتی 22 کمیته وجود دارد و هر کدام 50 برنامه داشته اند، مگر به این مسؤول که می خواهد صحبت کند چقدر زمان می شود داد؟ ولی وقتی ما بین کمیته ها تقسیم کار می کنیم حرف بهتر، بیشتر و کارشناسانه تری را می توانیم بیان کنیم.

رهبری از شورا مطالبه کرده اند که برگزاری مناسبت های ملی حالت شعاری به خود نگیرد، اقدامات شورا تا به حال در این خصوص چه بوده است؟

آبخضر: واقعیت این است که ما هر زمان جسارت به خرج دادیم و وارد این کارزار شدیم دستاورد بسیار زیادی را از این جسارت برای استفاده از خلاقیت، اخذ کرده ایم. سال پیش بود که در اوج مذاکرات گفتیم آن آهنگ «مرگ بر آمریکا» پخش شود. این را باید بگویم که ما گاهی در این زمینه مشورتمان را گسترده می کنیم و وقتی پیشنهادات زیاد می شود دست ما محدودتر می شود، زمینه پیشنهاد زیاد شده اما دست ما برای اجرا محدود می شود.

ما در صحنه و در دل کارزار هستیم و گاهی با مشورت تصمیماتی می گیریم که الحمدالله تا امروز خوب بوده است مانند مثال آهنگ «مرگ بر آمریکا» که 2 سال پیش در روز 13 آبان پخش شد.

آن سال تشخیص ما این بود که باید یک تنوع برنامه ای داشته باشیم، این تنوع برنامه ای شروع شد اگر 10 آیتم برنامه داشتیم یکی از آنان همین آهنگ بود که استقبال خوبی هم از آن شد و همچنین آقای قره باغی که از تبریز آمد و آن سرود «مرگ بر آمریکا» را خواند و تأثیر بسیار زیادی هم گذاشت. از همان سال به بعد مرتب در مناسبت های دیگر چنین برنامه هایی را مشاهده می کنید.

نوع آوری در امر برگزاری مناسبت ها بسیار مهم است ولی در بعضی موارد غفلت صورت می گیرد، گاهی هم مشورت زیادتر دست و بال ما را می بندد. اما این واقعیت وجود دارد که هر زمان جرأت پیدا کردیم و به جوانان و خلاقیت آنان اعتماد کردیم کار خوب در آمده است.

آیا شما برنامه ای نیز برای سالروز تأسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی دارید؟

آبخضر: تا 2-3 سال پیش هیچ اعتقادی به این موضوع نداشتیم که برای ایام سالگرد تأسیس شورای هماهنگی کار تبلیغاتی کنیم. نهادهای بسیار زیادی وجود دارند و اگر تقویم را باز کنیم می بینیم برای هر روز مناسبت های زیادی وجود دارد. هر دستگاهی اگر بخواهد برای خودش تبلیغ کند بخشی از ظرفیت جامعه و بخشی از تبلیغات عمومی جامعه صرف این شود که خودشان را تبلیغ کنند، مورد پذیرش نیست.

ما از آن دستگاه هایی هستیم که پرهیز کرده ایم خودمان را تبلیغ کنیم و اعتقادی به این موضوع نداشتیم ولی مشاهده کردیم این نهاد یکی از نهادهای مولود انقلاب است. این نهاد برای انقلاب هزینه کمی داشته و کم هزینه ترین نهاد بین نهادهای کشور نیز هست.

از آن طرف هم چون به مردم متصل هستیم خروجی کارمان نیز بسیار خوب بوده است. این سرمایه خوبی است که ما نباید آن را از دست بدهیم. باید اقدامات و ظرفیت های این نهاد جا بیفتد و نهادینه شود. ما نگاهمان این است که مراسماتی مانند 13 آبان را در سایر دستگاه ها کاملاً نهادینه کنیم. فرض که شورا اگر بنا به دلایلی نخواست انجام دهد که این گونه هم خواهد شد، سایر دستگاه ها انجام دهند.

پاسخ تحلیلی و پر از احساس دانش آموزان به پرسش های خبرنگاران خارجی

در خصوص همین برگزاری مردمی مراسمات ما مشاهده می کنیم که دانش آموزان داوطلبانه برای همکاری در مراسم حضور می یابند البته ما به خاطر زیاد بودن تعداد داوطلبان به هر منطقه سهمیه می دهیم که از این تعداد بیشتر نشود.

خبرنگاران خارجی در مراسم 13 آبان حضور بسیار جدی دارند و از این مراسم استقبال خوبی می کنند چرا که فکر می کنند دانش آموزانی در این مراسم حضور خواهند داشت که نسبت به انقلاب اسلامی تحلیل ندارند یا تحلیلشان ضعیف است.

این خبرنگاران در حاشیه مراسم با این دانش آموزان گفت وگو می کنند، این دانش آموزان ما چنان پاسخی به آن خبرنگار خارجی می دهد که انگار یک تحلیلگر سیاسی با قدرت بیان احساسی پاسخ داده است. این ها از رویش های انقلاب اسلامی هستند وقتی به اینان میدان بدهیم نتیجه اش همین می شود که می بینید.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برای مناسبت های پیش رو ازجمله 8 شهریور و سالروز شهادت رجایی و باهنر چه اقداماتی تدارک دیده است؟

آبخضر: دهه 60 برای ما دهه بسیار مهمی است و ان شاءالله نسل نو ما نسبت به آن اطلاعات خوبی پیدا کند و از حوادث آن دوران باخبر شود. چرا که حوادث تلخی و تجارب سنگینی برای ما بود که بهای آن از دست دادن شهدای حزب جمهوری اسلامی و هم انفجار دفتر نخست وزیری بود. استکبار و منافقین در آن دوران چنین جنایاتی کردند.

بر همین اساس 8 شهریور برای ما یک مناسبت ملی است. در بیان امام و رهبری نیز وجود دارد که ما باید این مناسبت ها را هر چه بهتر داشته باشیم. چون هفته دولت هم همزمان با آن است. بعد از آن هم 17 شهریور را داریم که باز هم مورد تأکید حضرت امام و رهبری بوده است منتها ما درباره این روز در سطح کشور نگاه تبیینی داریم اما در تهران علاوه بر نگاه تبیینی مراسمات دیگری هم خواهیم داشت. برنامه ها و اقدامات شورا برای محقق شدن شعار سال چه بوده و چه خواهد بود، از اینکه شورا از مناسبت ها چقدر برای تبیین شعار سال استفاده می کند؟آبخضر: در ابتدای سال حداقل وضعیت بدین گونه بود که درک مفهومی از اقتصاد مقاومتی به صورت واحد حتی در بین بعضی مسؤولین وجود نداشت البته امروز وضعیت بهتر شده است. نیاز به یک گفتمان سازی داشت که این عمل در صدا و سیما و در شورای فرهنگ عمومی با بیانات رهبری مثمر ثمر واقع شد و باعث تشکیل قرارگاه اقتصاد مقاومتی شد. موضوع اقتصاد مقاومتی فراقوه ای است که مردم هم باید در این امر همکاری کنند البته بسترهای اجرایی موضوع را مسئولان امر باید صورت دهند.

اگر ما در موضوع موشکی، سدسازی، هسته ای، نانو و دیگر علوم به دستاورد بزرگی رسیدیم آیا نمی توانیم با ظرفیت هایی که داریم به اقتصاد مقاومتی نیز برسیم؟ بنده معتقدم این امر نیاز به یک باور عمومی و تلاش و همت مضاعف دارد.

تنها راه حل موجود شکل گیری اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی یک مکتب اقتصادی است. روسیه به این برنامه عمل می کند اما در داخل کشور ما خیر! البته شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نیز از این فرصت استفاده می کند و در مناسبت های خود موضوع اقتصاد مقاومتی را به عنوان یک موضوع جدی مطرح می کند تا با گفتمان سازی همین امسال خروجی سخنان رهبری برای مردم حس شود.