«فروشنده» در فهرست شانس های اصلی اسکار 2017

«فروشنده» در فهرست شانس های اصلی اسکار 2017

سیب موز: «فروشنده» در فهرست شانس های اصلی اسکار 2017 سیب موز اسکات فینبرگ تحلیلگر معروف جوایز سینمایی در اولین پیش بینی خود از جوایز اسکار 2017 از فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی نام برد، در حالیکه هنوز فیلمی از ایران به آکادمی معرفی نشده است. به گزارش بولتن نیوز، منتقد نشریه هالیوود ریپورتر در اولین پیش بینی خود از هشتادونهمین دوره جوایز اسکار 2017 در بخش بهترین فیلم خارجی زبان فیلم های «تونی اردمن» به کارگردانی مارن اِده از آلمان، «شادترین روز در زندگی اولی ماکی» ساخته جوهو کاسمانن از فنلاند، «جولیتا» به کارگردانی پدرو آلمادوار از اسپانیا، «تونینو» ساخته پائولا فن در اوست از هلند و ناگازاکی: خاطرات پسرم» از یوجی یامادامحصول سینمای ژاپن را به عنوان شانس های اصلی اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی معرفی کرده است.

در این پیش بینی همچنین فیلم های «از دورست» برنده شیر طلای ونیز 2015 (ونزوئلا)، «زندگی من به عنوان یک کدو سبز» (سوئیس)، «خانه دیگران» (گرجستان)، «سیرانوادا» (رومانی)، «برخورد» (مصر)، «عصر سایه ها» (کره جنوبی)، «استفن زوئیگ: خداحافظی با اروپا» (اتریش) و «تانا» (استرالیا) نیز از تهدیدهای اصلی برای کسب اسکار خارجی شناخته شده اند.

به گزارش سیب موز «گل های حلب» (تونس)، «مرگ در سارایوو» (بوسنی و هرزگوین)، «مردی به نام اُو» (سوئد)، «آردنز» (بلژیک)، «رفیق» (کوبا) و «زلزله» (ارمنستان) نیز فیلم هایی هستند که از به عنوان شانس های احتمالی در این شاخه از جوایز سینمایی اسکار به آنها اشاره شده است.

اما در میان فیلم های مطرحی که هنوز از سوی کشورهای مربوطه به آکادمی اسکار معرفی نشده اند نام فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی در صدر شانس های اسکار دیده می شود. این فیلم که هم اکنون در سینماهای ایران در حال اکران است، اولین نمایش جهانی خود را در شصت وهفتمین جشنواره فیلم کن تجربه کرد و دو جایزه بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) و بهترین فیلمنامه (اصغر فرهادی) را از آن خود کرد.

« The Commune» (دانمارک)، «او» (فرانسه)، «آکواریوس» (برزیل)، «ال کلاسیکو» (ازژانتین) و «دانش آموز» (روسیه) نیز از جمله دیگر فیلم هایی هستند که در صورتی معرفی به آکادمی اسکار به عنوان نمایندگان کشورهای سازنده از شانس های اسکار خواهند بود.

آخرین فرصت برای ارائه آثار از سوی کشورهای مختلف و سینماگران برای حضور در بخش بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار تاریخ سوم اکتبر 2016 (12 مهر) اعلام شده است. فهرست اولیه 9 فیلم خارجی نامزد در جوایز اسکار 2016 روز 17 ژانویه و پنج نامزد نهایی نیز روز 24 ژانویه معرفی می شوند.

مراسم اعطای جوایز هشتادونهمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز 26 فوریه 2017 (یکشنبه 8 اسفندماه) در دالبی تئاتر لس آنجلس برگزار می شود و قرار است این رویداد سینمایی در بیش از 225 کشور جهان به صورت زنده به روی آنتن برود.