رشته های فراوان هنری به دلیل نبود حمایت از بین رفت

رشته های فراوان هنری به دلیل نبود حمایت از بین رفت

سیب موز: رشته های فراوان هنری به دلیل نبود حمایت از بین رفت سیب موز نصرالله پژمان فر در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه امروزه ضعف های زیادی در حوزه صنایع دستی و حمایت از افراد فعال در این زمینه وجود دارد، گفت: رشته های فراوان هنری در کشورمان وجود داشت که به دلیل حمایت نشدن از بین رفته و دیگر کسی به این رشته ها اشراف ندارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم حمایت و توجه نسبت به موضوعات پیرامونی حوزه صنایع دستی مانند حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی باعث شده مجموعه های فعال در این عرصه با آسیب های فراوانی مواجه شوند، اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود، دیگر نسل آینده انگیزه ای برای ادامه مسیر پدران خود در این زمینه ندارند.

به گزارش سیب موز وی ضمن تاکید بر اینکه بر اساس شرایط موجود در این حوزه، طرح «حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی» در مجلس نهم مطرح و پیگیری شد، افزود: این طرح 16 ماده ای برای حل مشکلات استادان صنایع دستی تدوین شده بود ولی از آنجا که زمان لازم برای تصویب در مجلس نهم فراهم نشد، برای بررسی به مجلس دهم موکول شد.

پژمان فر تصریح کرد: این طرح باید یکبار دیگر مسیر خود را طی کند و از ابتدا در کمیسیون ها بررسی شود؛ از این رو جمعی از نمایندگان باید آن را مجددا مطرح کنند و سپس به هیات رئیسه ارائه شود و پس از تایید طرح مذکور به کمیسیون های اصلی و فرعی ارجاع داده خواهد شد تا بتوان با اضافه کردن موضوعات بیشتری از افراد فعال در این عرصه حمایت بیشتری انجام شود.

وی ضمن بیان اینکه حل مشکلات بیمه استادان صنایع دستی، فراهم شدن زمینه شرکت استادکاران در نمایشگاه های خارجی و افزایش شأن اجتماعی فعالان صنایع دستی از جمله مواردی است که باید به آنها بیشتر توجه شود، ادامه داد: امیدواریم مسئولان مقداری فعال تر و جدی تر به مسائل و مشکلات در این عرصه بپردازند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه اعضای فراکسیون «میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد» نیز می توانند در جلسات خود نسبت به رفع مشکلات و کمبودها در این زمینه  بپردازند، خاطرنشان کرد: بهره مندی از مزایای اجتماعی بیشتر نیاز اصلی فعالان در حوزه صنایع دستی است.