ضرورت اراده سیاسی آمریکا برای اجرای برجام

ضرورت اراده سیاسی آمریکا برای اجرای برجام

سیب موز: ضرورت اراده سیاسی آمریکا برای اجرای برجام سیب موز وزیر خارجه کشورمان ضمن قدردانی از نروژ در اجرای بخشی از توافق برجام، بر اراده سیاسی واشنگتن برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک تأکید کرد.

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که بامداد امروز (دوشنبه) به منظور انجام سفری دو روزه وارد اسلو پایتخت نروژ شد، بعدازظهر امروز در همایش برجام و فرصت های جدید همکاری ایران و نروژ در اسلو طی سخنانی ضمن محکوم کردن حادثه شب گذشته در اورلاندای آمریکا، عنوان کرد: لازم است همه به خاطر داشته باشیم خدای بخشنده و مهربان را در این زمانه ای که اتفاقات شومی همچون حادثه دیروز آمریکا که همه ما آن را محکوم می کنیم، اتفاق می افتد.

به گزارش سیب موز وی ضمن قدردانی از نقش نروژ در اجرای بخشی از توافق برجام و تبادل همزمان اورانیوم طبیعی و غنی شده عنوان کرد: برجام نمونه گفت و گوی سازنده به جای اقدامات مخربی است که اکنون منطقه ما درگیر آن است. عناصر زیادی در برجام هست که نه تنها در روابط ایران و نروژ که در تحولات منطقه و جهان قابل بهره برداری است.

ظریف ادامه داد: اولین نکته، درک درست از جهانی شدن است. امنیت و فقدان امنیت، پیشرفت و فقر همه با هم هستند. همه ما در یک کشتی به نام دنیا که در حال کوچک تر شدن است قرار داریم، یا با هم نجات می یابیم یا با هم غرق می شویم. احساسات، هم جهانی شده، سرایت بیماری ها در سطح جهانی هم در کمترین زمان ممکن اتفاق می افتد و این هم نشان می دهد که امنیت غیرقابل تفکیک است.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: نکته بعدی این است که درک کردیم سود در برابر زیان دیگری محقق نخواهد شد، بازی با حاصل جمع صفر نداریم، یا منفی است یا مثبت. یا هر دو طرف می بازند به نسبت متفاوت، یا می برند.

وی با طرح مثالی عنوان کرد: در سال 2002 رشد اقتصادی مثبت 7 درصد با هیچ سانتریفیوژ داشتیم. آمریکا موضع حداکثری برای غنی سازی صفر داشت، ده سال بعد 19 هزار سانتریفیوژ و منفی 7 درصد رشد داشتیم. این درس همه جا از جمله در روابط ما و نروژ قابل اعمال است.وزیر خارجه گفت: پایداری موافقتنامه ها مستلزم منفعت متقابل است. تعهد متقابل به اجرای توافق، ضامن تدوام و بازگشت ناپذیری آن است. تردید روانشناختی بانک ها برای ارتباط بانکی با ایران را می دانیم و معتقدیم تلاش بیشتر آمریکا در جهت حل این مشکل ضروری است، اما مسائل به جلو می رود، اگرچه نیاز به صبر و اراده سیاسی به ویژه از طرف آمریکا است.به گزارش فارس، ظریف ادامه داد: درس دیگر اتکا به مردم خودمان است، سال ها به ما فشار عظیمی وارد آمد نامش را تحریم های فلج کننده گذاشتند. تاریخچه تحریم ها نشان می دهد برای نیل به خط مشی خاص، اعمال شده است. مردم ما به جای تسلیم در برابر تحریم ها صندوق های رای را انتخاب و آقای روحانی را انتخاب کردند. این امر به ما امکان تعامل و مذاکره با 1+5 را داد. مردم از تحریم رنج بردند اما این دلیل انتخاب تعامل از سوی مردم نبود، علت این انتخاب، رفع ایران هراسی و ارائه چهره صحیح از جامعه ایرانی بود. در شرایطی که ایدئولوژی های نفرت افکن به نام اسلام منتشر شده و امروز تبعات آن را در جنایات داعش می بینیم.وی با بیان اینکه قدرت مردم مان را امروز در رصد فزاینده توان اقتصادی مردم می بینیم، خاطرنشان کرد: جوانان اکنون در حوزه های مختلف، پیشرفت های شگفت انگیزی کردند. آنها جامعه ای باثبات و ایمن را درست کردند، نمی خواهم بگویم جزیره ای امن در دریای بی ثباتیم؛ زیرا معتقدم امنیت به هم متصل و مرتبط است.ظریف با ذکر این نکته که ما در برابر فشار جنگ و تحریم مقاومت کردیم، اظهار داشت: ما هشت سال با صدام جنگ کردیم در جنگی که تقریبا همه به صدام کمک کردند.وی در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: ما از نظر تعداد فارغ التحصیلان مهندسی، پنجمین کشور جهان هستیم. 950 هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاهی داریم، این یک مزیت بزرگ و در عین حال بار بزرگی بر دوش دولت برای تامین اشتغال آنها است.به گزارش فارس، وزیر خارجه با بیان اینکه امنیت ما بر خلاف اعتقاد همسایگان بر اساس خوداتکایی بومی است نه تسلیحات و امکانات خریداری شده از خارج، عنوان کرد: این البته به معنای انقطاع از دنیا نیست، اقتصاد مقاومتی که برخی آن را غلط تعبیر و تفسیر می کنند؛ یعنی تکیه بر منابع قدرت داخلی و مردم خودمان؛ ولی این امتیازی برای تعامل با دنیا است.وی در ادامه همکاری در نفت و گاز تا شیلات و صید و فناوری سبز، کشتیرانی، بیمه و بانکداری و... را از جمله زمینه های همکاری با نروژ خواند و افزود: امسال 5 درصد رشد اقتصادی داریم، تورم 45 درصدی به 10 درصد کاهش یافته و رشد اقتصادی از منفی 7 به بعلاوه سه در سال گذشته رسیده است.ظریف افزود: همه اینها نشان دهنده وجود امکان هایی در کنار رفع تحریم ها برای گسترش همکاری های دو کشور است.

وزیر خارجه خطاب به حاضران گفت: به شما اطمینان می دهم که ایران شریک قابل اعتماد و متعهدی است.وی در پایان به اوضاع منطقه اشاره کرد و افزود: تروریسم در خاورمیانه و سوریه مرز نمی شناسد و از این موضوع البته فردا در اسلو فروم بیشتر خواهم گفت.