چرا خودروسازان قراردادهای خارجی را رو نمی کنند؟

چرا خودروسازان قراردادهای خارجی را رو نمی کنند؟

سیب موز: چرا خودروسازان قراردادهای خارجی را رو نمی کنند؟ سیب موز ایران خودرو و سایپا و نه پژو و سیتروئن، هیچ کدام میلی به افشای جزئیات قراردادهای مربوطه ندارن .

به گزار دنیای اقتصاد، خودروسازان ایرانی در حالی با پژو قرارداد بسته و در آستانه شراکتی جدید با سیتروئن نیز قرار دارند که از نظر برخی منتقدان، حضور این دو شرکت فرانسوی در «جاده مخصوص»، سبب تعطیل شدن طراحی و تولید داخلی خواهد شد.

به گزارش سیب موز هرچند عملکرد گذشته پژو و سیتروئن در ایران چندان قابل دفاع نیست، با این حال نمی توان از حالا و با توجه به محرمانه بودن مفاد قرارداد با این دو خودروساز فرانسوی، نظر قطعی در مورد آینده شراکت آنها با شرکت های خودروساز داخلی داد. نه ایران خودرو و سایپا و نه پژو و سیتروئن، هیچ کدام میلی به افشای جزئیات قراردادهای مربوطه ندارند و این موضوع در روند عقد قراردادهای صنعت خودرو جهان طبیعی بوده و مرسوم است.

با این حساب، وقتی اطلاعات چندانی در مورد نحوه شراکت پژو با ایران خودرو و سایپا با سیتروئن در دست نیست و اتفاقا منتقدان نیز به این موضوع معترض هستند؛ بنابراین امکان پیش بینی دقیق از آینده شراکت جدید خودروسازان فرانسوی و ایرانی وجود ندارد. نکته دیگری که منتقدان دست روی آن گذاشته اند، فراموش شدن طراحی و تولید داخل به دلیل حضور امثال پژو و سیتروئن در خودروسازی کشور است.

در باب این انتقاد، دو نکته وجود دارد؛ اول اینکه صنعت خودرو ایران به تنهایی و بدون کمک خارجی ها، توان چندانی برای طراحی و تولید محصولات به روز و دارای کیفیت و قیمت مناسب ندارد؛ بنابراین وجود یک همکار خارجی معتبر ضروری است. تردیدی نیست که طراحی و تولید خودروهای جدید و قابل قبول، نیاز به تکنولوژی و دانش روز دنیا دارد و از همین رو نمی توان بدون کمک طراحان و برندهای معتبر دنیا، از این مسیر سخت و پر پیچ و خم عبور کرد. نکته دوم نیز اینجاست که اگرچه این همکار خارجی الزاما نباید پژو یا سیتروئن باشد اما در شرایط فعلی تنها این دو شرکت به همراه رنو، برای حضور در صنعت و بازار خودرو ایران جدی هستند. هرچند نام شرکت هایی مانند فیات و فولکس واگن نیز برای آمدن به ایران بر سر زبان ها افتاده، با این حال آنها نشان داده اند به این راحتی ها به جاده مخصوص نخواهند آمد.