خانه های متروک در بیابان به نام مسکن مهر

خانه های متروک در بیابان به نام مسکن مهر

سیب موز: خانه های متروک در بیابان به نام مسکن مهر سیب موز تعداد واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر به 117 هزار واحد رسیده که عمده آنها دور از شهرها و بدون خدمات زیربنایی و حمل و نقل مناسب ساخته شده است.

به گزارش ایسنا در حالی که اواخر سال گذشته بیان شد تعداد مسکن مهر بدون متقاضی به 75 هزار واحد رسیده، در روزهای اخیر وزیر راه و شهرسازی این تعداد را 117 هزار واحد عنوان کرد؛ 117 هزار واحدی که عمدتا از مکان یابی نامناسب، نداشتن خطوط مواصلاتی و نبود انشعابات رنج می برند.

به گزارش سیب موز با این که یافتن مشتری برای این واحدها چندان آسان نیست، وزارت راه و شهرسازی در سال جاری با صدور بخشنامه ای شرایط محدودکننده آن را برداشت تا شاید بتواند افرادی را برای سکونت در خانه های بدون متقاضی مسکن مهر ترغیب کند. اما به نظر می رسد عمده کسانی که فاقد مسکن هستند و تمایل به خرید مسکن مهر بدون متقاضی دارند از فراهم کردن سهم آورده عاجزند. افرادی هم که قادر به پرداخت حداقل سهم آورده هستند دلشان نمی خواهد در بیابان ساکن شوند.

فرشید پورحاجت ـ کارشناس مسکن ـ در این خصوص می گوید: این که بدون ارایه خدمات و زیرساخت، در بیابان ساخت و ساز کنیم کار درستی نیست. مسکن، شهر و شهرک به عنوان یک موجود زنده احتیاج به تنفس دارد. مسکن، کالایی است که مردم باید در آن احساس آرامش، زندگی و طراوت کنند، لذا این مسائل باید در شهرسازی لحاظ شوند. جدا از زیرساخت های ضروری، ایجاد فضاهای آموزشی، فرهنگی و تفریحی نیز لازم است که این مسائل در مسکن مهر دیده شدند اما اجرا نشدند.

پس از آن که شالوده ی مسکن مهر در قالب بند "د" تبصره 6 قانون بودجه سال 1386 ریخته شد و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، به صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت، اقتصاد ایران روز به روز انحنای بیشتری با اصول علم اقتصاد یافت تا در ایستگاه ابرتورم 40.4 درصد متوقف شود.

تاثیر قابل توجه در ایجاد تورم 40.4 درصدی و رشد 61.6 درصدی پایه پولی کشور از سال های 1388 تا 1391 از اثرات مخربی بودند که مسکن مهر به عنوان مهم ترین سیاست مسکنی دولت های نهم و دهم به جا گذاشت. به همین منظور دولت یازدهم ضمن توقف سیاست های اجرای این طرح، به تکمیل واحدهای متعهد شده آن اکتفا کرد تا پس از پایان سال 1395 "مسکن اجتماعی" را در قالب "طرح جامع مسکن" جایگزین مسکن مهر کند.

اخیرا وزیر راه و شهر سازی در صحن علنی مجلس در مورد طرح مسکن مهر گفته است: طرح فاجعه آمیز مسکن مهر که بیش از صد هزار میلیارد تومان برای آن هزینه شد، تاثیری در 19 میلیون بدمسکن ایجاد نکرده است، علی رغم این حجم سرمایه گذاری ما با 19 میلیون بدمسکن مواجهیم بدین معنا که این افراد درحاشیه شهرها و یا مکان های نامناسب زندگی می کنند، اگر مسکن مهر یک سر سوزن مفید بو می توانست آثارش را در 19 میلیون بدمسکن ایجاد کند. البته ما پیش از این هم به خریداران مسکن مهر گفته ایم که نسبت به آنان متعهدیم و به تعهداتمان عمل می کنیم.عباس آخوندی با بیان اینکه دو میلیون و 215 هزار واحد حجم پروژه مسکن مهر بوده که البته 117 هزار واحد فاقد متقاضی است، تصریح کرد: حدود 49 هزار واحد از پروژه مسکن مهر در مکان هایی ساخته شده که دارای مشکلات حقوقی در دادگاه ها هستند، نازک کاری یک میلیون و 900 هزار واحد به اتمام رسیده است.

از سوی دیگر، به گفته کارشناسان چاپ 50 هزار میلیارد تومان پول بدون پشتوانه برای ساخت مسکن مهر شوک هایی را به سایر بخش های اقتصادی وارد کرد. تزریق چنین پولی به اقتصاد کشور که گفته می شود تا کنون بی سابقه بوده، نه تنها ارزش پول ملی را در مقابل دلار ضعیف کرد و آن را به یک سوم رساند بلکه تورم 40.4 درصدی را دامن زد. چاپ پول و انتشار آن در جامعه تقاضا برای کالاهای دیگر را بالا برد و از سوی دیگر عرضه را دچار مشکل کرد تا جایی که مسکن هم از این بلبشو بی نصیب نماند و یک بار دیگر در سال 1391 با جهش قیمت مواجه شد و برای سومین بار پس از انقلاب اسلامی (سال های 1368، 1386 و 1391) به رکود برخورد کرد.

ورود چشم بسته دولت های قبل به طرح مسکن مهر، مسوولان دولت یازدهم را به قدری از دخالت مستقیم در ساخت و ساز ترسانده که هنوز پس از گذشت حدود سه سال از روی کار آمدن دولت، خبری از اجرای طرح مسکن اجتماعی نیست؛ چرا که دولت قصد دارد پروژه مسکن اجتماعی را از محل برگشت تسهیلات مسکن مهر و سایر منابع بانکی در گردش اجرا کند.