حکم «جهرمی» اجرا شد

حکم «جهرمی» اجرا شد

سیب موز: حکم «جهرمی» اجرا شد سیب موز یک خبرگزاری تابناک - آگاه از مختومه شدن پرونده جهرمی با پرداخت جریمه 8 میلیون تومانی خبرداد.

به گزارش خبرگزاری موج شهریورماه سال 1390 بود که پرونده فساد 3 هزار میلیاردی رسانه ای شد. عذرخواهی محسنی اژه ای از مردم بعنوان عضو شورای پول و اعتبار، حذف برنامه گفتگوی ویژه خبری با پورمحمدی رئیس وقت سازمان بازرسی کل کشور، رد دعوت مصاحبه از سوی رئیس وقت بانک مرکزی نخستین حاشیه های رسیدگی به این پرونده فساد بزرگ بود.

به گزارش سیب موز اما این پرونده جنجالی زمانی جالب تر شد که حکم بازداشت خاوری رئیس وقت بانک ملی ایران صادر و در آذرماه سال 1390 قرارمجرمیت مدیرعامل وقت بانک صادرات ایران هم صادر شد.

رئیس قوه قضائیه در همان زمان گفت که این فساد در دولت رخ داده و کوتاه نمی آئیم اما محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت برای دولتش خط قرمز تعیین کرد. آیت الله صادق آملی لاریجانی در پاسخ به اظهارات احمدی نژاد گفت: گفتن خط قرمز توهم است. هر مسئولی در این پرونده دخیل باشد محاکمه می کنیم.

اما تمام این حرف و سخن ها بر سر فردی به نام مه آفرید خسروی بود که سکان هدایت این فساد بزرگ را از طریق شرکتهای صوری امیرمنصور آریا در دست داشت.

سرمایه آغازین "شرکت توسعه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا” در 28 خردادماه 1385 برابر با 50 میلیون تومان بوده که براساس صورتجلسه هیات مدیره همین شرکت در تاریخ 30 بهمن 87 به 20 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. شرکت توسعه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا در سال 89 در اقداماتی مشکوک توانست 94٫96 درصد از سهام ماشین سازی لرستان، 95٫2 درصد از سهام گروه صنعتی فولاد ایران، 95 درصد از سهام مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن (تراورس) و 39٫5 درصد از سهام فولاد اکسین خوزستان را خریداری کند.

در ادامه همین اقدامات مالی مشکوک، مه آفرید امیرخسروی در 15 مرداد 1390 بازداشت شد، که یکی دیگر از اتهامات وی، استفاده از تسهیلات 400 میلیارد تومانی از بانک ملی بود که ارائه این تسهیلات بدون وجود هیچ سند و وثیقه گذاری انجام گرفته ا بود.

در مورد این پرونده باید گفت که در ابتدا 32 متهم داشت که در ادامه تعداد متهمان به 39 نفر رسید و پس از 5 ماه در تاریخ 25 تیر آخرین جلسه دادگاه برگزار و سرانجام برای 39 متم این پرونده حکمی 1660 برگی صادرشد.

در این رای، مه آفرید خسروی، آقای بهداد بهزادی مشاور حقوقی مه آفرید، ایرج شجاعی مدیر مالی شرکت سرمایه گذاری امیر منصور آریا و آقای سعید کیانی رضا زاده رئیس شعبه بانک صادرات گروه ملی فولاد در پرونده فساد مالی بزرگ به اعدام، رد مال و جزای نقدی محکوم شدند. همچنین مه آفرید خسروی متهم ردیف اول پرونده به پرداخت یک چهارم عواید حاصل از پولشویی به میزان 25 هزار و 729 میلیون و 800 هزار ریال و پرداخت 28 هزار میلیارد و 554 میلیون ریال به بانک ها – معادل کل ال سی های پرونده محکوم شده است.

پس از فروش اموال مه آفرید خسروی و تسویه بدهی هایش حکم اعدام مه آفرید سحرگاه روز شنبه – سوم خردادماه 1393 – در محل زندان اوین اجرا شد اما خبری از اعدام سه متهم دیگر نشد و همچنان در زندان هستند.

اما پرونده سایر متهمان این فساد بزرگ که حدود 100 نفر می شوند همچنان در حال رسیدگی است. یکی از این متهمان مدیران بانک صادرات به ویژه جهرمی رئیس وقت بانک صادرات بود که خردادماه سال جاری بالاخره حکم جهرمی هم صادر شد.

یک خبرگزاری تابناک - آگاه در گفتگو با خبرنگار موج گفت: حکم جهرمی جریمه 8 میلیون تومانی بوده که پرداخت شد و جهرمی هم نسبت به این حکم اعتراضی نداشته و می توان گفت پرونده جهرمی مختومه شده است.