فخر الدینی هم استعفا داد/ وعده هایی که عملی نشدند!

فخر الدینی هم استعفا داد/ وعده هایی که عملی نشدند!

سیب موز: فخر الدینی هم استعفا داد/ وعده هایی که عملی نشدند!

سیب موز به گزارش سیب موز به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری آنا، در حالی که موزیسین های بزرگ ایرانی سعی در گردآوری گروهی از نوازندگان حرفه ای و ساماندهی فعالیت های ارکستر سمفونی تهران و ارکستر موسیقی ملی دارند، اما شرایط در حوزه موسیقی کشور به حدی نامطلوب است که که هنرمندان از بدنه ارکسترها استعفا می دهند.

نکته جالب توجه اینجاست که تعداد قابل توجهی از هنرمندان که از ارکستر ها کناره گیری کرده اند، دلایل استعفای خود را ناکارآمدی مسئولان و تصمیم گیری های نادرست و همچنین پرداخت نشدن دستمزد و مسائل مربوط به قراردادها معرفی کرده اند و گویا با تغییر مدیریت بنیاد رودکی و حضور برخی افراد در شورای هنری همچنان مسائل و مشکلات بیش از پیش برجای مانده اند.

فرهاد فخرالدینی که به واسطه فعالیتش در مقام رهبر ارکستر موسیقی ملی بارها از پویایی و حرکت این ارکستر اظهار رضایت کرده بود و ارکستر موسیقی ملی را بهترین ارکستر ایران معرفی می کرد، به دلیل بی توجهی نسبت به امور این ارکستر از سمت خود کناره گیری کرده است.

وی در گفت وگو با دیگر نشریان گفته است که عضو ارکستر موسیقی ملی ما پول نت نویسی خود را دریافت نکرده اما آقایان می روند و از کشورهای دیگر مهمان خارجی می آورند و برای آنها هزینه های هنگفتی می کنند. من نمی دانم با این سن و سال چقدر باید از اعتبار خودم هزینه کنم که هنرمندان در کنار ما حضور داشته باشند.

فخرالدینی در اشاره به بخش کوچکی از دیگر مشکلات گفته است که تمام هنرمندان حاضر در مجموعه موسیقی ارکستر ملی طلبکار هستند و باید حساب و کتاب آنها هر چه زودتر مشخص شود. من دیگر نمی دانم چه حرفی را باید در زمینه ارکستر ملی بازگو کنم و فکر می کنم در این مجال بهتر است به آقایان بگویم هر کاری که دوست داشتید با ارکستر موسیقی ملی انجام دهید.

لازم به یادآوری است که اتفاقاتی که امروزه در حوزه موسیقی رخ می دهد از لغو بی دلیل کنسرت ها گرفته تا بی مهری مسئولان نسبت به فعالیت ارکستر ها، در شرایطی روی می دهد که مسئولان شعار حمایت از فرهنگ و هنر در دولت تدبیر و امید را سر می دهند.

چندی پیش که علی رهبری در قالب نامه ای مشکلات ارکستر سمفونی تهران را به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده بود، «تلاش های خیلی زیادی از سوی دولت و شخص رئیس جمهور با پیگیری های آقای جنتی و معاونت هنری وزارتخانه برای احیای این دو ارکستر بعد از چند سال صورت گرفت و به نتایج مثبتی در این حوزه رسیدیم البته دغدغه های مالی این ارکسترها نیز وجود داشت که با تلاش های آقای نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی بخش عمده ای از آن تأمین شد.»

نوش آبادی به خبرنگار فرهنگی آنا گفته بود که آقای رهبری نیز تاکنون تلاش های زیادی را در مدیریت این دو ارکستر به عهده داشتند اگرچه انتقاداتی نیز در این زمینه وجود داشته است ولی گذشته از اینها قرارداد ایشان یک ساله بوده و قرار بود چنانچه تفاهم لازم با ایشان ایجاد شود قراردادشان را تمدید کنیم اما استعفای ایشان که مقارن با اتمام قرارداد بود ، عجولانه و البته غیرمنطقی به نظر می آید.

سخنگوی ارشاد همچنین در سخنانش اظهار کرده که اگر رهبری بخواهد به همکاری خود ادامه دهند ما از این تصمیم استقبال می کنیم و آمادگی تجدید و تمدید قرارداد ایشان را داریم و امیدواریم این اتفاق در فضایی دوستانه و به دور از اتهام زنی ها و با طرح نارسایی ها و نقاط کاستی صورت گرفته و این دو ارکستر به حرکت مثبت خود ادامه دهند.

صحبت های نوش آبادی و همچنین گفت وگوهای متعددی که اصحاب رسانه با مسئولان حوزه موسیقی داشته اند حاکی از این است که بیان و عمل تصمیم گیران فرهنگی با یکدیگر مغایرت دارد و مسائل و مشکلات این حوزه برخلاف ادعا و شعار مسئولان همچنان پابرجاست.