قدیمی ترین در چوبی حرم امام رضا (ع)

قدیمی ترین در چوبی حرم امام رضا (ع)

در منبت کاری شده ی «دارالسیاده» به عنوان قدیمی ترین در چوبی حرم مطهر رضوی در سال 735 هجری قمری شناخته شده است.

قدیمی ترین "در" حرم اما رضا (ع)

در منبت کاری شدۀ «دارالسیاده»، به عنوان قدیمی ترین در چوبی حرم مطهر حضرت رضا (ع) و شاهکار هنری دورۀ ایلخانان مغول، یکی از جذاب‎ترین و دیدنی ترین آثار تاریخی و هنری، گنجینۀ تاریخ حرم رضوی موزۀ آستان قدس رضوی است که مورد توجه و استقبال زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) قرار دارد.

مسئول گنجینۀ تاریخ حرم رضوی موزۀ آستان قدس رضوی گفت: «در منبت کاری شده ی «دارالسیاده» به عنوان قدیمی ترین در چوبی حرم مطهر رضوی در سال 735 هجری قمری در دورۀ ایلخانان مغول و به سفارش یکی از امرای وقت به دست استاد علی نجار نیشابوری ساخته شده است». علیرضا افتخاری محل نصب قبلی این در را، شمال دارالسیاده (ورودی دارالسیاده از سمت ایوان طلای صحن عتیق) خواند و اضافه کرد: «این در پس از تعمیر و تغییرات ایجادشده در رواق های حرم مطهر حضرت رضا (ع) به موزۀ آستان قدس رضوی منتقل شده است که هر لنگۀ آن به ارتفاع 294، عرض 99 و به ضخامت 30 سانتیمتر بوده و تزیینات زیبا و خیره کننده ای بر روی آن نقش بسته است».

قدیمی ترین در چوبی حرم امام رضا (ع) 2

در حرم امام رضا

وی با بیان اینکه استاد هنرمند این اثر، برای تزیین آن از گره های هندسی با تلفیق نقوش گیاهی منبت کاری شده بهره برده، افزود: «استفادۀ فراوان از رنگ های لاجوردی، زنگار و ترنج در دوره های بعد، این اثر را نسبت به دیگر آثار آن دوره متمایز کرده است». افتخاری در بیان دیگر، ویژگی های این اثر هنری تصریح کرد: «چهارچوب در دارالسیاده دارای سه حاشیۀ تزیینی با نقش گیاهی طرح لوتوس (نیلوفر آبی) و نقش گره ی پنج و شش منبت کاری شده و طرح تزیینی لوتوس است که به عنوان یک نقش کلیدی و شاخص در هنرهای قرون هفتم و هشتم هجری قمری مورداستفاده قرار می گرفته است». در پایان مسئول گنجینۀ تاریخ حرم رضوی موزۀ آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد 182 اثر تاریخی، فرهنگی، هنری و معنوی در این گنجینه به نمایش درآمده است، خاطرنشان ساخت: «سنگ مقام شریف امام رضا (ع) که قدمت آن به سال 516 هجری قمری رسیده و قدیمی ترین شیء موجود در گنجینه است و سه محراب کاشی زرین فام که طی فعالیت های ساختمانی حرم مطهر در سال های 1340 تا 1344 از دیوار بنا جداشده و بعدها به موزۀ آستان قدس رضوی انتقال یافته است، از دیگر اشیاء به نمایش در آمده در این گنجینه است.»

گنجینۀ تاریخ حرم رضوی موزۀ آستان قدس رضوی، یکی از 16 گنجینۀ تخصصی موزه آستان قدس رضوی است که به دلیل نمایش آثاری که همه به نحوی مرتبط با حرم مطهر علی بن موسی الرضا (ع) است، ازجمله در های قدیمی حرم مطهر، قفل ها و کلیدها، وسایل روشنایی، وسایل شستشو و تطهیر و ... از ارزش تاریخی، هنری، فرهنگی و معنوی بالایی برخوردار است.