پسر نوجوان ناجی دختر جوان شد

پسر نوجوان ناجی دختر جوان شد

سیب موز: پسر نوجوان ناجی دختر جوان شد سیب موز دیروز «روز نجات» بود؛ از ارتفاعات سبلان تا روستایی در اندیمشک خوزستان. از یک سو دانش آموزی ١5ساله که آموزش امداد و نجات دیده بود، دختری ١٨ ساله را از مرگ حتمی نجات داد و در سوی دیگر نیروهای امداد کوهستان، دو پسر جوان را پس از چهارساعت ستیز با مرگ در ارتفاعات سبلان، به زندگی بازگرداندند.

به گزارش اعتماد، علیرضا حسین زاده، دانش آموز ١5 ساله اندیمشک خوزستان، یکی از ناجیان دیروز بود که همراه خانواده اش برای زیارت مقبره امامزاده سیدعلی، به روستای چشمک خرم آباد رفته بود و موفق شد جان دختری ١٨ ساله را نجات دهد.

به گزارش سیب موز  علیرضا درباره حادثه گفته است: «در کنار تپه های منطقه دره سید نزدیک امام زاده مشغول قدم زدن بودم که دختر نوجوانی را با حالتی شبیه به قفل شدن روی زمین دیدم و پدر و مادرش روی سرش بودند. خودم را به آنها رساندم. می خواستم شرایطش را بررسی و کمک کنم اما پدرش چند دقیقه ای مخالفت کرد که با اصرار و پافشاری در نهایت اجازه داد عملیات احیا را شروع کنم.

نمی دانم علت این حالت مصدوم نیش زدگی بود یا مسمومیت اما مصدوم ضربان قلب و تنفس نداشت که بعد از دو دور ماساژ قلبی، تنفسش بازگشت ولی چون ضربان قلب نداشت ماساژ قلبی را ادامه دادم و بعد از حدود ٢٩ ماساژ به هوش آمد.»

علیرضا به لحظه بازگشت دختر ١٨ ساله به زندگی رسید و ادامه داد: «اول قدری ترسیده بودم و نگران بودم اگر این دختر زیر دستم بمیرد پدرش مرا رها نخواهد کرد اما نباید هول می کردم و با توکل به خدا تمام اقداماتی را که در طرح دادرس یاد گرفته بودم پیاده سازی کردم و وقتی مصدوم به هوش آمد هزار بار خدا را شکر کردم که توانسته بودم جان یک نفر را نجات بدهم.» علیرضای ١5 ساله، دانش آموز مدرسه شهید بابایی زاده اندیمشک، عملیات احیا را در «طرح دادرس» فرا گرفته است. طرحی که حسن ضیاءالدینی، مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش آن را با نام «دانش آموز آماده در روزهای سخت» معرفی کرده و گفته است که با هدف تحقق شعار «هر دانش آموز یک امدادگر» آموزش‎های لازم در محورهای ٨گانه به داوطلبان می کند و در سال جاری ٨٠٠٠ مدرسه در سراسر کشور مجری آن بوده اند.

همزمان با تلاش علیرضا برای نجات جان دختر جوان، کیلومترها آن سوتر و در ارتفاعات سبلان، تیم های امدادی مشکین شهر نیز از بوران گذشتند تا دو پسر ١٨ و ٢٠ ساله را که با مرگ در ستیز بودند نجات دهند.

بابک توحیدی، سرپرست گروه امداد کوهستان مشکین شهر به ایرنا گفت: «بامداد دوشنبه، با اطلاع از مفقود شدن دو کوهنورد جوان در یخچال شمالی سبلان، تیمی متشکل از هفت امدادگر زبده به محل اعزام شد. آنها پس از چهار ساعت جست وجو در کوهستان، موفق به پیدا کردن این دو کوهنورد ١٨ و ٢٠ ساله در یکی از مناطق صعب العبور شدند و آنها را که در لبه یخچال اصلی زمین گرفتار شده بودند، با انجام عملیات فنی از جمله راپل نجات دادند.»

توحیدی به شرایط دو پسر جوان هنگام رسیدن نیروهای امدادی اشاره کرد و افزود: «یکی از کوهنوردان دچار برف کوری (نابینایی مقطعی در کوهستان به دلیل تشعشعات ماوراء بنفش) و دیگری دچار عارضه تخلیه انرژی شده بود که با انجام اقدامات ابتدایی پزشکی سلامت نسبی خود را به دست آوردند. آنها که اهل اهر هستند، صبح دیروز در یکی از بیمارستان های مشکین شهر بستری شدند.»