تنگنای اعتباری مانع افزایش رشد اقتصادی

تنگنای اعتباری مانع افزایش رشد اقتصادی

سیب موز: تنگنای اعتباری مانع افزایش رشد اقتصادی سیب موز وزیر اقتصاد با بیان اینکه نرخ سود بالای بانکی به نفع هیچکس، حتی بانک ها نیست، گفت: بنابراین خود بانک ها هم باید کمک کنند تا نرخ سود کاهش یابد.

به گزارش فارس، علی طیب نیا در حاشیه جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران، اظهارداشت: یکی از برنامه های دولت در سال جاری نهادینه کردن رشد اقتصادی است و امیدواریم امسال به رشد 5 درصدی اقتصاد دست یابیم.

به گزارش سیب موز وی با بیان اینکه یکی از مسائلی که ما را در فرایند رشد اقتصادی با مشکل مواجه کرده، تنگنای اعتباری است، افزود: منظور از تنگنای اعتباری سه مسئله بالا بودن نرخ سود بانکی، میزان عرضه اندک تسهیلات و انحراف نقدینگی است.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: بنابراین هم به دنبال این هستیم که منابع بانکی را افزایش دهیم و هم نرخ سود بانکی را به نرخ مناسب که تولید هم بتواند با آن کار کند، هدایت کنیم و هم منابع را به سمت بخش واقعی اقتصاد انتقال دهیم.

وی با بیان اینکه نرخ مناسب نرخی است که فاصله منطقی با تورم داشته باشد، گفت: در حال حاضر تورم از بالای 40 درصد به نزدیک 10 درصد رسیده و پیش بینی می کنیم تا یکی دو ماه آینده تورم تک رقمی شود. به طور طبیعی باید نرخ سود سپرده و تسهیلات با نرخ تورم یک فاصله 2-3 واحد یا حداکثر 4 درصد داشته باشد.

طیب نیا افزود:خود بانک ها از سودهای بالایی که پرداخت می کنند کاملا ناراضی هستند زیرا وقتی نرخ سود تسهیلات بالا باشد مطالبات بانک ها غیرجاری می شود و اگر نرخ سود سپرده بالا باشد، هزینه تجهیز منابع را افزایش می دهد. بنابراین خود بانک ها هم باید کمک کنند تا نرخ سود کاهش یابد.