عده ای درصدد تغییر مسیر انتخابات هستند

عده ای درصدد تغییر مسیر انتخابات هستند

سیب موز: عده ای درصدد تغییر مسیر انتخابات هستند سیب موز وزیر اقتصاد و دارایی گفت: عده ای در حال تلاش برای تغییر دادن جهت مسیر انتخابات ریاست جمهوری هستند.

وزیر اقتصاد و دارایی اظهار کرد: انتخابات ریاست جمهوری اکنون چند ماه است که آغاز شده و عده ای در حال تلاش برای تغییر دادن جهت مسیر انتخابات هستند.

به گزارش سیب موز به گزارش ایسنا، وزیر اقتصاد و دارایی که بعد از ظهر امروز دوشنبه 24 خرداد در جلسه شورای گفت و گوی دولت با بخش خصوصی سخن می گفت اظهار کرد: چون در حال نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری هستیم عده ای تلاش می کنند دولت در کار خود موفق نشود و اعتماد مردم به دولت سلب شود. اگر مردم اعتمادشان را به دولت و مسئولان از دست بدهند دولت با عدم توفیق مواجه خواهد شد.

او توضیح داد وقتی بانک مرکزی می تواند تورم را کنترل کنند که مردم برای بانک مرکزی اعتبار قائل باشند. اگر اعتماد مردم به دولت سلب شود برای عموم مردم نیز ضرر و زیان ایجاد می شود.

او همچنین درباره دستاوردهای دولت در گذشته توضیح داد: اکنون دولت برجام را به ثمر رسانده، نرخ تورم را کاهش داده و کاهش نرخ تورم در اقتصاد ما کار کمی نبوده است. اینکه با وجود کاهش قیمت نفت تورم کاهش می یابد و با رکود بیشتری مواجه نمی شویم از اقدامات دولت است.

او اضافه کرد:  در سال گذشته قیمت نفت پایین آمد ولی طبق اعلام مرکز آمار ایران در سال گذشته رشد اقتصادی کشور +1 بود مسلم است که رشد اقتصادی سال 93 از سال 94 کمتر شده است ولی در نظر داشته باشید که طبق روندهای تاریخی اقتصادی ما باید با توجه به وضعیت موجود رشد اقتصادی به مراتب منفی تری داشتیم و اگر این اتفاق نیفتاده است به دلیل مجموعه ی سیاست های اقتصادی ای بود که اتخاذ شد.

او افزود: درباره رشد اقتصادی سال آینده نیز تردیدی نداریم که پنج درصد قطعاً محقق می شود. نگرانی ما این است که اگر پنج درصد از طریق افزایش تولید نفت صورت بگیرد فراگیر و پایدار نخواهد بود و در اشتغال تأثیر معناداری نخواهد داشت.

طیب نیا همچنین گفت: باور ما این است که بخش خصوصی ما به درجه ای از بلوغ رسیده است که به جای انتقاد کردن برنامه های ایجابی بدهد. اکنون انتظار ما از بخش خصوصی و دانشگاه این است که به جای نقد کردن راهکار و برنامه ارائه بدهد.

او درباره اقداماتش در وزارت اقتصاد توضیح داد: در سال هایی که به وزارت اقتصاد آمده ام اولین کاری که انجام دادم این بود که همه مدیران وزارت خانه را که در شرکت های تابعه مسئولیت داشتند برگرداندم.

او اضافه کرد: همچنین درباره حقوق و مزایا ساماندهی هایی را از قبل انجام دادیم و بخشی را در دست انجام داریم.

اکنون مگر مشکل ما این است که مسائلی از این قبیل از مردم سلب اعتماد کند و برای اقداماتی که ما می خواهیم انجام دهیم مشکل ایجاد کند.

او در خطاب به بخش خصوصی گفت: اکنون ما می خواهیم ارز را تک نرخی کنیم و به بخش خصوصی پیشنهاد می دهیم که برنامه های خود را برای تک نرخی کردن ارز با کمترین هزینه ارائه دهد. من فکر می کنم که در دولت گوش شنوایی برای این موضوع وجود داشته باشد.

زیر اقتصاد در حاشیه جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران اظهار کرد : دولت در سال جاری بنا دارد رشد اقتصادی را در اقتصاد ایران نهادینه کند به طوری که بتوانیم از وضعیت کندی رشد اقتصادی خارج شده و به رشد حداقل 5 درصدی در سال  جاری دسترسی پیدا کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی ما در سال جاری که فرآیند رشد را با مشکل مواجه کرده تنگنای اعتباری است تصریح کرد :تنگای اعتباری با بالا بودن نرخ سود بانکی ،میزان عرضه اندک تسهیلات و نهایتا انحراف نقدینگی مرتبط است.

طیب نیا همچنین گفت:  نحراف نقدینگی به معنای آن است منابع و وجوهی که بانک ها به صورت تسهیلات ارایه می کنند به بخش تولید واقعی اصابت نمی کند. بنابراین به دنبال آن هستیم که حجم منابع قابل وام دهی در سیستم بانکی را افزایش داده و نرخ سود را به سمت نرخ مناسب هدایت کنیم تا تولید به آن عمل کند.

وی همچنین بیان کرد: و منابع نیز به سمت تولید واقعی هدایت شود وزیر امور اقتصادی و دارایی نرخ سود مناسب را نرخی دانست که فاصله منقطی با تورم داشته باشد.  قاعدتا نرخ سود سپرده و تهیلات باید اختلاف دو تا سه و یا سه تا 4 درصدی با تورم داشته باشد.

طیب نیا تاکید کرد خود بانک ها هم از سودهای بالایی که پرداخت می کنند  ناراضی هستند.

به گفته وزیر اقتصاد در شرایظطی که نرخ سود تسهیلات باشد مطالبات بانک ها غیر جاری می شود و همچین در نرخ سود بالای سپرده موجب می شود که هزینه تجهیز منابع افزایش یابد بنابراین خود بانک ها به این نتیجه رسیده اند که باید به کاهش نرخ سود کمک کنند.