طراح نمایش «لوکوموتیوران»: سعی کردم با عناصر کوچک به فضاسازی و ریتم نمایشنامه کمک کنم

طراح  نمایش «لوکوموتیوران»: سعی کردم با عناصر کوچک به فضاسازی و ریتم نمایشنامه ک

سیب موز: طراح نمایش «لوکوموتیوران»: سعی کردم با عناصر کوچک به فضاسازی و ریتم نمایشنامه کمک کنم

سیب موز به گزارش سیب موز ناصح کامگاری در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی آنا گفت: «هر طراح وقتی مسئولیت طراحی نمایشی را برعهده می گیرد که قرار است در سالنی اجرا شود که دو نمایش دیگر نیز با فاصله زمانی نیم ساعت روی صحنه می روند، باید به این چالش پاسخ دهد که از چه عناصر بصری و تصویری استفاده کند تا به شکل قابل قبول و متناسب با مفهوم و محتوای نمایش عرضه شود.»

وی اظهار کرد: «اینکه چطور هماهنگ با دو گروه دیگر که دکور دارند و کمتر از نیم ساعت مهلت برای تغییر صحنه شان دارند، کار کنیم از نکته های مهم در طراحی چنین نمایش هایی است. نکته قابل توجه دیگر سالنی با حداقل امکانات صحنه ای است که باعث محدودیت در طراحی نمایش می شود. من معتقدم اگر قرار بود سالنی برای اجرای سه نمایش اختصاص داده شود، باید به لحاظ امکانات سخت افزاری و ماشینری مجهز باشد و حداقل میله های متحرک برای تغییر دکور نصب شود، در حالی که سالن استاد انتظامی حتی استانداردهای سالن های تئاتری را ندارد.»

طراح نمایش «لوکوموتیوران» عنوان کرد: «جوانان ناچار هستند به خاطر کمبود سالن به اجرا در سالن هایی که برنامه روزانه اش اجرای چند اثر نمایشی است پناه آورند که همین امر باعث محدودیت هایی می شود. به طوری که خواه ناخواه بخشی از استعداد و توانمندی افراد بخاطر این تصمیم گیری و برنامه ریزی تلف می شود.»

وی درباره همکاری اش به عنوان طراح در نمایش «لوکوموتیوران» تشریح کرد: « من در این نمایش با گروه جوانی همکاری کردم تا بتوانند نمایشی که زحمت زیادی برایش کشیده بودند را با امکانات محدود و بدون بودجه خاص روی صحنه ببرند. این نمایشنامه متنی از آثول فوگارد است که مخاطب ایرانی چندان آن را ندیده است و من فکر می کنم توجه مخاطب را جلب کند.»

کامگاری افزود: «اگر امکانات صحنه بیشتر بود و وسعت طراحی صحنه برای خلاقیت بیشتر باز بود می توانستم طراحی متفاوت تری ارائه کنم، اما با اندازه و چارچوب بسته سالن سعی کردم هر آنچه که امکان پذیر بود را ایجاد کنم. همچنین از آنجا که فضای کار به لحاظ احساسی خاص است و یک نوع فضای سرد و غم انگیز و تراژیک دارد، در وهله اول سعی کردم با طراحی هایم به فضاسازی بپردازم. در این راستا به دنبال اجسام پرحجم نبودم و با توجه به فضای نمایشنامه به لحاظ مکانی گورستان و اتاق را در یک صحنه واحد تلفیق کردم و تلاش کردم با عناصر کوچک به ریتم نمایشنامه کمک کنم.»

نمایش «لوکوموتیوران» به ناامیدی طبقه فرودست می پردازد و در مورد زنی است که در روستای دورافتاده ای زندگی می کند و خودش را به قصد خودکشی جلوی قطار می اندازد. زن داستان فوگارد نام و نشان ندارد. به طوری که طی دو هفته ای که در سردخانه می ماند، کسی ادعای شناخت او را نمی کند.

نمایش «لوکوموتیوران» تا 9 مهرماه با بازی مهدی بجستانی و بابک سعیدیان هر روز ساعت 19:30 در سالن استاد انتظامی روی صحنه می رود.