درآمد 2.7تریلیون دلاری شرکت های دانشگاهی آمریکا

درآمد ۲.۷تریلیون دلاری شرکت های دانشگاهی آمریکا

سیب موز: درآمد 2.7تریلیون دلاری شرکت های دانشگاهی آمریکا سیب موز رییس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز با اشاره به ارتباط دانشگاه با صنعت در دانشگاه های آمریکا گفت: دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد از موسسان شرکتهای بزرگی چون «گوگل»، «اسنپ چت» و «هیولت پاکارد» هستند و درآمد سالانه شرکتهایی که توسط فارغ التحصیلان این دانشگاه تاسیس شده اند، 2.7 تریلیون دلار است.

دکتر جعفر مهراد در گفت وگو با خبرنگار علمی ایسنا، تحصیل در دانشگاه های آمریکا را فراگیر و عمومی دانست و افزود: تعداد بهترین دانشگاه ها و کالج های این کشور بالغ بر 150 دانشگاه است که این امر برای داوطلبان ورود به این دانشگاه ها، فرصت مناسبی را فراهم کرده است.

به گزارش سیب موز وی با بیان این که تقریبا نام همه ایالات این کشور در فهرست برترین دانشگاه های آمریکا درج شده است، اضافه کرد: در کل تعداد 128 شهر کشور آمریکا در فهرست بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارد.

به گفته مهراد، کالیفرنیا با 14 دانشگاه، نیویورک با 12 دانشگاه و تگزاس با 8 دانشگاه نسبت به سایر ایالت های این کشور بیشترین دانشگاه های برتر را در خود جای داده اند و در میان شهرهای این کشور، 4 دانشگاه واشنگتن DC نسبت به سایر دانشگاه های سایر شهرهای آمریکا برتری دارند.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز، شهرهای فیلادلفیا در پنسیلوانیا واقع در نیویورک، آتلانتا، جورجیا و شیکاگو را از جمله شهرهای آمریکا نام برد که هر کدام در این رتبه بندی دارای 3 دانشگاه برتر هستند.

وی با تاکید بر این که در میان 5 دانشگاه برتر ایالات متحده آمریکا، انستیتو فناوری کالیفرنیا در صدر جدول قرار دارد، گفت: در این موسسه 2 هزار و 243 دانشجو تحصیل می کنند که تعداد بی شماری فارغ التحصیل موفق از جمله 34 برنده نوبل، 6 برنده جایزه تورینگ، 5 برنده مدال و تعدادی برنده جوایز ملی دارد.

این چهره ماندگار علمی کشور با تاکید بر این که از میان 6 دانشکده موثر این موسسه توجه به علوم و فناوری قابل تامل است، افزود: این موسسه در میان 5 دانشگاه برتر آمریکا در رشته های مهندسی و فنی رتبه دوم، در علوم طبیعی رتبه اول و در علوم زیستی رتبه 16 را به خود اختصاص داده است.

مهراد، دانشگاه استنفورد در پالوآلتو در نزدیکی سیلیکون ولی را از دیگر دانشگاه های برتر آمریکا دانست که نقش برجسته ای در توسعه صنایع پیشرفته در این منطقه دارد و خاطر نشان کرد: بسیاری از استادان، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد از موسسان شرکتهای فناورانه و شرکت های استارتاپ از جمله «گوگل»، «اسنپ چت» و «هیولت پاکارد» هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با اشاره به ارتباط صنعت و دانشگاه در آمریکا یادآور شد: در مجموع شرکتهایی که توسط فارغ التحصیلان دانشگاه استنفورد تاسیس شده اند، هر سال 2.7 تریلیون دلار درآمد دارند؛ این در حالی است که در این دانشگاه 15 هزار و 596 دانشجو مشغول به تحصیل هستند و بسیاری از آنها در محیط دانشگاه زندگی می کنند و 22 درصد آنها  نیز دانشجویان بین المللی هستند.

وی اضافه کرد: از میان متقاضیان ورود به این دانشگاه تنها 5 درصد پذیرش می شوند.

مهراد، انستیتو فناوری ماساچوست را رقیب جدی انستیتو فناوری کالیفرنیا دانست و اظهار کرد: انستیتو فناوری ماساچوست دانشگاهی کارآفرین است که بسیاری از فارغ التحصیلان آن از بنیانگذاران شرکتهای های بزرگ مانند اینتل و دراپ باکس هستند.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز ادامه داد: معمولا در این دانشگاه درس های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی از هم تفکیک شده نیستند و بسیاری از درس ها را می توان در سطوح تحصیلی مختلف سپری کرد.

وی با تاکید بر این که از میان کل متقاضیان ورود به این انستیتو تنها 8 درصد پذیرش می شوند، گفت: برنامه های مهندسی و علوم کامپیوتر این دانشگاه در میان دانشجویان کارشناسی بیشترین دانشجوی متقاضی را دارد.

مهراد با بیان این که تقریبا 33 درصد از 11 هزار دانشجوی این دانشگاه را دانشجویان بین المللی از 154 کشور جهان تشکیل می دهند، اظهار کرد: در میان فارغ التحصیلان مشهور انستیتو فناوری ماساچوست می توان به «باز آلدرین» فضانورد، «کوفی عنان» دبیرکل سابق سازمان ملل متحد و «ریچارد فیمن» (Richard Feynman) فیزیکدان نامی اشاره کرد.

وی دانشگاه هاروارد را از نظر شهرت و اعتبار بهترین دانشگاه دنیا معرفی کرد و افزود: این دانشگاه در سال 1636 تاسیس شد و قدیمی ترین دانشگاه آمریکا به شمار می رود. این دانشکاه دارای 20 هزار و 150 دانشجو است که یک چهارم دانشجویان آن را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

مهراد، نظام کتابخانه ای این دانشگاه متشکل از 79 کتابخانه را بزرگترین نظام کتابخانه دنیا توصیف کرد و گفت: در میان فارغ التحصیلان دانشگاه هاروارد نام 8 رییس جمهور، 150 برنده جایزه نوبل، 13 برنده جایزه تورینگ و 62 میلیاردر در قید حیات درج شده است.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز خاطر نشان کرد: برخلاف سایر دانشگاه های ممتاز، دانشگاه هاروارد در رشته های هنر و علوم انسانی مانند علوم مهندسی برتر است، به گونه ای که در رتبه بندی تایمز در سال 2016 این دانشگاه در رشته های موضوعی هنر و علوم انسانی رتبه دوم جهان را از آن خود کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با تاکید بر این که دانشگاه پرینستون مانند دانشگاه هاروارد مشهور است، افزود: این دانشگاه تاریخ 200 ساله دارد و در حدود 8 هزار دانشجو در آن تحصیل می کنند، ضمن آن که بیش از یک چهارم دانشجویان آن را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

مهراد با بیان این که تمام دانشجویان این دانشگاه به عنوان بخشی از فعالیت های علمی ملزم به انتخاب پژوهش های مستقل هستند، تصریح کرد: حتی برخی از دانشجویان ملزم به گذراندن آزاد زبان ‎های خارجی هستند.

وی فرایند پذیرش دانشجو در این دانشگاه را بسیار گزینشی دانست و اظهار کرد: در میان فارغ التحصیلان این دانشگاه می توان نام رؤسای جمهور، فضانوردان و بازرگانان بسیار موفق را مشاهده کرد، ضمن آن که افرادی چون ریچارد فیمن فیزیکدان، «جان ناش» و «آلن تورینگ» ریاضیدانان نامی تحصیلات خود را در این دانشگاه به پایان رساندند.

مهراد یادآور شد: پس از این 5 دانشگاه نامی، دانشگاه‎های شیکاگو، جانز هاپکینز، ییل، برکلی و کلمبیا به ترتیب در رتبه های ششم تا دهم قرار دارند و دانشگاه های  UCLAدر ایالت کالیفرنیای پنسیلوانیا، کورنل در ایالت نیویورک، دوک در ایالت کارولینای شمالی، میشیگان و کارنگی ملون در پنسیلوانیا در رتبه های 11 تا 15 هستند.