سلیمی نمین: احمدی نژاد پایگاه اجتماعی ندارد

سلیمی نمین:  احمدی نژاد پایگاه اجتماعی ندارد

سیب موز: سلیمی نمین: احمدی نژاد پایگاه اجتماعی ندارد

سیب موز به گزارش سیب موز به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، عباس سلیمی نمین فعال سیاسی اصولگرا در گفت وگو با روزنامه الکترونیکی امید ایرانیان به بررسی وضعیت سیاسی احمدی نژاد پرداخته است. در ادامه متن این گفت وگو را می خوانید.

به نظر شما چرا محمود احمدی نژاد می خواهد این روزها به عرصه انتخابات بازگردد؟ آیا می آید که بماند؟

ظواهر امر نشان می دهد که احمدی نژاد خیلی علاقه مند است که به عرصه سیاست و قدرت در کشور بازگردد اما در کنار کارنامه دولت نهم و دهم برای خود، کارنامه ای رقم زد که قابل قبول نیست. طبیعتاً با این کارنامه چون می داند که دوباره راه بازگشت به قوه مجریه را ندارد می گوید که تمایلی ندارد. والا اگر کارنامه حلقه نزدیک به احمدی نژاد، کارنامه روشنی بود، طبیعتاً نشانه های فراوانی وجود دارد که او تمایل به بازگشت به مدیریت اجرایی را دارد. اما اینکه می خواهد بیاید که بماند یا نه، باید دید که آیا اصلاً او می تواند بیاید یا نه.

یکی از گمانه هایی که مطرح است اینکه احمدی نژاد از فرد دیگری از انتخابات حمایت خواهد کرد و علی رغم تمام بحث ها خودش وارد انتخابات نمی شود.

احتمال حمایتش امکان پذیر نیست. چون در حلقه نزدیک به احمدی نژاد فقط رحیم مشایی است که او هم در انتخابات قبلی رد صلاحیت شد، بنابراین کسی وجود ندارد. رحیمی و بقایی هم که شرایط حضور در انتخابات را ندارند. بنابراین احمدی نژاد این روش را یکبار امتحان کرده است و نتوانست به نتیجه ای از این طریق برای استمرار بخشی به مدیریتش در قوه مجریه دست یابد. بنابراین این طرحی است که قبلاً عملی شده و جوابی هم نگرفته است.

شاید دلیلش این باشد که او می خواهد با معرفی گزینه ای که احتمال رد صلاحیتش وجود دارد، هزینه ای را تحمیل کند.

مثلاً چه هزینه ای؟ کسی که صلاحیت ندارد، باید رد شود. چون اگر رد نشود، قطعاً آن فرد هزینه تحمیل خواهد کرد. بنابراین این مسئله شوخی بردارد نیست و این طور هم نیست که با رد صلاحیت فردی که صلاحیت ندارد، هزینه ای تحمیل شود.

ممکن است، این طور باشد که دلیل حضور او، حذف حسن روحانی باشد؟ یعنی او علی رغم اینکه می داند رد صلاحیت می شود می آید که حسن روحانی هم رد صلاحیت شود به مانند سال 92 که مشایی و آیت الله هاشمی رد صلاحیت شدند...

خیر. اول اینکه اگر احمدی نژاد بخواهد وارد عرصه شود به عنوان رئیس جمهور سابق کشور پا به عرصه نمی گذارد و احمدی نژاد به عنوان فرد عادی مورد بررسی قرار می گیرد و البته که این درباره رئیس جمهور مستقر متفاوت است. بنابراین این دو تا مقوله جدا از یکدیگر است. در مورد احمدی نژاد، یک کارنامه هشت ساله ای شکل گرفته است. من دو دولت را یک هویت برایش قائل هستم که متصل به احمدی نژاد است و کارنامه اجرایی دارد اما آنچه بیشتر از همه احمدی نژاد را در هاله ای از ابهام فرو می برد، عملکرد معاونین اوست. یعنی در دولت دهم، هیچ ارتباطی با مجلس و سایر دستگاه ها نیست. یعنی در واقع احمدی نژاد به خصوص در دولت دهم از طریق حلقه ای که در اطرافش شکل می گیرد، می شود ارزیابی کرد. در آن ارزیابی حلقه اطرافیانش، قطعاً مشکل خواهد داشت. این در حالی است که حسن روحانی این طور مورد ارزیابی قرار نخواهد گرفت. بنابراین اگر چنین بحثی مطرح باشد، از اساس اشتباه و نادرست است.

اگر این نظریه صدق کند، به نظر شما، تا چه اندازه احتمال رد صلاحیت روحانی وجود دارد؟

همان طور که گفتم بحث رد صلاحیت کسی که رئیس جمهور فعلی است، متفاوت است و قابل قیاس با کاندیدای دیگر نیست. اما به هر حال بستگی به نظر دستگاه های ارزیابی کننده، دارد.

برخی بر این باورند که احمدی نژاد می دانست که مشایی در سال 92 رد صلاحیت می شود اما او را وارد عرصه کرد تا به این بهانه، بتواند زمینه و یا بهانه ای برای رد صلاحیت کاندیداهای دیگر فراهم کند. شخصاً هم آیت الله هاشمی مد نظرش بود.

دلیل رد صلاحیت آقای هاشمی با مشایی یکی نبود. اگر هم با این استراتژی مشایی را وارد انتخابات کرد، باز هم اشتباه بود.

به هر روی اما فکر می کنید که تا چه اندازه سرمایه اجتماعی برای بازگشت او وجود دارد؟

این سرمایه اجتماعی که او داشت، متعلق به خودش نبود. متعلق به اصولگرایان بود اما به تدریج ایشان هم در رفتار و هم در عملکرد از اصولگرایان فاصله گرفت. به خصوص این فاصله گرفتن در ارتباط با حلقه متصل به خود یعنی رحیم، مشایی، بقایی و ملک زاده، به گونه فاحشی با معیارها و اصولی که در اصولگرایی مد نظر است، مغایر بود. بنابراین او پایگاه اجتماعی خود را از دست داد چراکه پایگاه اجتماعی، او را با معیارهای اصولگرایی می سنجید. با توجه به این مسئله روز به روز پایگاه و جایگاهش در اصولگرایان تنزل یافت. امروز یا باید کاملاً آنچه را که در گذشته به آن باور داشته و به او نزدیک بوده است را باید از خود براند و هویت جدیدی پیدا کند که با معیارهای اصولگرایی تطبیق پیدا کند و اگرنه بخواهد با همان هویت به قدرت بازگردد، قطعاً تمایلی به او وجود ندارد.

تکلیف اصولگرایان با او چه می شود؟

کسی که عنصر پر مسئله را به همه ترجیح دهد و همه او کنند که به دلیل اعوجاجات فکری و عملی را باید کنار بگذارد و نگذارد، قابل اعتماد نیست. به نظرم امروز نشانه هایی نیست که از آن تفکرات فاصله گرفته باشد و اتفاقاً او همچنان صریحاً در جلسات خصوصی اش خودش را مشایی و مشایی را خودش می داند. بنابراین حتی اگر ابراز هم کند که پشیمان است نمی توان به او اعتماد کرد.

البته درباره بدنه اجتماعی، حامیان احمدی نژاد اینطور فکر نمی کنند. چراکه آقای حسینیان در مصاحبه اخیرش گفته است که اگر اصولگرایان چیزی هم داشته باشند به خاطر خدمات آقای احمدی نژاد است و الا خودشان خیلی سابقه ای از خدمت ندارند. اگر اصولگرایان بخواهند نگاهی به عملکرد خودشان داشته باشند حتماً باید دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد را استناد کنند.

منظور آقای حسینیان از اصولگرایان خودش است. بالاخره از نظر مادی چیزهایی که از احمدی نژاد دریافت کرده است را می گوید که اصولگرایان هر چه دارند از احمدی نژاد دارند. چراکه خودش هر چه دارد از احمدی نژاد است. بنابراین صحبت های حسینیان فقط درباره خودش صدق می کند.

البته دولت نهم و دهم یک کارنامه ای از خدمت دارد و این قابل نفی نیست ولی هر چه به دولت دهم نزدیک می شوید، وزرای احمدی نژاد بیشتر مشکل پیدا می کنند. وزرایی که خدمات شایسته ای داشتند، از دولت محو می شوند. می بینید که وزرایی که در وزارت بهداشت بودند، بسیار شایسته بودند اما کنار گذاشته شدند. وزیر نیرو و ارشاد هم همین طور. به تدریج افرادی آمدند که کارنامه ای نداشتند.