چرا تهرانی ها از زندگی شبانه محرومند؟!

چرا تهرانی ها از زندگی شبانه محرومند؟!

سیب موز: چرا تهرانی ها از زندگی شبانه محرومند؟! سیب موز حضور گسترده مردم در طرح اکران افطار تا سحر و استفاده از تمامی ظرفیت های فعال در سطح پایتخت توسط شهروندان ساکن تهران، بار دیگر این پرسش را پیش آورد که چرا زندگی شبانه در تهران احیاء نمی شود و این امکان که علاوه بر افزایش گردش اقتصادی، امنیت عمومی را نیز افزایش می دهد، جزو اولویت ها قرار نمی گیرد؟

به گزارش «تابناک»؛ در سال های اخیر برای جبران تعطیلی تقریبی سینماها در ایام ماه مبارک رمضان، طرح افطار تا سحر در پایتخت در نظر گرفته شد که مطابق با این طرح تماشاگران می توانند از سانس های سینما که پس از اذان مغرب تا پیش از اذان صبح برقرار است، استفاده کنند و بخشی از شب نشینی شان را در سالن های سینما سپری نمایند؛ اتفاقی که هم به بهره برداری سالم از زمان عموم مردم منجر می شود و هم اقتصاد سینما را رونق می بخشد.

به گزارش سیب موز در رمضانی که ایامی از آن سپری شده، حجم استقبال از طرح افطار تا سحر نسبت به سال های پیشین بسیار قابل توجه بوده و مشاهدات عینی و تصاویر ثبت شده از سینماها نشان می دهد سانس های سینما تا سحر مملو از تماشاگر است. سایر اماکنی که مجوز باز بودن در این ایام را یافته اند نیز با استقبال مشابهی مواجه هستند و طیف وسیعی از مردم، این ساعات خاص را برای تفریح انتخاب می کنند.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که گزارش های جدی از افزایش وقوع جرم با چنین طرح هایی گزارش نشده و علی رغم آنکه شب در تهران فضای متفاوتی حاکم است، وقایع گسترده ای به واسطه باز بودن سالن های سینما اتفاق نیافتاده و در واقع آرامش در شب هایی که سپری شده، همچون شب های رمضان سال های پیشین برقرار بوده است.

چرا تهرانی ها از زندگی شبانه محرومند؟! 2

با این اوصاف، مشخص نیست که چرا نباید در سایر ایام سال چنین امکانی برای عموم مردم برقرار باشد و چرا زندگی شبانه در کشورمان معنا پیدا نکرده است؟ در همین بستر، پایتخت ایران یکی از معدود ـ و به تعبیری ـ شاید تنها پایتخت بزرگ جهان با چنین وسعت جغرافیایی و جمعیتی است که فاقد زندگی شبانه است و از نیمه شب سایر ایام سال، کاملاً تعطیل می شود.

البته در کنار تعطیلی اجباری بزرگ ترین کلانشهر خاورمیانه در هر نیمه شب، به شکل غیررسمی زندگی شبانه، تفریح شبانه و حتی فرهنگ غیررسمی شب گردی برقرار است و حتی برخی چهره های سرشناس فرهنگی نیز در میان شبگردان هستند؛ چهره هایی که دوست ندارند از آنها نامی برده شود.

«تابناک» پیش از این درباره آنچه در شب های تهران می گذرد، اشاراتی نموده بود که حاوی نکاتی مهمی است. در چنین فضایی شاید مشهد تنها شهر ایران باشد که به معنای واقعی زندگی شبان دارد و به مدد و برکت حضور ثامن الحجج در آن دیار و زائرانی که شبانه روز به حرم مراجعه می کنند، این امکان فراهم شده تا چراغ های بسیاری از اماکن این شهر خاموش نباشد.

این اتفاق طبیعتاً در پایتخت به مراتب راحت تر قابل تحقق است، چرا که به هر حال بسترهای لازم فراهم تر از سایر شهرها است اما معمولاً به دلایلی نظیر عدم امکان برقراری صددرصد امنیت در شب، تقریباً هیچ نقطه ای از تهران باز نیست.