هشدار درباره سلاح های اتمی آمریکا در پایگاه اینجرلیک

هشدار درباره سلاح های اتمی آمریکا در پایگاه اینجرلیک

سیب موز: هشدار درباره سلاح های اتمی آمریکا در پایگاه اینجرلیک سیب موز > خبرگزاری فارس: در ادامه تحلیل ها و اظهارنظرهای کارشناسان و رسانه های غرب درباره سلاح های هسته ای موجود در پایگاه اینجرلیک ترکیه، یک کارشناس ارشد آمریکایی خواستار خروج سریعتر این سلاح ها از ترکیه شد.

«مارک فیتزپاتریک» در یادداشتی نوشته است: «از مجموع 5 متحد ناتو که هنوز میزبان سلاح های هسته ای آمریکا هستند، من قبلا فکر می کردم که آخرین کشوری که باید این سلاح ها از آن خارج شود، ترکیه است. برخلاف آلمان، هلند، بلژیک و تا حدی ایتالیا، درباره سلاح های هسته ای در ترکیه، مخالفت داخلی خیلی کمی وجود داشته است اما پس از کودتای نافرجام 15 جولای، من انتظارم این است که این تسلیحات باید خارج شود».

به گزارش سیب موز او ادامه داد: «دلایل متقنی برای حفظ چند ده بمب بی-61 در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه وجود داشته است. تعداد آن محرمانه است اما تخمین زده می شود که بین 50 تا 90 بمب باشد. این تسلیحات به وضعیت بازدارندگی ائتلاف در برابر متخاصمان بالقوه کمک کرده است. حضور فیزیکی بمب ها همچنین به اطمینان بخشی مجدد به مرددترین متحد آمریکا(ترکیه) کمک کرده است. حضور تسلیحات هسته ای تاکتیکی توانمندی چتر هسته ای ناتو را تقویت کرد».

تحلیلگر ارشد آمریکایی تصریح کرد: «تسلیحات هسته ای همچنین به وفادار ماندن ترکیه به عدم گسترش سلاح هسته ای کمک کرده است البته اثبات این کمک غیرممکن است اما اغلب گفته شده که این کشور به سلاح های اتمی ساخت خودش نیاز ندارد».

فیتزپاتریک نوشت: «کودتای جولای، سوالات جدی درباره امنیت تسلیحات اینجرلیک ایجاد می کند. فرمانده ترکیه ای پایگاه از امکانات پایگاه برای سوخ رسانی به اف شانزده هایی که پارلمان را بمباران کردند، استفاده کرد. در واکنش به این موضوع، دولت ترکیه حریم هوایی بر فراز اینجرلیک را بست، برق آن را قطع کرد و فرمانده را دستگیر کرد. وزیر کار ترکیه، آمریکا را به همدستی در کودتا متهم کرد و تئوری های توطئه درباره نقش آمریکا در کودتا گسترش یافت».

در ادامه این مطلب درباره اختلافات دولت ترکیه با آمریکا بر سر استرداد فتح الله گولن تاکید شده است: «عدم پذیرش استرداد فتح الله گولن مستقر در پنسیلوانیا بدون ارائه مدارک قانونی که ادعای دولت ترکیه را درباره اینکه او کودتا را تحریک کرده، به سوءنیت بین دو کشور دامن خواهد زد».

وی ادامه داد: «با در نظر گرفتن سناریوهای احتمالی برای ایجاد دردسرهای بیشتر، برنامه ریزان دفاعی آمریکا اگر درباره خارج کردن تسلیحات هسته ای فکر نکنند، دچار سهل انگاری و غفلت خواهند شد چرا که پیشتر در سال 2001 و به نگرانیهای امنیتی این تسلیحات از یونان خارج شدند».