نخستین تحقیق و تفحص مجلس دهم کلید خورد

نخستین تحقیق و تفحص مجلس دهم کلید خورد

سیب موز: نخستین تحقیق و تفحص مجلس دهم کلید خورد سیب موز 5 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا را تهیه و تقدیم هیات رئیسه مجلس کردند.

به گزارش فارس این طرح در نشست امروز مجلس شورای اسلامی تقدیم هیأت رئیسه خانه ملت شده که سوال اصلی آن این است «چه اقداماتی جهت مبارزه هدفمند و تأثیرگذار با قاچاق کالا صورت پذیرفته است».

به گزارش سیب موز متن کامل درخواست تحقیق و تفحص که در اجرای ماده 189 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تهیه شده به شرح ذیل است:

عنوان تحقیق و تفحص:

بررسی روند مبارزه با قاچاق کالا

شرح:

پدیده قاچاق و قاچاق فروشی ضربه به اقتصاد، هویت ملی کشور و همه برنامه ریزی هاست. این از لحاظ شرعی، یک عمل ممنوع و حرام قطعی است چون موجب افساد است. «مقام معظم رهبری»

گسترش پدیده قاچاق و تأثیر مخرب آن در امر تولید و تجارت قانونی و سرمایه گذاری و اشتغال، خطر جدی و بزرگی است که باید با جدیت تمام با آن مبارزه هدفمند و تأثیرگذار کرد.

به همین منظور از سال 1381 ستاد مبارزه با قاچاق کالا با حضور دستگاه های ذی ربط تشکیل شده است و مسئولیت پیگیری و سازماندهی هدفمند با قاچاق کالا و ارز به این ستاد واگذار شده است.

مبارزه با قاچاق به صورت کارآمد و بنیانی، لزوم بکارگیری قوی ترین اشخاص در این مأموریت، تقویت دستگاه های ذی ربط، برخورد با قدرت با قاچاق سازمان یافته، لزوم برخورد جدی با قاچاقچیان بزرگی که با ده ها و صدها کانتینر، اشخاص قاچاق وارد کشور می کنند، رصد و پیگیری جنس قاچاق پیش از مبادی ورودی و محل عرضه آن در بازار، دقت و مراقبت تمام از آلوده شدن عناصر دست اندرکار این مبارزه به بیماری رشوه و امثال آن مواردی است که د این ستاد و مجموعه های دخیل در این امر انتظار می رود.

سوال اصلی تحقیق و تفحص:چه اقداماتی چهت مبارزه هدفمند و تأثیرگذار با قاچاق کالا صورت پذیرفته است؟

سوال فرعی تحقیق و تفحص:1- دستگاه های عضو ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارزش چه اقداماتی چهت جلوگیری از قاچاق کالا انجام داده آند؟

2- چرا با گذشت سال های طولانی تشکیل ستاد، آمار قاچاق کالا در سال های اخیر افزایش یافته است؟

3- نحوه هزینه کرد اعتبارات ستاد مبارزه با قاچاق کالا چگونه است؟

4-گمرک جمهوری اسلامی ایران و مبادی ورودی کشور چه اقداماتی در جلوگیری از بروز قاچاق انجام داده آند؟

5- چه اقداماتی جهت آشنایی افکار عمومی با مضرات قاچاق صورت پذیرفته و برای بکارگیری نیروهای مردمی چه برنامه ای دارید؟

نصرالله پژمان فر نماینده مشهد

حسن موسوی نماینده رباط کریم و بهارستان

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر و میمه

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد

سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان