کلاهبرداری تلفنی سرهنگ قلابی

کلاهبرداری تلفنی سرهنگ قلابی

سیب موز: کلاهبرداری تلفنی سرهنگ قلابی سیب موز معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری مردی که با جعل عنوان سرهنگ نیروی انتظامی اقدام به کلاهبرداری از ده ها تن از شهروندان کرده بود، خبر داد.

به گزارش ایسنا، چندی پیش در پی طرح شکایت های متعدد مبنی بر اینکه شخصی در پوشش افسر ارشد نیروی انتظامی اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کرده است، پرونده ای در این خصوص در دادسرای ناحیه 33 تهران تشکیل و به دستور مقام قضایی دادسرای ناحیه 33 تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

به گزارش سیب موز با مراجعه تعدادی از شکات و مالباختگان به اداره سیزدهم پلیس آگاهی و بررسی اظهارات آنها مشخص شد که فردی حدودا 40 ساله با هویت مجعول سرهنگ ابراهیمی، ضمن معرفی خود به عنوان پرسنل پلیس راهور و ... مدعی شده که به واسطه ارتباطات کاری قادر است تا برای خودروی افراد متقاضی، کارت شناور طرح ترافیک یک ساله اخذ و یا نسبت به بخشودگی جریمه خودروها اقدام کند.

یکی از شکات در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: از طریق یکی از بستگان و به صورت تلفنی، با فردی به نام سرهنگ ابرهیمی آشنا شدم و او در تماس تلفنی مدعی شد که می تواند با ارتباطاتش در پلیس راهور نسبت به تهیه طرح ترافیک یک ساله اقدام کند، من هم برای خود و چند تن از آشنایان درخواست چند طرح ترافیک کردم و مجموعا مبلغ 9 میلیون و 200 هزار تومان به حسابش واریز کردم اما پس از گذشت مدت کوتاهی متوجه شدم که تمام اظهارات این شخص دروغ و کذب بوده است.

مالباخته ای دیگر نیز در اظهارات مشابه گفت: از طریق یکی از دوستانم با فردی به نام سرهنگ ابراهیمی آشنا شدم؛ قرار شد تا وی در ازای دریافت مبلغ دو میلیون تومان نسبت به تهبه طرح ترافیک شناور برای ماشین بنده اقدام کند و من هم طی فیش بانکی، مبلغ مذکور را به حسابش واریز کردم اما تاکنون به عناوین مختلف از دادن طرح ترافیک به من سر باز زده و آخرین بار نیز زمانیکه پیگیر طرح ترافیک خودرو شدم، او با تهدید گفت که در صورت تماس مجدد و ایجاد مزاحمت برای او اقدام قانونی مبنی بر توقیف خودروی من را انجام خواهد داد.

در بررسی اظهارات تمامی شکات و مالباختگام مشخص شد که هیچکدام از آنها تاکنون متهم پرونده را از نزدیک ملاقات نکرده و صرفا به طرح ادعای شخصی ناشناس تحت عنوان سرهنگ پلیس راهور اعتماد و مبالغ درخواستی وی را به حساب بانکی این شخص واریز کردند.

در ادامه رسیدگی به این پرونده و با بررسی دقیق تراکنش های مالی حساب متعلق به متهم - که آن هم با مشخصات مجعول در یکی از شعبات بانکی افتتاح حساب شده بود - و انجام دیگر اقدامات پلیسی، سرانجام کارآگاهان موفق به شناسایی هویت واقعی متهم به نام محمدجواد. ش 36 ساله شدند.

مخفیگاه محمدجواد در منطقه ازگل شناسایی، اما در تحقیقات نامحسوس پلیسی مشخص شد که وی از این محل نیز متواری شده است ؛ سرانجام با انجام اقدامات ویژه پلیسی و با وجود متواری بودن متهم، کارآگاهان موفق به شناسایی محل تردد وی در منطقه ازگل شده و در تاریخ بیستم خرداد ماه موفق به دستگیری متهم پرونده شدند.

با بهره گیری از اعترافات متهم، بررسی اسناد و مدارک بدست آمده و شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگان، مشخص شد که متهم با همین شیوه و شگرد اقدام به کلاهبرداری دسته جمعی از کارمندان ادارت دولتی و همچنین اتحادیه ها و اصناف بازار و ... نیز کرده است که با شناسایی ده ها مالباخته و بررسی تراکنش های مالی حساب های بانکی متعلق به متهم، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که متهم به همین شیوه و شگرد و به صرف معرفی خود تحت عنوان سرهنگ ابراهیمی، بیش از سه میلیارد ریال کلاهبرداری کرده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی پایتخت، سرهنگ کارآگاه محمدرضا ذاکر استقامتی ، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به شناسایی ده ها مالباخته و اعتراف صریح متهم به ده ها فقره کلاهبرداری به شیوه و شگرد فوق، قرار قانونی از سوی مقام قضایی صادر و متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی سایر جرایم ارتکابی و همچنین شکات و مالباختگان احتمالی در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی قرار گرفته است.