واردات ایران از آمریکا 2000درصد افزایش یافت

سیب موز واردات ایران از کشور آمریکا در 2 ماه ابتدای سال جاری 2هزار درصد (20برابر) در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و به ارزش 51میلیون و 349هزار دلار رسیده که بخش عمده آن مربوط به واردات دانه های روغنی است.

به گزارش تسنیم، میزان واردات کالا از آمریکا در 2ماهه ابتدای سال 95، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 8هزار و 281 درصد (80 برابر) ازلحاظ وزنی  و 2هزار درصد (20 برابر) ازلحاظ ارزشی، افزایش  یافته و آمریکا هفدهمین کشور عمده صادرکننده کالا به ایران شده است.

بنا بر آمار گمرک ایران درحالی در 2ماهه امسال 83هزار تن کالا  به کشور آمده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 991 تن بوده است.

بنابراین گزارش، بر اساس استعلام صورت گرفته از سوی گمرک ایران؛ دلیل این افزایش واردات از آمریکا ورود یک محموله بزرگ دانه های روغنی اعلام و  این موضوع توسط انجمن روغن کشی ایران نیز تأیید و عنوان شد؛ اخیراً یک کشتی 60هزار تنی دانه های روغنی سویا به ارزش 24 میلیون دلار  از کشور آمریکا به ایران آمده و به شرکت صنعتی بهپاک تحویل داده شده است.

به گزارش تسنیم، جدیدترین آمار منتشرشده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می دهد صادرات این کشور به ایران در چهارمین ماه سال جاری میلادی (فروردین) نسبت به مدت مشابه سال قبل، یک چهارم شده و به 6 میلیون دلار رسیده است، اما آمار ماه پنجم میلادی یعنی"می" برابر با اردیبهشت ماه شمسی، هنوز منتشر نشده که این امر نشان دهنده افزایش واردات در اردیبهشت ماه است.

یکی از دلایل تغییر مسیر واردات ایران به سمت آمریکا، سیل 2 ماه گذشته آرژانتین و از بین رفتن 5 تا 7 میلیون تن دانه های روغنی بوده که باعث شده است، بخشی از خریداران جهانی نیز به سمت آمریکا روند، اما باید اذغان داشت شرایط پسابرجام در این تغییر مسیر بی تأثیر نیست.

واردات ایران از آمریکا ۲۰۰۰درصد افزایش یافت

سیب موز: واردات ایران از آمریکا 2000درصد افزایش یافت