توفان گرد و خاک در راه شرق ایران

توفان گرد و خاک در راه شرق ایران

سیب موز: توفان گرد و خاک در راه شرق ایران سیب موز مدیرکل پیش بینی و هشدارسرسع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به کاهش دمای نوار شمالی و احتمال وقوع سیلاب در این منطقه، از افزایش غلظت گرد و غبار استان های مرکزی کشور در روز آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا، احد وظیفه گفت: بر اساس آخرین خروجی مدل های هواشناسی، گذر امواج تراز میانی جو از شمال کشور موجب نفوذ تدریجی زبانه پر فشار و هوای خنک بر سواحل شمالی می شود و پیامد آن طی سه روز آینده در استان های ساحلی خزر بارش باران و گاهی رعد و برق خواهد بود.

به گزارش سیب موز وی با اشاره به اینکه از بعدازظهر سه شنبه 22 تیر، علاوه بر کاهش دما در نوار شمالی کشور، تشدید بارش و وزش باد شدید در استان های گیلان، مازندران و گلستان پیش بینی می شود، اظهار کرد: دریای خزر نیز از اواخر وقت امروز و روزهای سه شنبه و چهارشنبه مواج خواهد بود همچنین روز سه شنبه در استان های خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی نیز رگبار و ورعد و برق و وزش باد رخ خواهد داد.

مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی افزود: در ساعات بعدازظهر امروز و فردا (دوشنبه و سه شنبه 21 و 22 تیر) در برخی مناطق شمالی استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می شود. در روز دوشنبه با توجه به نفوذ جریانات خنک و مرطوب شمالی بر روی دریای خزر و همراهی آن با شرایط ناپایدار جوی در سواحل دریای خزر افزایش ابر، کاهش دما و رگبار و رعد وبرق و گاهی وزش باد شدید پیش بینی می شود.

به گفته وظیفه، شدت بارش از بعدازظهر دوشنبه تا صبح چهارشنبه در گیلان، مازندران، گلستان و از بعدازظهر سه شنبه تا روز چهارشنبه در خراسان شمالی است، لذا طی این مدت احتمال وقوع سیلاب و آب گرفتگی معابر عمومی در این مناطق وجود دارد. از اینرو توصیه می شود جهت جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی، اقدامات و آمادگی لازم همراه با اطلاع رسانی و توصیه های لازم به هم میهنان صورت گیرد.

افزایش غلظت گرد و غبار در تهران در روز آینده

وی در ادامه با بیان اینکه در سه روز آینده در شرق کشور به ویژه منطقه زابل وزش باد شدید و طوفان گرد و خاک پیش بینی می شود، اظهار کرد: شدت وزش باد در روز آینده بیش تر از امروز خواهد بود بنابراین غلظت گرد و غبار فردا در استان های قم، سمنان، مرکزی، جنوب تهران، البرز، قزوین و اصفهان افزایش می یابد که منجر به کاهش دید افقی می شود از اوارخ روز سه شنبه و اوایل روز چهارشنبه از غلظت آن کاسته خواهد شد.

به گفته وظیفه، طی امروز و فردا به دلیل وزش باد نسبتا شدید در کشور عراق و انتقال آن به نوار غربی ایران پدیده گرد و خاک برای استان های بوشهر، ایلام و خوزستان دور از انتظار نیست همچنین خلیج فارس امروز و شرق دریای عمان نیز در سه روز آینده مواج خواهند بود.

وی در مورد وضعیت هوای استان تهران در روزهای آینده اظهار کرد: آسمان تهران در روز سه شنبه 22 تیر، کمی ابری، در بعدازظهر وزش باد شدید، گاهی باد و گرد و خاک با حداکثر و حداقل دمای 37 و 24 درجه سانتیگراد و در روز چهارشنبه 23 تیر، کمی ابری گاهی وزش باد با حداکثر و حداقل دمای 35 و 25 درجه سانتیگراد پیش بینی می شود.

مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی با اشاره به اطلاعیه اخیر این سازمان گفت: از اواخر امروز و طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه 22 و 23 تیر، نفوذ توده هوای خنک و مرطوب شمالی به نوار شمالی کشور همراه با شرایط ناپایدار جوی موجب کاهش نسبی دما و بارش باران گاهی با رگبار و رعد و برق و صاعقه در استان های واقع در نوار شمالی کشور خواهد شد که از شامگاه سه شنبه تا صبح چهارشنبه به سبب تشدید بارش و رگبار و رعد و برق، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی در استان های ساحلی وجود دارد.

وی اظهار کرد: بر این اساس در روز دوشنبه 21 تیر، رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت در نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل و از اوایل شب در استان های گیلان، مازندران و گلستان و در روز سه شنبه 22 تیر، رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید در گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی پیش بینی می شود.

به گفته وظیفه، در روز چهارشنبه 23 تیر، رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید در گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی پیش بینی می شود، از این رو توصیه می شود اقدامات لازم جهت اطلاع رسانی برای ایجاد آمادگی و مقابله با حوادث احتمالی به عمل آید.