ادامه واکنش ها به واقعه اورلاندو/ افزایش مخالفت با فروش سلاح های آلمانی به عربستان

ادامه واکنش ها به واقعه اورلاندو/ افزایش مخالفت با فروش سلاح های آلمانی به عربست

سیب موز: ادامه واکنش ها به واقعه اورلاندو/ افزایش مخالفت با فروش سلاح های آلمانی به عربستان سیب موز اظهارات جدید باراک اوباما درباره واقعه تروریستی اورلاندو، اظهارات کلینتون درباره نحوه برخورد با افراط گرایی، بررسی تأثیرات احتمالی واقعه اورلاندو بر مسلمانان، افزایش مخالفت ها با فروش سلاح های آلمانی به عربستان، افزایش حمایت انگلیسی ها از خروج از اتحادیه اروپا و دلیل ترک مراسم تدفین محمدعلی کلی از سوی اردوغان، از جمله مهمترین موضوعاتی است که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است.

ادامه واکنش ها به واقعه اورلاندو/ افزایش مخالفت با فروش سلاح های آلمانی به عربست 2

به گزارش «تابناک»، با گذشت دو روز از واقعه تروریستی اورلاندو، همچنان بخش مهمی از مطالب مطبوعات و رسانه های بین المللی به این موضوع اختصاص دارد. پایگاه اینترنتی «پولیتیکو» اظهارات رئیس جمهور آمریکا را در این زمینه بازتاب داده که گفته هیچ مدرکی دال بر ارتباط حمله تروریستی به باشگاه شبانه همجنس گرایان در اورلاندو با یک توطئه تروریستی بزرگ وجود ندارد. اوباما پس از نشست با مقامات امنیت ملی آمریکا، به خبرنگاران گفت، به نظر می رسد، عمر متین، عامل این حادثه، از اطلاع رسانی تندورها در اینترنت الهام گرفته بود و این حادثه نشان دهنده وجود افراط گرایی داخلی است. وی افزوده: «از آنجا که در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد متین از داعش در خارج دستور گرفته بود، به نظر می رسد این حادثه شبیه آن چیزی است در سان برناردینو شاهد بودیم». وی همچنین بر کنترل سلاح و تروریسم در آمریکا تأکید کرد و گفت «ما باید سازمان های تروریستی را نابود کنیم».

ادامه واکنش ها به واقعه اورلاندو/ افزایش مخالفت با فروش سلاح های آلمانی به عربست 3

خبرگزاری فرانسه اظهارات هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را درباره واقعه اخیر بازتاب داده است. کلینتون در جریان کمپین انتخاباتی خود در کلیولند در ایالت اوهایو، به حمله روز یکشنبه در اورلاندو اشاره کرد و گفت که تهدید جهادی های اسلام گرا قابل تحمل نیست، بلکه باید شکست داده شود. وی تأکید کرد که آمریکا باید به حل مشکلات سیاسی که منجر به استخدام نیرو توسط داعش می شود، کمک کند. وی با اشاره به گسترش هراس از پاریس و بروکسل تا آمریکا اظهار داشت: «ما باید همچون دشمنانمان انعطاف پذیر باشیم». وزیر خارجه سابق آمریکا گفت: «ما باید جهادی ها را در همه جای جهان تعقیب کنیم. برای این کار باید با شرکای خود همکاری کرده و ائتلاف های خود را قدرت بخشیم. ما باید نهادهای اطلاعاتی و امنیتی خود را که پاسخگوی اول در مقابله با این تهدید محسوب می شوند، تقویت کنیم».

ادامه واکنش ها به واقعه اورلاندو/ افزایش مخالفت با فروش سلاح های آلمانی به عربست 4

در همین راستا، روزنامه «رای الیوم» در مطلبی ضمن تحلیل واقعه اورلاندو، این واقعه را سبب تشدید روند اسلام هراسی و همچنین فرصتی برای سیاستمداران تندرو در آمریکا دانسته است. با توجه به خونین بودن این حادثه و احتمال انگیزه های اسلام گرایی افراطی از سوی عمر متین، عامل این حمله، باید در انتظار این بود که تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را سخت تحت تاثیر قرار دهد به ویژه اینکه دونالد ترامپ بهره برداری از این حادثه را کلید زده است. اکنون رویکرد اسلام گرایی عامل این حمله، تمام مسائل دیگر را تحت الشعاع قرار داده است و آنچه نگرانی ها را دو چندان می کند، این است که خبرگزاری رویترز اعلام کرد داعش عکس های شخصی به نام عمر متین را منتشر کرده است و البته این  احتمال وجود دارد که این اقدام در چارچوب اقدامات مبالغه آمیز این گروه که در عراق و سوریه در محاصره به سر می برد، قرار داشته باشد.

ادامه واکنش ها به واقعه اورلاندو/ افزایش مخالفت با فروش سلاح های آلمانی به عربست 5

در میان دیگر موضوعات، افزایش مخالفت ها با فروش سلاح توسط آلمان به عربستان سعودی، مورد توجه سایت شبکه خبری «دویچه وله» قرار گرفته است. در این مطلب اشاره شده که آلمان در سال 2015 در جایگاه سومین صادرکننده تسلیحات در جهان قرار داشته است. مشتری نزدیک به یک سوم (29 درصد) تجهیزات نظامی صادر شده از آلمان، کشورهای عربستان سعودی، الجزایر، مصر و قطر بوده اند که هر یک به نوعی درگیر بحران های منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هستند. صنایع نظامی آلمان در سال گذشته میلادی حدود 4 میلیارد و 780 میلیون دلار جنگ افزار صادر کرده اند. در این میان، فروش سلاح و تجهیزات نظامی آلمان به کشورهای نقض کننده حقوق بشر و حکومت هایی که به اعمال سیاست های سرکوبگرانه در داخل و خارج متهم هستند، همواره دولت را با چالش و واکنش های تند روبرو کرده است.

ادامه واکنش ها به واقعه اورلاندو/ افزایش مخالفت با فروش سلاح های آلمانی به عربست 6

نتایج جدیدترین نظرسنجی ها درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، موضوعی است که روزنامه «تایمز» به آن پرداخته است. براساس نتایج نظرسنجی موسسه «یوگو» که به سفارش روزنامه تایمز صورت گرفته و روز سه شنبه در این روزنامه منتشر شد، 46 درصد از کسانی که در این نظرسنجی شرکت داشته اند، از برگزیت (جدایی از اتحادیه اروپا) حمایت کرده اند که نسبت به نظرسنجی قبلی این موسسه در اواخر هفته گذشته، 3 درصد افزایش نشان می دهد. بر اساس نتایج یادشده، تنها 39 درصد از کسانی که در نظرسنجی موسسه یوگو شرکت کرده اند، از ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا حمایت کرده اند. نتایج نظرسنجی موسسه یوگو مؤید آن است که یازده درصد از مردم انگلیس هنوز مردد هستند و 4 درصدشان قصد دادن رای در همه پرسی در پیش رو ندارند. زنان و افرادی در رده سنی بین 25 تا 49 سال، احتمال بیشتری دارد که از ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا حمایت کنند.

ادامه واکنش ها به واقعه اورلاندو/ افزایش مخالفت با فروش سلاح های آلمانی به عربست 7

در نهایت، در میان دیگر مطالب، روزنامه «حریت» دلیل ترک مراسم تدفین محمدعلی کلی توسط رئیس جمهور ترکیه را بیان کرده است. رجب طیب اردوغان به منظور توجیه گزارش ها در خصوص قهر کردنش از مراسم تدفین محمد علی، بوکسور مشهور آمریکایی و کوتاه کردن سفرش به آمریکا گفت آن لحظه به این نتیجه رسیدم که مراسم تدفین بدون رعایت جوانب مذهبی برگزار می شود و لزومی ندارد تا زمان تدفین در مراسم بمانم. وی افزود، از آنجا که به نام رهبران سیاسی حاضر در این مراسم اشاره ای نشده بود هیچ امکانی برای تدارک مذاکرات دو جانبه با سیاستمداران کشورهای دیگر نیز وجود نداشت. اردوغان گفت: «آن لحظه فکر کردیم با توجه به اینکه کشور در دوره ای حساس به سر می برد، کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و تصمیم گرفتیم همان روز پنجشنبه برگردیم و منتظر جمعه نمانیم».