دادگاه اسپانیا قطعنامه پارلمان کاتالونیا را باطل اعلام کرد

دادگاه اسپانیا قطعنامه پارلمان کاتالونیا را باطل اعلام کرد

سیب موز: دادگاه اسپانیا قطعنامه پارلمان کاتالونیا را باطل اعلام کرد سیب موز > خبرگزاری ایسنا: به نقل از خبرگزاری رویترز، دادگاه قانون اساسی اسپانیا سال گذشته نیز قطعنامه مشابه دیگری را که توسط پارلمان کاتالونیا تصویب شده بود رد کرد اما قانونگذاران منطقه ای اخیرا دومین قطعنامه مشابه را تصویب کرده و گفتند: پارلمان این برنامه را برای جدایی از اسپانیا دنبال می کند.

دادگاه قانون اساسی اسپانیا اعلام کرد، این قطعنامه را به مدت پنج ماه به حالت تعلیق درآورده و پس از گذشت این مدت این قطعنامه یا دائمی و یا کاملا ملغی می شود.

به گزارش سیب موز تشدید تنش ها میان دولت موقت ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا و رهبران کاتالان در زمان حساس برای مادرید رخ داده چرا که پس از دو انتخاب پارلمانی بی نتیجه که در بدست آوردن اکثریت ناکام ماندند، سیاست همچنان در حالت برزخ به سر می برد.

راخوی احتمالا به حمایت احزاب منطقه ای از جمله حزب حامی استقلال در کاتولونیا نیازمند است تا به وی اجازه تشکیل دولت را دهند. اسپانیا از دسامبر سال گذشته میلادی تنها توسط دولت موقت اداره شده است.

در همین حال دولت مرکزی اسپانیا در تلاش است تا ببیند که آیا می تواند اتهامات کیفری را علیه کارمه فورکادل، رئیس پارلمان کاتولونیا به خاطراجازه برگزاری رای گیری استقلال در چند روز اخیراعمال کند یا خیر؛ اقدامی که باعث افزایش اختلافات می شود.

نظرسنجی ها حاکی از آن هستند که حمایت ازجنبش جدایی طلبی در کاتالونیا در جریان بحران اقتصادی سال های اخیر افزایش یافته و در ماه های اخیر شدت گرفته است. این منطقه یک پنجم بازه اقتصادی اسپانیا را به خود اختصاص می دهد.